15 najlepsze atrakcje, Perugia i okolice. Co zobaczyć w Perugii? Niedocenione miasto! - BelSole

15 najlepsze atrakcje, Perugia i okolice. Co zobaczyć w Perugii? Niedocenione miasto!

Perugię turyści z polski dopiero tak na prawdę odkrywają. Zadajemy sobie pytanie, co zobaczyć w Perugii i jakie atrakcje Perugia ma do zaoferowania. Co zwiedzić i co robić w Perugii? Na to wszystko odpowiemy, oto przed Wami poradnik i przewodnik po mieście Perugia i jakie atrakcje turystyczne koniecznie trzeba zobaczyć. Zapraszamy!

 

Co zobaczyć w Perugii?

 

Zwiedzanie Perugia

Na tle Włoch Perugia nie ma się czego wstydzić jeśli chodzi o zabytki, historię i atrakcje. Chociaż w Polsce nie jest tak znana jak Rzym, Mediolan, Wenecja czy Bari – opowiemy Wam czemu Warto to Perugii jechać lub lecieć. Zwłaszcza, że Perugia otwiera nowe połączenie do Polski z Krakowa w 2023 roku. 

Perugia nie jest dużym miastem, ma około 167 000 mieszkańców, Stare Miasto Perugii pomimo tego, że nie jest duże oferuje wiele zabytków sięgających czasów Etrusków, którzy tutaj żyli jeszcze przed Rzymianami.

Zabytki Perugii i atrakcje tego miasta leżą głównie w zakresie Starego miasta – więc wszędzie praktycznie dostaniecie się na nogach, pamiętajcie jednak, że Perugia jest dość górzysta. Do atrakcji Starego miasta w Perugii dodaliśmy także parę atrakcji w okolicy Perugii w tym zapewne znany Wam Asyż i przepiękne jezioro Trazymeńskie. Zapraszamy się na zestawienie najlepszych atrakcji Perugii.

 

Rocca Paolina

 

Rocca Paolina
Podziemia Rocca Paolina

Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji PerugiiRocca Paolina to tak na prawdę forteca w centrum miasta. Zbudowano ją w 3 lata, a budowę zakończono w 1453 roku na bazie projektu Antonio da Sangallo. Stanowiła ważną część umocnień i obrony Perugii – jednak przy jej budowie, dokonano rozbiórki znacznej części miasta. Dziś można podziwiać tylko część starej Rocca Paolina – została ona w części rozebrana w 1861 roku. Jej główną częścią jest 'podziemne miasto’ z uliczkami i zabudowaniami. Polecamy przejechać się od Piazza Partigiani do Piazza Italia schodami ruchomymi właśnie przez Rocca Paolina.

Dziś można zwiedzać Rocca Paolina kompletnie za darmo. 

 

Łuk Etrusków

 

Łuk etrusków Perugia

To jeden z najstarszych zabytków Perugii. Łuk Etruksów znany jest także pod nazwą Brama Augusta. Zbudowana została 300 lat p.n.e. za czasów etruskańskich, odremontowano ją za czasów właśnie Augusta 260 lat później. Był on częścią zabudowań obronnych starożytnej Peruzji, dziś jest jedną z najciekawszych atrakcji Perugii. Łuk i brama składają się z wejścia ze sklepieniem łukowym oraz dwoma niesymetrycznymi wieżami po bokach. 

Nad wejściem wita Was nazwa miasta z czasów starożytnych: Augusta Perusia.

 

Bazylika San Pietro

 

Bazylika San Pietro Perugia
Abbazia San Pietro (źródło: Google Earth)

To historyczna i sakralna budowla wybudowana w 996 roku. To jeden z dwóch najważniejszych kościołów w Perugii. Wcześniej w tym miejscu stała inna świątynia katolicka, rzymska i etruska. W 1398 roku opactwo zostało spalone przez mieszkańców Perugii szukających zemsty na opacie. 

Do Bazyliki prowadzi inna znana brama miejska, Porta San Pietro. Wnętrze jest bogato zdobione i pełne dzieł sztuki w tym znajdziecie znany fresk ze Świętym Jerzym, który walczy ze Smokiem. Chociaż w okolicy nie ma żadnego miejsca na mapie oznaczonego jako belvedere, czyli jako punkt widokowy, polecamy przejść się po okolicy by móc podziwiać panoramiczne widoki na Umbrię.

W środku możecie też wejść do sklepiku i kupić lokalne umbryjskie produkty spożywcze.

 

Porta di Santa Susanna i inne bramy miejskie

 

Kolejna brama miejska, mieszcząca się na zachodzie starego miasta Perugia. Łączy ona via della Sposa oraz Piaggia Colombata. Razem z Chiesa di Sant’Andrea in Porta Santa Susanna tworzą wyjątkowe wejście do miasta – polecamy podejść na moment by móc podziwiać architekturę tego miejsca.

Warto zobaczyć także inne bramy do starej Perugii i Peruzji.

 

Piazza IV Novembre

 

Piazza IV Novembre
Główny plac Perugii

Jest to główny historyczny plac Perugii – prócz wielu restauracji i kawiarni, w okolicy i na samym placu znajdziecie wiele atrakcji, które wymienimy w dalszej części artykułu. Są to między innymi olbrzymia Fontana Maggiore, Katedra w Perugii czy Palazzo dei Priori. Przy wejściu do katedry znajdziecie także posąg Papieża Juliusza III, od południowej strony plac przechodzi w Corso Pietro Vannucci, czyli handlowe serce miasta.

 

Perugia Sotterranea

 

W okolicy krużganka katedry znajdziecie zejście do Perugia Sotterranea, czyli podziemia Perugii. Fascynujące miejsce, gdzie poznacie historie miasta, aż od VI wieku p.n.e. Znajdziecie tutaj wiele starych zabudowań i elementów konstrukcji świątyń i obiektów miejskich. Poznajcie tutaj historię Etrusków i nie tylko.

Bilet do Perugia Sotterranea kosztuje 10 EUR – miejsce to zwiedza się z przewodnikiem (turnusy są co około 1 h).

 

Galleria Nazionale dell’Umbria

 

Galleria Nazionale dell'Umbria

W Palazzo dei Priori od strony Corso Pietro Vannucci znajduje się największa Galeria sztuki w Perugii i Umbrii, Galleria Nazionale. Znajdziecie tutaj wiele ważnych dzieł sztuki dla malarstwa i rzeźby włoskiej, między innymi Poliptyk Świętego Antoniego, Pokłon Trzech Króli (Pietro Perugino) czy Krycyfiks Maestro di San Francesco. Muzeum otwarte jest codziennie (prócz poniedziałków w zimie), w sezonie codziennie od 8:30 do 19:30 (poniedziałki od 12:00). Bilety do Galleria Nazionale dell’Umbria kosztują 10 EUR.

 

Parco Regionale del Lago Trasimeno

 

Lago Trasimeno

Jeśli macie ochotę na wycieczkę poza miasto, najlepiej do miejsca gdzie to natura króluje, a nie kultura, polecamy Jezioro Trazymeńskie i park regionalny w jego okolicach. Znajdziecie tam wiele ścieżek trekkingowych wokół jeziora. Dojechać jest tam łatwo i samochodem i pociągiem. Podróż samochodem do San Feliciano lub Torricella trwa od 20 do 30 min, podróż pociągiem to Torricella to około 35 min. Na samym jeziorze polecamy prom na Isola Maggiore z Passignano, Tuoro Punta lub Castiglione oraz prom na Isola Polvese z San Feliciano. Ceny za bilet na promy oscylują od 4,20 EUR do 5,80 EUR rejs w jedną stronę lub 6 EUR do 9,10 EUR w dwie strony.

 

Wycieczka do Asyżu

 

Asyż

Co zobaczyć w okolicy Perugii? Z Perugii bardzo łatwo dostać się do perełki Umbrii i miejsca sakralnej turystyki – czyli do Asyżu. Znajduje się on 24 km od centrum Perugii. Miasto Świętego Franciszka obfituje w piękne widoki i zabytki oraz atrakcje – zdecydowanie warto tutaj podjechać!

Asyż

Podróż z Perugii do Asyżu autem trwa mniej niż 30 min – więc jest to całkiem niewiele. Podróż pociągiem trwa tylko 22 min, jednak musicie dojechać do centrum Asyżu autobusem ze stacji – bo Stazione znajduje się 3 km od starego centrum miasta w Santa Maria degli Angeli.

 

Fontana Maggiore

 

Fontana Maggiore

Fontanna Maggiore mieści się na Piazza IV Novembre i została zaprojektowania przez Fra Bevignate da Cingoli a zbudowana w latach 1275 – 1278. Wykonano ją z kamienia z Asyżu, marmuru i brązu. Fontanna ta jest symbolem miasta Perugia, jej przepiękne zdobienia każdego z wielu boków urozmaicają konstrukcję – składa się z dwóch głównych kielichów z kamienia i jednego z brązu ozdobionym posągami nimf. 

Polecamy przejść się wokół fontanny by móc podziwiać wszystkie płaskorzeźby ozdabiające ten zabytek Perugii. Dolna część odpowiada za miesiące ze znakami zodiaku i sceną powiązaną z daną porą roku. Górna misa za to to sceny mityczne, historyczne i biblijne

 

Katedra w Perugii

 

Katedra w Perugii

To kolejne miejsce na Piazza IV Novembre. Ta gotycka Katedra w Perugii zbudowana została w 1345 roku, ukończona została teoretycznie w 1490 roku – jednak do dziś pewne jej części nie zostały ukończone. Katedra ta jest skierowana bokiem do placu, co jest pewnym odstępstwem od normy w dużych włoskich miastach.  Charakterystycznym elementem widocznym z placu jest loggia, mozaikowa ściana oraz pomnik papieża Juliusza III.

Wnętrzne to tradycyjne 3 nawy na planie krzyża – jest ono także bogato zdobione, zwłaszcza sklepienia, prezbiterium i kaplica Pierścienia. W której to mieści się relikwia, Święty Pierścień z onyksu który należał do Marii Panny – podobno.

 

Chiesa di San Michele Arcangelo

 

Kościół Michała Archanioła
Okrągła budowla świątyni Michała Archanioła

Ta zbudowana na planie okręgu romańska świątynia Michała Archanioła. Jej pierwsza forma powstała już w V wieku naszej ery na planie i miejscu nieokreślonej rzymskiej świątyni. Przez lata była niszczona i odbudowywana – dzisiejsza jej forma jest skromna i prosta, bez wielu detali. Jednak nie oznacza to, że nie jest to urocze i wyjątkowe miejsce. 

Ciekawostką jest to, że jej forma miała także znaczenie obronne dla miasta, dlatego też patronem świątyni jest Michał Archanioł znany ze swojej defensywnej roli.

 

Oratorio di San Bernardino

 

Oratorio di San Bernardino

To może nie jest duży budynek, jednak jest przepięknie zdobiony. Oratorium mieści się przy Chiesa di San Francesco al Prato przy Via S.Francesco. Polecamy podejść tutaj w wolnej chwili by zwiedzić kościół i móc podziwiać fasadę projektu Agostino di Duccio z 1461 roku.

 

Muzeum Archeologiczne

 

Muzeum Archeologiczne w Perugii

Muzeum Archeologiczne mieści się w starym klasztorze San Domenico w centrum miasta. To idealne miejsce jeśli chcecie poznać przeszłość Perugii i Umbrii, zwłaszcza tą za czasów etruskańskich. Zaraz obok Muzeum znajdziecie parę Belvedere do podziwiania okolicznych wzgórz i miasta. Jeśli nie jesteście fanami zwiedzania muzeów, polecamy odpuścić tą lokację 🙂

 

Studnia Etruska

 

Studnia Etruska mieści się zaraz obok Katedty w Perugii i Piazza IV Novembre w Palazzo Sorbello. W najszerszym miejscu ma ona 5,7 metra szerokości i jest głęboka na 37 metrów. Na dole znajduje się mały mostek, na który można zejść by móc podziwiać jak duża jest to struktura. Przed zejściem na dół, pamiętajcie o obejrzeniu filmu w podziemiach Palazzo Sorbello. 

Bilet by zobaczyć studnię Etrusków kosztuje 3 EUR.

 

 

 

Czekoladki Perugina

 

czekolada Perugina

Głównym produktem eksportowym Perugii jeśli chodzi o słodycze, są czekoladki Perugina. W mieście możecie nawet zwiedzić fabrykę Peruginy przy Viale S.Sisto – jednak jest to trochę daleko od centrum. W mieście znajdziecie sklepy z produktami Peruginy (na przykład przy Corso Pietro Vannucci, 101), zawsze można zapomnieć o diecie i kupić sobie paczkę czekoladek 😉

 

Najlepsze atrakcje Perugia, mapa

 

najlepsze atrakcje Perugia mapa

1) Stacja w Perugii 2) Katedra w Perugii 3) Piazza IV Novembre 4) Galleria Nazionale dell’Umbria 5) Rocca Paolina 6) Perugia Sotterranea 7) Łuk Etrusków 8) Bazylika San Pietro 9) Porta di Santa Susanna 10) Fontana Maggiore 11) Oratorio di San Bernardino 12) Muzeum Archeologiczne w Perugii 13) Studnia Etruska

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz