Ateny - ciekawostki. 15 najciekawszych ciekawostek o mieście - BelSole

Ateny – ciekawostki. 15 najciekawszych ciekawostek o mieście

Każdego roku Akropol w Atenach szturmują tłumy turystów. Jeśli wybieracie się do greckiej stolicy to przed wyjazdem zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem najciekawszych ciekawostek i faktów o Atenach. Z czego słyną Ateny? Jak ciepło jest w Atenach? Dziś to i inne ciekawostki o Atenach

Ateny w Grecji to największe miasto i stolica kraju. Powierzchnia współczesnych Aten to 412 kilometrów kwadratowych. Powierzchniowo Ateny są dużym miastem w porównaniu do Krakowa czy Wrocławia ale wypadają blado już przy Warszawie zajmującej 517,2 km. Ludność Aten jest niewielka. Liczba mieszkańców miasta według danych z 2012 roku to zaledwie 664 tysięcy ludzi. Ateny systematycznie się wyludniają.

Ateny nie są ani największym ani najbardziej zaludnionym miastem świata ale mogą pochwalić się byciem jednym z najstarszych miast na świecie. Kiedy dokładnie tu zamieszkano – tego nie wiadomo. Najstarsze wiarygodne wzmianki o Atenach pochodzą z 1600 roku przed naszą erą, chociaż szacuje się że obszar współczesnych Aten zamieszkiwany jest przez ludzi już od 7 tysięcy lat. Oznacza to, że greka stolica jest najstarszą stolicą w Europie.

Dzieci w szkołach uczą się czym jest demokracja ateńska i czym charakteryzował się ustrój ateński ale Ateny to nie tylko demokracja. W Grecji i w Atenach przez tysiące lat panował już praktycznie każdy możliwy ustój. W Grecji była nawet monarchia i dyktatura. Złośliwi twierdzą, że nie było komuny, bo jeszcze nigdzie nie było tej prawdziwej.

Ateny słusznie kojarzą się z igrzyskami olimpijskimi ale jeśli myślicie o tych starożytnych igrzyskach olimpijskich to kojarzycie źle. Starożytne igrzyska olimpijskie nigdy nie rozgrywały się w Atenach. W Atenach miały miejsce pierwsze nowożytne igrzyska zorganizowane w dniach od 6 do 15 kwietnia 1896 roku. Kolejne igrzyska zafundowano Atenom w 2004 roku niedługo przed kryzysem gospodarczym w kraju.

Miasto z tak bogatą historią i tak wielką liczbą zabytków jak Ateny jest oczywiście sporą atrakcją turystyczną, ale nie tak dużą jak mogłoby się wydawać. W 2017 roku do Aten przyjechało zaledwie 5,12 mln turystów. To mniej niż liczba turystów przyjeżdżających do miast takich jak Londyn, Amsterdam, Praga, Budapeszt czy nawet Kraków.

Metro w Atenach jest jednym z najstarszych systemów metra na świecie. Pierwsza linia została oddana do użytku w 1904 roku. Na kolejne miasto czekało prawie przez sto lat. Dwie kolejne linie metra zostały otwarte w Atenach w 2000 roku. Dziś są całe trzy.

Akropol w Atenach jest jednym z najsłynniejszych zabytków świata. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1987 roku. Na zespół położony na wysokości 157 metrów nad poziomem morza składa się słynny Partenon z lat 447-432 p.n.e, świątynia Ateny, Erechtejon oraz Propyleje. Można tu również zobaczyć otwarte w 2009 roku Muzeum Akropolu.

Wiecie czym jest syndrom Paryski? Jeśli nie wiedzie to możecie sobie sprawdzić tą ciekawostkę o Paryżu. Wiecie już? Na Ateny też warto uważać. Osoby, które przed wyjazdem do Aten i Grecji przygotowały sobie w głowie obraz przepięknych zabytków i naoglądały się zdjęć w internecie na miejscu mogą poczuć się rozczarowane. Nie wszystko złoto co się świeci, zwłaszcza w Atenach.

Do Aten należy ustanowiony w 1977 rekord ciepła w Europie. 10 lipca 1977 roku termometry pokazały w Atenach aż 48 stopni Celsjusza. W 2003 roku do rekordu zbliżyło się portugalskie miasto Amareleja w dystrykcie Beja (jak żula, hehe) ale do szczytu zabrakło 0,6 stopnia.

Skąd pochodzi nazwa Ateny? Nazwa wywodzi się z jednego z mitów. Podobno Atena i Posejdon pokłócili się o to kto ma być w nim czczony. Mieszkańcy miasta mieli zaproponować bogom konkurs. „Właścicielem” miasta miał zostać ten bóg, który oferuje mieszkańcom bardziej wartościowy prezent. Posejdon dał miastu źródełko, Atena drzewko oliwne. Mieszkańcy zdecydowali, że oliwki są lepsze.

Stare ruiny sprzed naszej ery nie są jedynymi ruinami jakie można oglądać w Atenach. Z okazji wspomnianych już wcześniej igrzysk olimpijskich w 2004 roku powstało wiele obiektów sportowych. Większość z nich porzucono czyniąc inwestycję pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Grecy nie mają pojęcia jak je wykorzystać i powolutku popadają sobie w ruinę. Ciekawe czy przetrwają kilka tysięcy lat…

Problemem Aten jeszcze w II połowie ubiegłego wieku był smog tak wielki, że zagrażał bezcennym zabytkom w mieście. Lokalne władze podjęły próby naprawy sytuacji. Dziś powietrze jest średnio zanieczyszczone ale turyści powinni uważać – gdy w Grecji słupek rtęci sięga wyższych stopni w Atenach wzrasta zanieczyszczenie powietrza, a zwłaszcza stężenie ozonu. Jeśli chcecie oddychać czystym powietrzem to lepiej jechać gdzie indziej.

Większość zabytków Aten zmusza nas do chodzenia pieszo i poruszania się pod gołym niebem. Jeśli nie przepadacie za tego typu aktywnościami lepiej wybrać się gdzie indziej. Z tych samych względów polecamy omijać Ateny również w deszczu. Chodzenie po mokrym marmurze nie należy do najprzyjemniejszych. Na szczęście deszcz w Atenach pada dość rzadko. Średnio w Atenach pada tylko przez 100 dni w roku, a opady są niewielkie.

Na szczęście w Atenach nie jest tak drogo jak chociażby w Amsterdamie. Zwiedzanie Acropolis Museum kosztuje 10 EUR, wstęp do Narodowego Muzeum Archeologicznego kosztuje 12 EUR, wstęp do Museum of Cycladic Art to koszt 7 EUR.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz