9 najlepsze atrakcje Monachium i okolicy. Co zobaczyć w Monachium? Atrakcje turystyczne - BelSole

9 najlepsze atrakcje Monachium i okolicy. Co zobaczyć w Monachium? Atrakcje turystyczne

Monachium to jedno z najchętniej odwiedzanych przez Polaków niemieckich miast. W ostatnich latach zaistniało mocno w świadomości naszych rodaków za sprawą kapitalnych występów Roberta Lewandowskiego w barwach Bayernu. Jednak Monachium to nie tylko Bayern i nie tylko piłka nożna. Wiele osób zastanawia się jakie są atrakcje turystyczne w Monachium oraz czy warto odwiedzić to miasto. Z naszego przewodnika dowiecie się jakie są najciekawsze miejsca w Monachium, co zobaczyć w Monachium oraz co robić w stolicy Bawarii!

 

Co zobaczyć w Monachium?

 

Zwiedzanie Monachium

Monachium pełne jest historii Bawarii i Niemiec, znajdziecie tutaj wiele atrakcji i zabytków, które zainteresują fanów historii i nie tylko. Duża część zabytków znajduje się w centrum miasta i łatwo się pomiędzy nimi przemieszczać czy to na nogach czy komunikacją miejską. Ze względu na to, że Monachium to jeden z głównych dużych hubów przesiadkowych to bardzo łatwo tutaj także dolecicie. Jeśli wolicie podróż samochodem to do Monachium z Krakowa jedzie się 9 h 15 min, z Katowic 8 h 15 min, z Warszawy 11 h, a z Wrocławia tylko 7 h 30 min. Zapraszamy Was na listę najlepszych atrakcji turystycznych Monachium i okolicy. 

 

Marienplatz

 

Marienplatz
Główny plac w Monachium

Zaczynamy od miejsca, które prawie na pewno przyjdzie odwiedzić każdej osobie, która zdecyduje się na wizytę w Monachium. Marienplatz, czyli Plac Mariacki, to centralny plac stolicy Bawarii. Powstał w XII wieku z inicjatywy ówczesnego księcia Bawarii – Henryka Lwa. Czy warto zobaczyć na Marienplatz w Monachium? Jakie zabytki i atrakcje czekają na Marienplatz? Jeżeli zdecydujecie się na wizytę w tym miejscu, będziecie mieli okazję poczuć ducha historii Monachium oraz całej Bawarii. Na Marienplatz znajdują się takie zabytki i atrakcje jak Stary Ratusz Monachium (Altes Rathaus), Nowy Ratusz Monachium (Alter Rathaus), Stary Dwór (Alter Hof) w Monachium, czy Fischbrunnen, czyli fontanna z pomnikiem przedstawiającym rybę.

 

Rezydencja w Monachium

 

Residenz Monachium
Piękne zdobienia Residenz w Monachium

Rezydencja to kolejne miejsce będące świadectwem niezwykle ciekawej historii Bawarii. Składa się w wielu imponujących budowli reprezentujących takie style architektoniczne jak renesans, rokoko, barok czy klasycyzm. Nic w tym dziwnego, gdyż Rezydencja była budowana na przestrzeni prawie czterech stuleci. Po zniszczeniach które dotknęły Rezydencje w Monachium w czasie II wojny światowej, została ona odbudowana w latach 50. oraz 60. ubiegłego stulecia. Dziś w Rezydencji działa światowej sławy muzeum. Czy warto zobaczyć Rezydencję w Monachium i muzeum? Oczywiście!

 

Stadion Bayernu Monachium

 

Odbijmy na chwilę od miejsc związanych z historią Monachium oraz Bawarii i przenieśmy się na grunt sportowy. Wywodzący się z północnych przedmieść Monachium Bayern to jedna z największych europejskich futbolowych marek. Bayern posiada w Polsce ogromną liczbę kibiców, a to za sprawą Roberta Lewandowskiego, który spędził w Monachium najlepsze lata swojej kariery, bijąc kolejne rekordy klubu oraz Bundesligi. Obecny stadion Bayernu, czyli Allianz Arena, został otwarty w 2005 roku. Może pomieścić 75 000 spragnionych sportowych emocji fanatyków futbolu. Odwiedzając Monachium, możecie wybrać się na mecz lub zwiedzanie stadionu oraz muzeum klubu. W czasie zwiedzania obiektu, będziecie mogli zajrzeć do m.in. szatni dla zawodników, sali konferencyjnej oraz na trybuny Allianz Arena.

 

Park Olimpijski w Monachium

 

Park Olimpijski w Monachium
Park olimpijski, znajdziecie tutaj sporo terenów zielonych oraz Olympiaturm

Igrzyska Olimpijskie w Monachium przeszły do historii nie tylko ze względu na wspaniałe wyczyny sportowców z całego świata, ale również ze względu na incydent z udziałem członków izraelskiej drużyny olimpijskiej. Do dziś w Monachium znajduje się przepiękny kompleks obiektów powstałych na potrzeby Igrzysk Olimpijskich. W Parku Olimpijskim w Monachium znajdziemy Stadion Olimpijski w Monachium (Olympiastadion München), Halę Olimpijską, pływalnię, hale widowiskową, lodowisko oraz Olympiaturm – górującą nad parkiem wieżę obserwacyjną oraz telekomunikacyjną. Do Parku Olimpijskiego polecamy wybrać się w szczególności w miesiącach wiosennych oraz letnich, gdy cała okolica mieni się wspaniałą zielenią, co pozwala się poczuć jak podczas pięknego lata 1972.

 

Muzeum BMW, BMW Welt, Wieżowiec BMW

 

Muzeum BMW
Nowoczesna architektura BMW Welt Muzeum BMW

BMW, czyli Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft, to być może największa chluba całej Bawarii. Samochodami tej marki zachwyca się cały świat. W Polsce skrót BMW często zyskuje rozwinięcie ”Bryka Młodego Wieśniaka” lub ”Będziesz Miał Wypadek”. Nie powinno to jednak odciągnąć poważnych fanów motoryzacji od wizyty w Muzeum BMW. Muzeum położone jest tuż obok wspomnianego przez nas wcześniej Parku Olimpijskiego. Jest to najlepsze miejsce do odwiedzenia, jeżeli chcecie zapoznać się w historią jednej z najpopularniejszych marek samochodowych. Dla pasjonatów motoryzacji, to idealna okazja żeby pogłębić swoją wiedzę, a dla laików, żeby zrozumieć, że BMW to nie tylko gnijący E36 zaparkowany pod ich blokiem. W sąsiedztwie muzeum BMW znajdziecie również Wieżowiec BMW będący siedzibą firmy oraz centrum wystawowe BMW Welt.

 

Zamek Neuschwanstein 

 

 Neuschwanstein

Zapewne kojarzycie ten bajkowy zamek z pocztówek i zdjęć w internecie. Znajduje się on około niecałe 2 h drogi samochodem z Monachium. Pałac ten wybudowany został w 1886 roku na zamówienie króla Ludwika II Bawarskiego, miał on być jego prywatną rezydencją. Inspirowany jest on romantyzmem zamkowym oraz twórczością Ryszarda Wagnera. Bilet do zamku Neuschwanstein  kosztuje 17,50 EUR.

 

Ogród Angielski w Monachium

 

ogrody angielskie Monachium
Niektórzy nazywają je niezadbanymi ogrodami, niektórzy angielskimi 😉

Englischer Garten, czyli po polsku Ogród Angielki, to ogromny park położony w samym centrum Monachium, nad brzegiem płynącej przez miasto rzeki Izara. Jest to idealne miejsce dla każdego, kto chociaż na chwilę chce uciec od zgiełku wielkiego miasta. Ogród Angielski w Monachium ma powierzchnię 4,17 km² i jest idealnym miejscem na spacer, piknik czy do uprawianie sportu. Ile kosztują bilety do Englischer Garten czyli Ogrodu Angielskiego w Monachium? Wstęp jest oczywiście darmowy!

 

Oktoberfest

 

oktoberfest Monacihum

Oktoberfest, czyli bawarskie święto piwa, to impreza odbywająca się co rok na przełomie września i października. W czasie jego trwania do Monachium zjeżdżają się miłośnicy piwa nie tylko z Niemiec, ale z całego świata – liczba odwiedzających liczona jest w milionach! W czasie Oktoberfestu złoty trunek leje się hektolitrami. Poza tym uczestnicy mogą skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej oraz możliwości zakupu pamiątek. Ile kosztują bilety na Oktoberfest? Wstęp na teren Oktoberfestu jest bezpłatny, nie obowiązują bilety.

 

Hofbräuhaus am Platzl

 

Jeżeli kochacie piwo, ale nie macie tyle szczęścia, żeby móc odwiedzić Oktoberfest, koniecznie skierujcie kroki do piwiarni Hofbräuhaus am Platzl. Tu atmosfera piwnego święta trwa przez cały rok. Lokal ten, będący zarówno browarem jak i piwiarnią, rozpoczął działalność już w 1589 roku. Oprócz piwka, w menu znajdziemy również coś na ząb – dominują dania kuchni bawarskiej.

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz