12 atrakcje i najpiękniejsze plaże Skiatos. Co zobaczyć na Skiatos? Jakie są plaże? - BelSole

12 atrakcje i najpiękniejsze plaże Skiatos. Co zobaczyć na Skiatos? Jakie są plaże?

Wybieracie się na Skiatos (Skiathos) i zastanawiacie się co zobaczyć na Skiatos? To wyspa pełna pięknych plaż i historii! Jakie atrakcje i plaże czekają na Was na tej pięknej wyspie? Gdzie są najpiękniejsze plaże na Skiatos, co robić na Skiatos, co zwiedzić, na to wszystko Wam odpowiemy w tym wyczerpującym artykule. Zapraszamy na przewodnik i poradnik po Skiatos!

 

 

Co zobaczyć na Skiatos

 

pomnik skiathos

Skiatos (Skiathos) to jedna z greckich wysp archipelagu Sporadów Północnych. Zaraz obok Skopelos to jedna z najpopularniejszych wśród turystów wysp tego regionu. Skiatos nie jest duże, ma około 12 km średnicy i około 6600 mieszkańców. Stolicą Skiatos jest największe miasto wyspy czyli Skiatos lub inaczej Chora Skiatos.

Głównym atutem Skiatos są przepiękne plaże, jest ich bardzo dużo jak na tak małą wyspę – do tego część z nich jest piaszczysta i całkiem dobrze zorganizowana z dobrą infrastrukturą. Znajdziecie tutaj też wspaniałe zabytki, chociaż nie będzie ich dużo w porównaniu do innych greckich wysp.

Na Skiatos znajdziecie małe lotnisko na które latają zazwyczaj czartery, a z miasteczka Skiatos promem dopłyniecie na przykład na Skopelos. 

Jak poruszać się na Skiatos?

Na Skiatos są 3 linie autobusowe łączące stolice oraz najpopularniejsze plaże. Poniżej zobaczcie przystanki najpopularniejszej linii łączącej miasto Skiatos z Plażą Koukounaries (przystanek numer 26).

Skiatos przystanki i autobusy
Linia ze Skiatos, aż pod Koukounaries

Jakie są plaże na Skiatos?

Część jest żwirowa, a część (całkiem spora) piaszczysta. Plaż jest parędziesiąt na całej wyspie o średnicy 12 km, jest więc w czym wybierać. Najpiękniejsze plaże Skiathos pokażemy Wam poniżej. Zapraszamy!

 

Lalaria

 

Lalaria Skiatos

Jaka jest najpiękniejsza plaża Skiathos? Zapewne to ta! Lalaria to urocza plaża na północy Skiatos, dostępna jest tylko łodzią, więc musicie wykupić rejs z Skiatos lub wypożyczyć łódź. Ze względu na trudność z dostępem do tej plaży, zazwyczaj nie ma tutaj tłumów. Plaża ma wyjątkowo lazurowy kolor wody, głównie przez białe skały i jasny żwir na plaży. Zdecydowanie warte miejsce odwiedzenia ze względu na piękno tej plaży i klifów otaczających to miejsce. To też według nas jedna z najpiękniejszych plaż Grecji.

 

Chora Skiatos

 

Skiathos

Głównym miastem Skiatos, jest Skiathos. To największa miejscowość na wyspie i najwięcej w niej znajdziecie ciekawych miejsc oraz tawern. Ważnym miejscem w Skiatos jest Bourtzi, stara wyspa-twierdza zbudowana przez Wenecjan, o której więcej możecie przeczytać poniżej. W Skiatos ważny jest też bulwar, tętniący życiem i stare miasto pełne białych kamieniczek.

Ważnymi miejscami w Skiatos (mieście) są także: Dom Alexandrosa Papadiamantisa, cerkiew Agios Nikolaos, pomnik Laskosa na bulwarze oraz niezliczona liczba małych cerkwi i świątyń rozsianych po mieście. 

Oto krótki opis atrakcji w największym mieście Skiatos:

 

Bourtzi

 

bourtzi
Widok z Bourtzi na miasto Skiatos

Teraz na wysepce znajduje się dobrze oceniana restauracja i bar Bourtzi z pięknym widokiem na zatokę oraz Muzeum Marynarki Wojennej i Tradycji Kulturowej Skiathos (bilet 2 EUR). Prócz tego będziecie mogli się przejść bulwarem na wysepce i schronić w zieleni przed słońcem. 

To też dobre miejsce na małą sesję zdjęciową bo na brzegach Bourtzi pełno jest pięknych punktów widokowych na miasto i na zatokę.

 

Agios Nikolaos

 

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos to cerkiew w centrum miasta Skiatos na wzgórzu z pięknym widokiem na miasto. Jest tutaj dobry punkt widokowy na zdjęcia. Przy kościele znajduje się charakterystyczna mała wieża kościelna z zegarem, placyk i parę ławeczek by móc w spokoju podziwiać Morze Egejskie i wyspy Sporadów północnych.

 

Dom Muzeum Alexandrosa Papadiamantisa

 

Alexandros Papadiamantis to grecki poeta i powieściopisarz, który wychował się w tym miejscu oraz także tutaj zmarł. Żył on w latach 1851 – 1911. Papadiamantis napisał około 200 opowiadań w tym popularną nowelę Morderczyni, Opowieści wyspy Skiatos czy Sny na różanych wybrzeżach – te dwa ostatnie są przełożone na język polski. W Skiatos znajduje się jego dom przerobiony na muzeum w którym możecie poznać jego historię, twórczość, a także zobaczyć jak tradycyjnie żyło się na wyspie dwa wieki temu. Zwiedzanie rozpoczyna się na piętrze i schodzi się w dół na parter gdzie znajduje się sklep z pamiątkami.

Bilet do Muzeum kosztuje 2 EUR.

 

Skromność i nieśmiałość były nonsensem, a roztropność i powściągliwość były głupie, podczas gdy zepsucie i lubieżność nazywali „naturalnymi”

— Alexandros Papadiamantis

 

Kastro Skiatos

 

Kastro Skiatos

Wyjdźmy za miasto Skietos i skierujmy się na północ wyspy, gdzie na jednym z półwyspów nad klifem znajduje grupa zabudowań Kastro, pomimo nazwy – daleko im do zamku. Kiedyś miała to być stolica Skiatos, jednak przeniesiono zabudowania na miejsce dzisiejszego Skiatos. Nie wielkość budowli jest tutaj ważna, a okoliczności przyrody. Przepiękne klify i widoki to jedna z najlepszych atrakcji tego miejsca. Znajdziecie tutaj wiele ruin po starych zabudowaniach, a nawet plan starych ulic i bramę wejściową do starego miasta.

Dojechać tutaj jest najlepiej samochodem z napędem 4×4, możecie też dopłynąć łodzią na pobliską plażę Kastro.

 

Plaża Kastro

 

Plaża Kastro

Plaża Kastro znajduje się na wschód od półwyspu Kastro. Dopłyniecie tutaj łodzią ze Skiatos lub możecie zrobić sobie mały trekking z pobliskiego parkingu . Na plaży znajdziecie małą tawernę, prysznice i toalety. Jest więc infrastruktura niezbędna do wygodnego plażowania. Plaża Kastro jest żwirową plażą.

Plaża Koukounaries

 

Plaża Koukounaries

To chyba najpopularniejsza plaża na Skiatos. Jest szeroka, piaszczysta z przepiękną lazurową wodą. Znajdziecie tutaj oczywiście bar, tawernę i wypożyczalnie sprzętu. Za leżaki i parasol należy zapłacić od 10 do 30 EUR w zależności od bliskości morza. Możecie też po prostu rozłożyć swój własny leżak lub ręcznik i będzie Was to kosztowało równo 0 EUR.

Plaża osłonięta jest przez drzewa i mini las, które dodatkowo dają cień i wytchnienie. Za zagajnikiem znajduje się jeziorko, jednak to plaża jest tutaj głównym bohaterem. Znajdziecie tutaj też oczywiście, przebieralnie, prysznice i inną niezbędną infrastrukturę. Jest to bardzo dobra plaża na rodzinne plażowanie z dziećmi.

Parking znajduje się na wschód od plaży za mostem. Przy plaży jest przystanek autobusowy nr 26. Uwaga, bo plaża często jest zatłoczona w sezonie!

 

Mandraki

 

Mandraki plaża

Paralia Mantraki czyli plaża Mandraki znajduje się na północ od Koukounaries. W zasadzie to parę plaż leżących blisko siebie, Elia, Mandraki czy Agkistros. Znajdziecie tutaj podstawową infrastrukturę, bar i możliwość wypożyczenia sprzętu (8 EUR za zestaw, leżaki + parasol). Plaża jest piaszczysta i na pewno mniej oblegana niż plaża Koukounaries. Mandraki w zasadzie znajduje się w środku lasu – więc jeśli dobrze dobierzecie termin to może będziecie tutaj nawet sami. W sezonie jest to oczywiście oblegane miejsce.

Najbliżej znajduje się przystanek autobusowy nr 23 (około 1,7 km)

 

Banana Mpanana

 

Plaża Banana Skiatos

Plaża ta znajduje się blisko Koukounaries, dojdziecie tutaj nawet z parkingu sąsiedniej plaży. Lazurowa woda i kolor piasku zupełnie nie ustępują sąsiadce. Za 25 EUR można wypożyczyć dwa niezłe leżaki i fajny parasol.  Na tej plaży znajduje się także strefa dla nudystów, jeśli lubicie plażować na golasa.

W 10 min dojdziecie tutaj z przystanku numer 26.

 

Monasterium Evangelistria

 

Monasterium Evangelistria

Monasterium na Skiatos to kompleks złożony ze świątyni, muzeum, kawiarni i wielu okolicznych zabudowań klasztornych. Wybudowano je w latach 1794 – 1806, dziś to miejsce ważne nie tylko dla wierzących ale także dla Greków – w tym miejscu zaprojektowano i podniesiono pierwszy raz grecką flagę w 1807 roku. 

Miejsce to też jest oazą spokoju, znajdziecie tutaj bardzo dobrze ocenianą kawiarnie, muzeum (bilet kosztuje 2 EUR) oraz sklep z lokalnymi bardzo dobrymi produktami ze Skiatos, w tym z dżemami, winami czy likierami.

 

Plaża Troulos

 

Troulos skiathos

To kolejna popularna piaszczysta plaża na Skiathos. Troulos znajduje się na południu wyspy. W okolicy znajdziecie tawerny, hotele i oczywiście wypożyczalnie parasoli (10 EUR za komplet) lub sprzętu wodnego. Plaża znajduje się obok przystanku numer 20.

 

Mapa plaż i atrakcji Skiatos

 

najpiekniejsze plaże Skiatos i atrakcje

1) Chora Skiatos 2) Bourtzi 3) Agios Nikolaos 4) Dom Muzeum Alexandrosa Papadiamantisa 5) Ruiny Kastro 6) Plaża Kastro 7) Plaża Koukounaries 8) Plaża Lalaria 9) Mandraki, Elia, Agkistros i Megalos (plaże) 10) Plaża Banana Mpanana 11) Monasterium Evangelistria 12) Plaża Troulos

Jak widzicie Skiatos stoi plażami! Jest ich sporo a ich jakość jest na prawdę niezła. Jeśli macie ochotę na jednodniową wycieczkę, może warto przepłynąć promem na Skopelos

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz