19 najlepsze atrakcje Dublin i okolice. Co zobaczyć w Dublinie? Jest co robić! - BelSole

19 najlepsze atrakcje Dublin i okolice. Co zobaczyć w Dublinie? Jest co robić!

Dublin to miasto pełne ciekawych miejsc, zabytków, atrakcji i pubów! Podpowiemy Wam co zobaczyć w Dublinie i okolicy, jakie atrakcje turystyczne mieć na swojej liście miejsc do zwiedzenia w Dublinie. Przed Wami przewodnik po Dublinie, mieście zrywu wolnościowego Irlandii, pięknych plaż, architektury i uroczych parków. Zapraszamy!

 

Co zobaczyć w Dublinie

 

Zwiedzanie Dublinu
Tłumy na Temple Bar

Dublin to miasto nieoczywiste, z jednej strony nowoczesne z drugiej tradycyjne i pełne atrakcji. Znajdziecie tutaj wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Fani historii i zabytków będą zachwyceni, fani pub crawlingu i imprez także, miłośnicy natury czy plaż także znajdą wiele ciekawy miejsc w Dublinie i okolicach do zobaczenia. Większość z miejsc i atrakcji z poniższej listy znajduje się blisko siebie w centrum w odległości spaceru, niektóre z nich jak Howth czy Bray wymagają przejażdżki pociągiem z Dublinu, a niektóre takie jak Cliffs of Moher albo zorganizowanej wycieczki lub samochodu.

Atrakcje Dublinu to nie tylko oczywiste miejsca takie jak Trinity College czy The Temple – znajdziecie tutaj także nieoczywiste atrakcje Dublinu! Zapraszamy na przegląd najlepszych atrakcji turystycznych Dublinu!

 

Trinity College

 

Trinity College
Budynek Trinity College

Trinnity College i jej biblioteka to jedna z najlepszych atrakcji Dublinu. Znajduje się ona po południowej stronie rzeki Liffey w odległości krótkiego spaceru. Kolegium Trójcy Świętej założone zostało w 1592 roku z inicjatywy królowej Elżbiety I. Do dziś jest to jedna z najważnieszych uczelni i uniwersystetów w całej Europie. Głównym placem na uczelni jest Library Square, gdzie studenci często odpoczywają na trawie i gdzie w centralnym punkcie znajduje się Campanile Trinity College (wieża uczelni). Wchodząc od strony głównego wejścia, słynna biblioteka Trinity College znajduje się po prawej stronie i zaraz za rogiem będziecie mogli się dostać do słynnego wnętrza. 

Biblioteka Trinity College
Wnętrze biblioteki Trinity College

Na miejscu będziecie mogli zwiedzić budynki Uniwerystetu i słynną bibliotekę oraz zobaczyć chyba najważniejszy artefakt dla irlandczyków czyli Book of Kells. Który został tutaj złożony w 1661 roku.

Aby zarezerwować sobie wejście do biblioteki i Book of Kells, musicie kupić bilet na https://www.tcd.ie/visitors/book-of-kells/ (polecamy zrobić to wcześniej, bo bilety szybko się rozchodzą) za 18,50 EUR za osobę.

 

Book of Kells

 

Book of Kells

Oto i najważniejsza księga w historii Irlandii. Book of Kells, księga z Kells lub Book of Columba to ilustrowana wersja Biblii zawierająca cztery ewangelie. Stworzona ona została w 800 roku naszej ery przez mnichów z klasztorza kolumbańskiego w Irlandii i zawiera 680 stron. 

Księga z Kells jest niesamowicie zdobiona i łączy ze sobą symbolikę chrześcijańską z ilustracjami i zdobieniami w stylu wyspiarskim. To jedno z najstarszych dzieł opartych o zachodnią kaligrafię.

Book of Kells możecie zobaczyć w pomieszczeniu przed Biblioteką Trinity College. Bilet w raz ze zwiedzaniem biblioteki kosztuje 18,50 EUR.

Katedra w Dublinie

 

Katedra w Dublinie

To główna dublińska katedra i siedziba kościoła Irlandii. Katedra Świętej Trójcy wybudowana została prawdopodobnie w 1030 roku naszej ery, jej założycielem był prawdopodobnie Sigtrygg Jedwabobrody po jego pielgrzymce do Rzymu.

Jej dzisiejsza forma powstała po zawaleniu się katedry w XVI wieku i po odnowieniu w XIX wieku.

 

Spire of Dublin

 

Spire of Dublin
Wysoka Spire of Dublin

The spire to ciekawa, bo mało widoczna budowla w Dublinie pomimo swojej wysokości ponad 120 metrów. Nazywana jest także An Tur Solais, czyli pomnikiem Światła. Wybudowana została w 2003 roku na miejscu starej kolumny Nelsona zniszczonej przez bombę IRA w 1966 roku. Znajduje się ona na jednej z głównych handlowych ulic w Dublinie czyli na O’Connell Street.

Wielu mieszkańców delikatnie mówięc nie darzy Iglicy ciepłymi uczuciami i nazywa ją dość złośliwie Igłą w bagnie.

 

Rzeka Liffey

 

rzeka Liffey
Mosty nad rzeką Liffey

Rzeka Liffey to według nas serce miasta i miejsce łączące wszystkie najważniejsze zabytki i dzielnice Dublinu. Tutaj znajduje się wiele atrakcji, mosty nad Liffey, puby czy dochodzą tutaj najważniejsze arterie miasta. Polecamy przejść się brzegami i bulwarami Liffey!

 

The Temple 

 

Temple Bar Dublin
Ludzie przed Temple Bar

Temple bar to imprezowa dzielnica Dublinu mieszcząca się zaraz obok rzeki Liffey. Znajdziecie tutaj wiele pubów i oczywiście mnóstwo lanego Guinessa. Uważajcie jednak, bo najpopularniejsze puby w Temple są także bardzo drogie i cena piwa zależna jest od godziny w której piwo kupujecie. Najpopularniejszym barem w The Temple, jest oczywiście… The Temple Bar, wielu uważa, że ta kultowa knajpa założona w 1840 roku to pułapka na turystów ze względu na ceny piwa – jednak nadal pomimo tego ją polecają! 

Uważajcie tutaj na swoje prywatne rzeczy, ruch na The Temple jest zazwyczaj bardzo duży – więc pilnujecie portfeli i komórek!

 

Więzienie w Dublinie

 

więzienie Dublin

Kilmainham Gaol to dawne więzienie zbudowane przez brytyjczyków, w którym więziono między innymi osoby walczące w Irlandii o niepodległość. w tym więzieniu stracono także przywódców powstania wielkanocnego, dlatego dla Irlandczyków jest miejsce wyjątkowe. Dziś jest tutaj muzeum, do którego bilet kosztuje 8 EUR.

 

Guiness Storehouse

 

Guiness to irlandzkie popularne ciemne piwo i duma wielu Irlandczyków. W prawie każdym pubie możecie znaleźć lanego Guinessa i może to tylko efekt placebo – ale wydawał on się nam zdecydowanie lepszy na miejscu w Irlandii niż w innych krajach. Prócz napicia się Guinessa w pubie, możecie także zwiedzić warzelnie Guinessa. Na 7 piętrach możecie poznać historię tego piwa, zasmakować różnych opcji oraz zobaczyć jak Guinessa się produkuje. Na koniec czeka Was bar na tarasach z widokiem na Dublin gdzie dostaniecie darmowe (wliczonę w cene biletu) piwo. Cena za bilet do Guiness Storehouse koszuje od 22 do 34 EUR w zależności od pakietu – jest to atrakcja dla dorosłych.

Ciekawostką jest to, że Guiness jest także bardzo popularny w Nigerii i do tego kraju eksportuje się go bardzo dużo. 

 

Wycieczka do Bray

 

Bray
Plaża i bulwar w Bray

Z Dublinu możecie wybrać się na krótką wycieczkę do Bray, to małe kurortowe miasteczko/wieś z dużą ilością plaż, wiejską zabudową i pięknymi widokami w koło Bray. To idealne miejsce na dzień odpoczynku od miasta, polecamy się tutaj udać w tygodniu rano ponieważ weekendami plaże mogą być pełne i ludzi może być sporo.

Bray
Mural w Bray

Dojechać tutaj możecie autobusem miejskim lub kolejką DART (odjazd z centrum, na przykład ze stacji Connolly), podróż trwa tylko 48 min, czyli tyle ile wyjazd z parkingu w Warszawie w godzinach szczytu na Mordorze.

 

Howth

 

Howth
Widok na zamek, plażę, pole golfowe i morze w Howth

Howth to kolejne miejsce, gdzie albo dojedziecie kolejką, autobusem lub nawet taksówką. Znajduje się na półwyspie po wschodniej części miasta i znajdziecie tutaj takie atrakcje jak genialne plaże, urocze miasteczka, parki, tereny zielone, zameczki czy pola golfowe. To miejsce na odpoczynek, zwiedzanie i popołudniową kolację w rybackiej miejscowości z niesamowitym małomiejskim klimatem.

Podróż pociągiem DART z centrum Dublinu do Howth trwa niecałe 30 min 

 

Church Cafe

 

Church Cafe
Wnętrze Church Cafe

Dla niektórych w Polsce może to nadal stanowić obrazę uczuć, jednak w Irlandii jest to już całkiem normalne. Stary zniszczony kościół, został odremontowany i zamienił się w kawiarnię, restaurację i pub. Zjecie tutaj dobry lokalny obiad, pobawicie się ze znajomymi i będziecie mogli podziwiać ciekawą architekturę wnętrza. W weekendy wypada zrobić tutaj rezerwację by dostać stolik bez problemu.

 

Molly Malone

 

Molly Malone

Molly Malone to (najprawdopodobniej) fikcyjna postać młodej kobiety, zajmującej się handlem krabów i małż na ulicach Dublina. Codziennie jeździła swoim wózkiem po uliczkach Dublinu. Zmarła jednak za młodu na febrę, a jej duch nadal popycha wózek z owocami morza. Jej pomnik znajduje się na skrzyżowaniu Suffol i St Andrews street.

 

 

Zamek w Dublinie

 

Zamek w Dublinie
Dziedziniec na zamku w Dublinie

Zamek w Dublinie znajduje się niedaleko Trinity College, była to dawna siedziba władz brytyjskich, dziś jest tutaj kompleks rządowy, muzeum i centra konferencyjne. Zbudowany on został w 1204 roku i zajmuje powierzchnię 44 000 m2. Początkowo zamek miał funkcje obronne, jednak przez lata powoli stawał się siedzibą lolanych władz. Charakterystycznym miejscem w zamku w Dublinie jest przysadzista wieża zamkowa z 1228 roku.

Bilet do Zamku w Dublinie kosztuje 8 EUR dla dorosłych, 4 EUR dla dzieci (12-17 rż).

 

Wycieczka do Cliffs of Moher

 

Klify Moher

Jeśli chcecie zobaczyć coś na prawdę epickiego i macie możliwość, polecamy podjechać do Klifów Moher na zachodzie wyspy. Wycieczka nie będzie krótka, bo podróż trwa ponad 3 h 15 min – jednak obejmuje ona całkiem ciekawe miejsca po drodze, które także warto zobaczyć w Irlandii. 

Cliffs of Moher

Klify Moher to jedne z najlepszych atrakcji Irlandii, w najwyższym miejscu ich wysokość wystaje ponad 200 metrów ponad taflę wody. Możecie się przejść po zabezpieczonym wybrzeżu po klifach, zwiedzić małe muzeum, zjeść obiad czy kupić coś w sklepiku z pamiątkami. Polecamy planować jednak wycieczkę do Klifów Moher podczas dobrej pogody – jeśli okaże się, że jest mgła i deszcz, możecie wcale nie zobaczyć żadnych klifów.

Docklands i Grand Canal

 

Docklands Dublin

To nowoczesna dzielnica mieszcząca się u ujścia Liffey na południu miasta. Znajdziecie tutaj wiele budynków znanych korporacji, takich jak na przykład Google. To miejsce pełne biurowców, szklanej architektury pomieszanej z dokami oraz starymi irlandzkimi domkami. Interesujące miejsce na spacer i lunch w czasie zwiedzania miasta.

 

St. Stephen Gardens

 

St Stephens Gardens

Jeśli macie ochotę iść do parku, polecamy udać się do Ogrodów Świętego Szczepana na południe od Trinity College. To duży park, mieszczący parę jeziorek, dużo zieleni i wiele ptaków, które urozmaicają widoki oraz odczucia audio (pozdrawiamy mewy). Ciekawostką jest to, że w centrum parku znajduje się popiersie Constance Georgine Markievicz irlandzkiej działaczki niepodległościowej żony polskiego malarza Kazimierza Józefa Dunina Markiewicza herbu Łabędź. 

Polecamy na odpoczynek po spacerze po Dublinie.

 

Katedra Świętego Patryka

 

Katedra świętego Patryka Dublin

To kolejna Katedra w Dublinie. Według nas jest to najpiękniejszy kościół w Dublinie, jest też największy – ma ponad 91 m długości i 49 m szerokości. Załżona została w 1191 roku jako katedra rzymskolatolicka, dziś jest siedzibą kościoła Irlandii.

 

Most Ha’Penny

 

ha Penny Most

Most Ha’Penny to pieszy most nad Liffey wybudowany w 1816 roku. Nazwa tego mostu pochodzi od opłaty jaką należało uiszczać za przejście na drugą stronę Liffey. Opłata wynosiła 1,5 pensa, penny – ha(lf)-penny. Myto zostało wprowadzone przez właściciela mostu Williama Walsha, który wcześniej prowadził w tym miejscu przeprawę promową – po 103 latach zniesiono tą opłatę. Dziś most Ha’Penny to jeden z najwygodniejszych sposobów na przejście na drugą stronę rzeki i codzinnie przechodzi tędy parędziesiąt tysięcy osób.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz