Czy Sycylia miała sześć głów? Nie, ale Scylla? Ile głów miała Skylla? - BelSole

Czy Sycylia miała sześć głów? Nie, ale Scylla? Ile głów miała Skylla?

Jeden z naszych młodszych Czytelników zapytał nas czy Sycylia miała sześć głów? Otóż, pomimo tego, iż oba słowa brzmią podobnie – to jednak możemy tutaj lekko naszego Czytelnika poprawić i zadać to pytanie poprawnie: czy Scylla miała sześć głów? Sprawdźmy ile głów miła Scylla.

Scylla – co to właściwie? I co ma wspólnego z Sycylią

Scylla była jednym z dwóch potworów morskich atakujących statki marynarzy na Cieśninie Mesyńskiej pomiędzy Kalabrią, a Sycylią. Można było ją także spotkać w okolicy przylądka Skylla w Grecji. Drugim potworem, który atakował załogę Odyseusza była Charybda – była żona Zeusa, córka Posejdona i Gai, który skazał ją na tą postać za chciwość i żarłoczność. 

Scylla kiedyś była uroczą nimfą o imieniu Skylla, została zamieniona w potwora z sześcioma głowami podobnymi do psich na długich wężowych szyjach. W potwora zamieniła ją czarodziejka Kirke, w zazdrości przed Glaukosem – który to zakochał się w pięknej Skylli. 

W innej wersji mitu, podobno sam Posejdon zamienił Skyllę w monstrum – kiedy to, odrzuciła jego uczucie. Sycylie i Scylle łączy wspólna mitologia i podobieństwo w patologicznej ilości odnóży – na fladze Sycylii znaleźć możecie trinacrie z trzema nogami – Scylla miała ich dwanaście.

Według niektórych Scylla zachęcała do podpływania do siebie swoim syrenim śpiewem, zaprowadzając marynarzy na stracenie.

Czy Scylla miała sześć głów? Ile głów miała?

Tak, miała sześć głów! Dwanaście odnóży, zębów trzy rzędy i łeb sprośny! Tak oto pisał Homer w Odysei w księdze XII. 

czy sycylia miała sześć głów

Śmierć Scylli, jak zginęła?

Nie musicie się już martwić, nie ma szans by Scylla kogoś zaatakowała – zabił ją według mitologii syn Alkmeny.

Być pomiędzy Scyllą a Charybdą – co oznacza?

Zdanie to oznacza nic innego jak być pomiędzy młotem a kowadłem, nie mieć dobrego wyboru i być skazanym na złą/niebezpieczną opcję. Stosowano to stwierdzenie często w kontekście militarnym. 

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć wyczerpująco naszemu dociekliwemu młodemu czytelnikowi czy Sycylia… Scylla ma sześć głów. Polecamy Odyseję Homera – tak samo jak Mitologię Jana Parandowskiego! Macie inne pytania, śmiało piszcie!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz