Co to jest Burcak? Czym jest Burczak? Kiedy i gdzie się go pije? - BelSole

Co to jest Burcak? Czym jest Burczak? Kiedy i gdzie się go pije?

Czechy to wspaniały winiarski kraj co może niektórych dziwić, słyszeliście może o Burczaku? Chcecie wiedzieć czym jest Burcak? Co to jest i jak się to pije i kiedy można pić burcaka? Oto przewodnik po najciekawszym z czeskich napojów! Zapraszamy na 'gazowane wino’!

 

Co to Burcak czy może Burczak?

 

Wybierając się na jesień lub koniec wakacji do Czech koniecznie musicie spróbować Burcaka, ale czym właściwie Burczak jest? Czeski alkohol, czeski napój? Jest to czeskie określenie na napój/alkohol wyprodukowany podczas produkcji wina. Jest to częściowo sfermentowany winny moszcz. Ma on od 4 do nawet 10% alkoholu, a do tego jest gazowany… trochę jak oranżada. Ma lekko winogronowy posmak, bardziej jak sok niż jak wino. Ma on jasny kolor i lekko mętną barwę. Kiedy pije się i produkuje burcak w Czechach?

Burčák jest określeniem czeskim, burczak jego spolszczoną wersją. 

 

Kiedy produkuje się Burcak w Czechach?

 

Kiedy jest Burcak
Porcja Burcaka

Burcak produkuje się w Czechach tylko w jednym okresie, który pokrywa się w dużej mierze z sezonem winiarskim w Czechach. Kiedy więc można pić Burcak w Czechach? Sezon na Burczak zaczyna się 1 sierpnia, a kończy 30 listopada. Pamiętajcie jednak, że często w sierpniu Burczaka po prostu jeszcze nie ma, ponieważ nie jest on jeszcze gotowy – zależy to mocno od pogody i tego jak wyglądały wcześniejsze pory roku w Czechach. Zazwyczaj bezpiecznie jest celować w okolice końca sierpnia, początku września by być pewnym, że na burczaka w Czechach się trafi. 

Możecie też wejść na stronę Narodniego Vinarskiego Centrum: https://www.vinarskecentrum.cz/o-vine/vinarske-akce  i znaleźć odpowiedni event w Czechach związany z Burcakiem, a jest ich pełno! Co ciekawe południe Czech obfituje w piękne miejsca i winnice gdzie można spożyć Burcak, będziecie się czuć jak w Toskanii czy Francji za ułamek ceny wakacji.

 

Czeski Burczak, jak pić?

 

Burcak gdzie kupić
Burcaka możecie pić nawet na koncercie Ewy Farny!

Burczak pomimo tego, że może posiadać nawet 10% alkoholu to zazwyczaj smakuje jak oranżadka. Dlatego doradzamy by uważać na burcak pijąc go w dużych ilościach.

Sprzedawany jest zazwyczaj w dużych 1,5 litrowych butelkach, często jest mocno gazowany! Dlatego pamiętajcie by upuszczać gazu z butelki burcaka jeśli dłużej będzie w aucie bo może po prostu zamienić się w bombę winnego napoju, która wybuchnie Wam w bagażniku. 

 

Ile kosztuje Burcak?

 

Cena Burcaka
Burczak ceny i menu z porcjami

Ile kosztuje butelka Burcaka w Czechach? To oczywiście zależy gdzie go kupicie, można go kupić przy drodze w specjalnych 'warzywniakach’ lub na specjalnych wydarzeniach. Cena za małą szklaneczkę zaczyna się od 10 CZK, za butelkę należy zapłacić od 80 CZK za 1 litr do 160 CZK za 2 litry.

 

Gdzie w Czechach produkuje się Burcak?

 

Burcak gdzie
Południe Czech to królestwo Burcaka

Burcaka spotkacie w zasadzie w większości regionów i krajów w Czechach, jednak królestwem tego winnnego napoju są takie kraje winiarskie takie jak Południowe Morawy, Wysoczyna, zliński, południowoczeski czy pilzeński. Nie oznacza to jednak, że w innych krajach samorządowych Czech nie znajdziecie Burczaka. Najczęściej można go dostać przy drodze w specjalnych straganach.

Burcaka możecie też spotkać na słowacji pod nazwą Burciak albo w Austrii czy Niemczech pod nazwami takimi jak Suser czy Sturm. 

Warto spróbować Burcaka będąc w Czechach, tak samo jak wspaniałych win produkowanych wtedy w kraju na południu. Polecamy dla miłośników Toskanii czy Francji, nie będziecie zawiedzeni.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz