8 najlepsze atrakcje Mikulova i okolic. Co zobaczyć? Mikulov genialny! - BelSole

8 najlepsze atrakcje Mikulova i okolic. Co zobaczyć? Mikulov genialny!

Mikulov to przepiękne małe miasteczko na południu Moraw, jeśli szukacie bajecznych scenerii niczym z Włoch, nie musicie daleko latać, wystarczy jechać do Czech. Mikulov znajduje się około 3,5 h drogi z Krakowa i Katowic. Co zobaczyć w Mikulovie? Jakie atrakcje turystyczne i winnice należy zwiedzić w Mikulovie i okolicach? Zapraszamy na poradnik i przewodnik po Mikulovie.

 

Zwiedzanie Mikulova

 

Mikulov zwiedzanie
W Mikulovie pełno jest wydarzeń związanych z winobraniem!

Mikulov może być Wam znany z tego, że znajduje się przy trasie na południe z Polski do Wiednia – do stolicy Austrii z tego miejsca jest już niedaleko, jednak warto pierwszy nocleg zrobić właśnie tutaj na trasie, ze względu na przepiękne widoki i miasteczko jakim jest Mikulov. 

Mikulov co zobaczyć
Panorama Mikulova

Ważne jest też to, że w okolicy znajdziecie wiele innych ciekawych miejsc i miasteczek, które warto odwiedzić (najlepiej samochodem) takich jak: Valtice, Lednice, Znojmo czy Kurdejov.  Co zwiedzić i zobaczyć w samym Mikulovie? Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych miejsc do zobaczenia w Mikulovie i okolicy.

Mikulov w 1 dzień

 

Mikulov w 1 dzień

Co zobaczyć w Mikulovie w 1 dzień? Wszystkie wymienione poniżej miejsca, możecie mniej więcej zobaczyć w jeden dzień w Mikulovie. Oczywiście będzie to tylko pobieżne zwiedzenie atrakcji, bez wchodzenia do środka – jednak jest to możliwe. Możecie też wybrać pomiędzy zwiedzaniem winnic a wejściem na wzgórze Svety Kopecek bo to może zająć Wam najwięcej czasu. Ogólnie jeśli chodzi o atrakcje polecamy około 2 dni + 1 dni na odpoczynek i degustowanie win w okolicznych winnicach.

 

Stare miasto w Mikulovie

 

Stare Miastko w Mikulovie
Stare miasto, rynek i kolumna Trójcy Świętej w Mikulovie

Stare miasto w Mikulovie znajduje się na małym wzgórzu wśród pól południowych Moraw. Przypomina nam trochę małe toskańskie miasteczka z charakteru i właśnie starego miasta. Centrum Mikulova jest jednolite jeśli chodzi o styl i reprezentuje klimat małych średniowiecznych miasteczek tego regionu. Warto przejść się ulicami Namesti, Ceska, Kostelni, Husova czy wejść na rynek Mikulova z kolumną trójcy świętej po środku, ciekawą kamienicą Pod Rycerzami i grobem Dietrichsteinów w kościele Świętej Anny. Centrum spokojnie obejdziecie na nogach bez pomocy komunikacji zbiorowej.

 

Zamek w Mikulovie

 

Zamek w Mikulovie
Zamek w Mikulovie

Zamek w Mikulovie góruje nad całą częścią starego miasta, znajduje się zaraz obok centrum – możecie tutaj spokojnie podejść na nogach. Zespół pałacowy stoi na starej romańskiej twierdzy z XI wieku, następnie był przebudowany przez ród Liechtensteinów a swoją (prawie) ostateczną, barokową formę nabrał w 1560 roku. Dziś w zamku znajduje się muzeum, na część z ogrodów można wejść za darmo. Zamek w Mikulovie otwarty jest od 9:00 do 16:00 w kwietniu, październiku i listopadzie, od 9:00 do 17:00 w maju, czerwcu i wrześniu oraz od 9:00 do 18:00 w lipcu i sierpniu.

Wejście do katedralnej kaplicy jest darmowe, inne wycieczki po zamku i jego obiektach kosztują około 90 CZK za osobę dorosłą i 45 CZK za bilet ulgowy. Możecie zwiedzić między innymi bibliotekę zamkową, galerię, piwnice – do tego zamek oferuje wiele tematycznych wycieczek.

 

Kaplica Świętego Sebastiana

 

kaplica świętego Sebastiana

Kaplica Świętego Sebastiana znajduje się na niewysokim wzgórzu zaraz obok centrum Mikulova, możecie sobie zrobić mini-trekking by podejść tutaj na szczyt wzgórza, które się nazywa Svety Kopecek. Droga na sam szczyt to także trasa drogi krzyżowej, 200 metrów za kaplicą znajduje się boży grób. Z okolic kaplicy będziecie mieć piękny widok na całą panoramę Mikulova. Środek kaplicy zazwyczaj jest zamknięty, ale to bardziej o przepiękne miejsce tutaj chodzi.

 

Winnice w Mikulovie

 

Winnice Mikulov
Winnice pod Mikulovem

Czy w Mikulovie są winnice? Czeska toskania, to określenie, które pewnie już na trwałe przylgnęło do tego regionu. Winnice na wzgórzach i małe miasteczka nadają tej części Czech na prawdę wyjątkowy klimat. Morawy słyną z wina! W okolicznych Valticach na zamku znajduję się kolekcja najlepszych czeskich win, rok do roku – a to tylko 15 km od centrum Mikulova. Znajdziecie tutaj też wiele chateau oraz winnic – najlepiej ocenianymi winnicami w okolicy są: Sonberk, Vnarstvi Volarik, Stary Vrch, Vajbar, Chateau Valtice.

Winnica Sonberk
Winnica Sonberk

Jeśli będziecie w Mikulovie od sierpnia do listopada, Warto spróbować lokalnego napoju/alkoholu jakim jest Burcak.

 

Přírodní památka Lom na Janičově vrchu

 

Znacie zapewne krakowski Zakrzówek? To jego odpowiednik w Mikulovie, niedaleko Svetego Kopecka znajduje się kąpielisko ukryte wśród białych klifów starej odkrywkowej kopalni. Jest to chroniony obszar, do którego wejście w sezonie jest płatne 50 CZK za godzinę lub 100 CZK za cały dzień. Jeśli chcecie się tutaj kąpać, polecamy wziąć buty do pływania bo kamienie są dość ostre.

 

Grób Dietrichsteinów

 

Grób Dietrichsteinów
Grób Dietrichsteinów przy rynku

Grób oraz kościół znajdujący się w samym centrum Mikulova przy mikulovskim rynku. Znajduje się on przy kościele Świętej Anny. Grób należy do starego rodu Dietrichsteinów mieszkających tutaj od XVII do XIX wieku. Pochowano tutaj już 45 członków rodziny. Budynek został mocno zniszczony podczas pożaru w 1784 roku, jednak został w pełni przebudowany zaraz po dewastacji. Kościół Świętej Anny zaprojektował słynny austriacki architekt J. B. Fischer. Ile kosztuje bilet do grobu Dietrichsteinów? Cena za normalny bilet wynosi 100 CZK, za ulgowy 70 CZK. Grób otwarty jest oraz kwietnia do października.

 

Kozí hrádek

 

Kozi Hradek
Kozi Zameczek to ta mała kamienista wieża po prawej

Na szczycie koziego wierchu w centrum Mikulova znajdziecie kozi zamek – miejsce i fortyfikacja obronna z XV wieku, od kiedy to wieża ta chroniła trasę pomiędzy Wiedniem a Brnem. Bilet na Kozi zamek w Mikulovie kosztuje 30 CZK, bilety ulgowe kosztują 20 CZK.

 

Synagoga w Mikulovie

 

Synagoga w Mikulovie

W Mikulovie pręźnie działała gmina żydowska, której symbolem jest synagoga typu polskiego z XVI wieku. Wypędzeni z Wiednia żydzi, właśnie tutaj znaleźli schronienie pod panowaniem księcia Liechtensteinu. Synagogę można zwiedzać od 9:00 do 12:00 i od 13:00 do 16:00 (kwiecień, październik i listopad) do 17:00 (maj, czerwiec, wrzesień) oraz do 18 (lipiec i sierpień). Cena biletu wynosi 50 CZK

 

Mapa atrakcji Mikulova

 

Co zobaczyć Mikulov

1) Stare Miasto i rynek w Mikulovie 2) Zamek w Mikulovie 3) Grób oraz kościół Świętej Anny 4) Synagoga w Mikulovie 5) Kozi Zamek 6) Święte Wzgórze oraz kaplica św. Sebastiana 7) Punkt widokowy obok zamku 8) Kąpielisko w Mikulovie

Polecamy bardzo odwiedzenie Mikulova, jeśli będziecie gdzieś w okolicy – zwłaszcza jeśli jedziecie na południe przez Czechy. To perełka ukrywa na południowych Morawach, która według nas przedstawia poziom najlepszych włoskich czy austriackich miasteczek!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz