11 najlepsze atrakcje i plaże Skopelos. Co zobaczyć na Skopelos? Jakie są plaże? - BelSole

11 najlepsze atrakcje i plaże Skopelos. Co zobaczyć na Skopelos? Jakie są plaże?

Skopelos to mała ale pełna plaż i atrakcji wyspa grecka archipelagi Sporady. Odpowiemy Wam na ważne dla turystów zagadnienia takie jak co zobaczyć na Skopelos, co robić? Jakie atrakcje turystyczne są na Skopelos i jakie plaże. Zapraszamy na przewodnik i poradnik po Skopelos.

 

Co zobaczyć na Skopelos?

 

Miasto Skopelos

Skopelos to bardzo mała wyspa leżąca tuż przy brzegu Grecji i kolejnej znanej greckiej wyspy Skiathos. Jej szerokość to około 7 km, długość mniej więcej 20 km. Liczy sobie mniej niż 5000 mieszkańców. Pomimo swojej wielkości, znajdziecie na niej sporo ciekawych miejsc, pięknych plaż i urokliwych zakątków. Według legendy Skopelos zostało założone przez Staphylosa, syna Dionizosa. W starożytności Skopelos znane było ze swojej produkcji wina, dziś produkuje się tutaj głównie oliwę z oliwek.

Jak poruszać się po Skopelos?

Możecie jeździć samochodem, busem (na Skopelos jeżdżą prywatne busy), rowerami lub taksówką. Dla przykładu kurs ze Skopelos do Stafilos to 8,5 EUR, do Neo Klima 28 EUR a do Milia i Kastani 22 EUR. Możecie też promem przepłynąć na pobliskie Skiatos.

Jakie są plaże na Skopelos?

W głównej mierze plaże są żwirowe, niektóre z nich są w części piaszczyste (np Hovolo). Woda jest zazwyczaj szmaragdowa, a piasek zazwyczaj szary. Większość z plaż przy wioskach jest dobrze zorganizowana, dzikie plaże nie posiadają infrastruktury.

 

Plaża Hovolo

 

Plaża Hovolo

Plaża Hovolo znajduje się na zachodzie wyspy, jest to częściowo piaszczysta, a częściowo kamienista plaża. Nie jest też jakoś specjalnie duża, ale bez obaw – bo żeby się tam dostać, trzeba zrobić sobie mały spacer przez wodę i wybrzeże. Nie będzie to jednak bardzo długi spacer, zajmie Wam pewnie z 10 – 15 min. Warto jednak, bo woda jest szmaragdowa, piasek ma charakterystyczny szary kolor – wielu z turystów ocenia tą plaże wysoko, właśnie ze względu na jej piękno. W przypadku dużych fal, dojście na plażę będzie raczej utrudnione lub nawet niemożliwe. Brak tutaj wypożyczalni sprzętu na plaży.

 

Miasto Skopelos

 

Miasto Skopelos

Miasto Skopelos to główna osada na wyspie Skopelos. Jest to urocze małe miasteczko, którego centrum to plątanina wąskich uliczek i bielonych budynków. Według z nas jest to jedno z najładniejszych i klimatycznych miejsc na wyspie. Przez centrum miasteczka możecie przemieszczać się tylko na nogach, polecamy przejść się także bulwarem. Co zobaczyć w Skopelos? Polecamy zwiedzić Panagitsa Tower i Zamek Wenecki, cerkwie i kościoły rozsiane po całym mieście czy muzeum miasta Skopelos. Swoją drogą świątyń w Skopelos jest ponad… 100!

W Skopelos znajdziecie też bardzo dużo restauracji oraz apartamentów gdzie możecie zarezerwować noc na Skopelos. Ze Skopelos także wypływają promy do innych wysp i do kontynentalnej Grecji. Polecamy to miasteczko jako bazę wypadową, jeśli sami organizujecie sobie wakacje.

 

Faros Gourouni

 

Faros Gourouni

Latarnia morska Faros Gourouni znajduje się na północy wyspy. Jednak żeby dostać się do tego uroczego miejsca idealnego na zachód słońca, należy urządzić sobie spory trekking. Widoki na trasie jednak wszystko rekompensują. 

Możecie tutaj też dojechać samochodem 4×4 – wtedy trekking nie będzie potrzebny 🙂

 

 

Plaża Limnonari

 

Plaża Mimnonari

To jedna z najpopularniejszych plaż na Skopelos. Przepięknie umiejscowiona w małej zatoce – jest to w dużej mierze plaża kamienista. Znajdziecie tutaj wypożyczalnie sprzętu, za dwa leżaki i parasol należy zapłacić około 10 EUR. Co ważne, da się tutaj dojechać samochodem pod samą plażę od strony Agnontas. 

Przy plaży znajdziecie parę hoteli i restauracji.

 

Panagitsa Tou Pirgou

 

Panagitsa Tou Pirgou

Panagitsa Tou Pirgou znajduje się w centrum Skopelos na wzniesieniu z widokiem na całe miasteczko. Na górze znajdują się małe urocze kościółki przypominające swoim wyglądem budynki z pocztówek. To idealny punkt widokowy na Skopelos i obowiązkowe miejsce dla instragramerek!

 

Kościół Agios Ioannis

 

Kościół Agios Ioannis

Kaplica Świętego Jana znajduje się na małym cypelku, na który możecie wejść po prawie 150 bardzo stromych schodach. Jeśli wydaje się Wam, że skądś kojarzycie tą kaplicę i te przepiękne widoki – to nie mylicie się, miejsce to brało udział w filmie Mamma Mia (miejsce ślubu Sky i Sophie). Droga do cypelka jest dość wąska, jadąc tutaj samochodem, uważajcie.

 

Panormos

 

Panormos

Plaża Panormos znajduje się zaraz przy miasteczku o tej samej nazwie. Znajdziecie tutaj wiele restauracji, tawern i sklep będziecie mogli zaopatrzyć się w zimne napoje. Na plaży znajduje się także darmowa wypożyczalnia sprzętu, leżaków i parasoli z pobliskie tawerny. 

Jeśli będziecie tutaj z dziećmi lub nie umiecie pływać, uważajcie na dość szybko opadający brzeg. Początkowo jest bardzo płytko jednak dość szybko robi się głęboko. 

 

Zamek Wenecki

 

Na wzgórzu przy Skopelos stał kiedyś Zamek Wenecki – dziś niewiele z niego zostało, jednak część elementów dalej będziecie mogli rozpoznać w konstrukcji wzgórza i Panagitsa Tou Pirgou. Wybudowany został na ruinach Peparithos w XIII wieku naszej ery przez Wenecjan – do dziś zostało wiele części murów i fortyfikacji, które można podziwiać będąc na spacerze w Skopelos.

 

Plaża Millia

 

Plaża Millia

To w pełni wyposażona w udogodnienia plaża na południowym – zachodzie Skopelos. Znajdziecie tutaj wypożyczalnie leżaków (8 EUR za parę + parasol), bar, tawernę i oczywiście parking. Plaża jest głównie kamienista (małe drobne kamyczki) woda jednak nadal szmaragdowa 🙂 Plaża znajduje się niedaleko Panormos – dlatego jeśli Wam nie będzie odpowiadać któraś z nich, łatwo się będzie przedostać pomiędzy plażami.

 

Plaża Stafilos

 

Plaża Stafilos

Plaża znajduje się na południu Skopelos zaraz przy Stafylos. Żeby się do niej dostać należy zejść po schodach, toaleta niestety znajduje się na górze tych schodów 😉 Znajdziecie tutaj bar, restauracje Stafilos (całkiem dobrze ocenianą w google), prysznice i wypożyczalnie sprzętu. Plaża jest piaszczysto żwirowa.

 

Groby Sedoukia

 

Na zboczach wzgórza Delfy znajdują się cztery tajemnicze groby z epoki rzymskiej lub wczesnochrześcijańskiej. Dostać się tam można pieszo ścieżką pełną pięknych widoków na wyspę i Morze Egejskie. Warto się tutaj przejść może nie dla samych grobów, co dla pięknych panoram i widoków jak z obrazka na niedalekie Alonissos. Jeśli masz jeepa, możesz łatwo dotrzeć do parkingu, na którym rozpoczyna się ścieżka do grobowców. Trasa jest dość łatwa, dlatego nadaje się nawet dla najmłodszych. 

 

Jedzenie na Skopelos

 

bougatsa

Na Skopelos króluje oczywiście kuchnia grecka w wielu restauracjach i tawernach rozsianych po wyspie i głównie w miasteczku Skopelos, znajdziecie wiele lokalnych propozycji. Grill, owoce morza i oczywiście pyszne warzywa to obowiązkowe pozycje w menu. Z prawdziwie lokalnych produktów musicie spróbować skopelitiki bougatsa czyli zwijany placek z serem lub kremem za około 4 EUR – polecamy je kupić w Skopelitikes Tiropites Mixalis w miasteczku Skopelos.

 

Plaże i atrakcje Skopelos mapa

 

najlepsze atrakcje i plaże Skopelos

1) Miasto Skopelos 2) Plaża Hovolo 3) Latarnia na Skopelos 4) Plaża Limnonari 5) Panagitsa Tou Pirgou 6) Kościół Agios Ioannis (Mamma Mia) 7) Panormos 8) Zamek Wenecki 9) Plaża Millia 10) Stafilos Plaża 11) Groby Sedoukia

 

Jak widzicie jest co robić na Skopelos, jeśli jednak macie ochotę na jednodniową wycieczkę, może warto przepłynąć się promem na Skiatos i zobaczyć atrakcje Skiatos?

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz