Jaka jest waluta na Islandii, jakie pieniądze wziąć na Islandię? - BelSole

Jaka jest waluta na Islandii, jakie pieniądze wziąć na Islandię?

Jeśli wybieracie się na wakacje na Islandię, zastanawiacie się zapewne jaka jest waluta Islandii i jakimi pieniędzmi płaci się na tej pięknej wyspie. Czym płaci się na Islandii? Czy można płacić złotówkami, euro? Zobaczcie.

Jaka jest waluta na Islandii? Jakie pieniądze ze sobą zabrać na Islandię? Nie jest to polska złotówka ani też euro, co więc jest walutą Islandii? 

 

Jakie są pieniądze w Islandii?

 

Pisaliśmy już o koronach na Belsole, teraz czas na kolejną walutę wywodzęcej się z duńskich koron, czyli Koronę Islandzką. Oficjalną walutą Islandii jest Korona Islandzka i dzieliła się ona kiedyś także na aurary. Symbolem Korony Islandzkiej jest kr, a jej kod ISO, to ISK – i tym kodem będziemy się głównie posługiwać w tym artykule. 

Banknoty i monety Koron Islandzkich

Jakie pieniądze aktualnie są na Islandii? Jakie banknoty i jakie monety? Na islandii znajdziecie nominały począwszy od 500 ISK a skończywszy nawet na 10000 ISK. Monety zaczynają się od 1 ISK, a kończą na 100 ISK.

Banknoty 

Banknot Awers i rewers
500 ISK Jón Sigurðsson i Jón Sigurðsson
1000 ISK Brynjólfur Sveinsson i kościół
2000 ISK Jóhannes Sveinsson Kjarval i obraz
5000 ISK Ragnheiður Jónsdóttir i nauka haftu
10000 ISK Jónas Hallgrímsson i Skjaldbreiður 

Monety

Banknot Wizerunek
1 ISK Dorsz
5 ISK 2 Delfiny
10 ISK 4 Gromadniki
50 ISK Krab
100 ISK Ryba Tasza

Korony na Islandii

Korony Duńskie wprowadzone zostały w 1874 roku, druga korona, czyli korona islandzka została wprowadzona w 1981 roku. Jednak jeśli nie zaopatrzycie się w dużą ilość koron przed wyjazdem, bez obaw – na Islandii w wielu miejscach można płacić kartą płatniczą lub nawet w euro.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz