Czy w Grecji są piramidy? Piramidy greckie z Argolis - BelSole

Czy w Grecji są piramidy? Piramidy greckie z Argolis

Czy w Grecji są piramidy? To pytanie może wydać się wielu Wam infantylne, jednak odpowiedź na ten nurtujący problem brzmi: tak, w Grecji są piramidy. W Grecji były piramidy, są piramidy i zapewne jeszcze będą. Oto szczegóły! Sprawdzamy gdzie znaleźć piramidy w Grecji. Kto je wybudował i dlaczego? I właściwie co je łączy z tymi z Gizy?

O jakie piramidy właściwie chodzi?

Zadając sobie pytanie o istnienie piramid na półwyspie i wyspach greckich należy na początku określić o jakie konkretnie budowle chodzi. Piramidy w Gizie budowane były od 2700 roku p.n.e, a kolejne powstawały nawet parę tysięcy lat. To one są symbolem słowa piramida i to one nam przychodzą jako pierwsze na myśl. Takich piramid, budowanych przez Egipcjan, nie znajdziecie w Grecji. Znajdziecie inne, równie ciekawe. 

Piramidy greckie z Argolis

Mianem greckich piramid możemy nazwać budowle mieszczące się na równinie Argolis. Są to grobowce wybudowane z kamienia w kształcie piramid egipskich – jednak nieporównywalnie mniejsze. Co ciekawe, datowanie niektórych elementów wskazuje, że powstawały one w latach 2800 roku p.n.e +-250 lat. Czyli, jest to mniej więcej czas budowania piramid w Gizie. Pamiętajmy jednak, że określenie wieku tych budowli budziło wiele kontrowersji i scenariusze czasami różniły się o 2000 lat. Wielu z badaczy szacuje datę jej powstania na około 600 rok p.n.e.

Chyba najbardziej znaną piramidą w Grecji jest Piramida Hellinikon (Πυραμίδα του Ελληνικού), mierzy ona 7 na 9 metrów podstawy z 60 stopniowym spadkiem ścian do wysokości 3,5 metra. Wybudowana jest z szarego wapnia, niestety nie zachowała się w całości. Budowle te były prawdopodobnie grobowcami lub pomnikami przeznaczonymi dla wojowników poległych w tym miejscu w bitwie pod Argos.

Gdzie znajdę piramidy w Grecji?

Piramidy z Argolis mieszczą się na południu Grecji na wschodzie półwyspu peloponeskiego. Na południowo-zachodnim krańcu Niziny Argolickiej w pobliżu źródeł rzeki Erasinos (dzisiejsze Kefalari). Znajduje się on niedaleko drogi nr 7, prowadzącej z Argos do Tripoli. 

Także niech Was banalność tego pytania nie zmyli, sami byliśmy zaskoczeni istnieniem piramid w Grecji. Chcieliśmy napisać „śmieszkowy” artykuł o chwytliwym tytule dla „szurów”, a wyszło inaczej. W temacie paranoi, tutaj powinniśmy dodać żebyście uważali na inne greckie piramidy, dla przykładu znane wszystkim finansowe, uważajcie także na rekiny u wybrzeży Grecji.  Kierujcie się za to piramidami żywieniowymi i potrzeb! 

 

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz