12 najlepsze atrakcje Lesbos. Co zobaczyć i co robić na Lesbos? Niedoceniona wyspa! - BelSole

12 najlepsze atrakcje Lesbos. Co zobaczyć i co robić na Lesbos? Niedoceniona wyspa!

Wybierając się na Lesbos warto wiedzieć co zobaczyć na Lesbos i jakie atrakcje zwiedzić. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy poradnik i przewodnik po Lesbos z najlepszymi atrakcjami turystycznymi i miejscami do odwiedzenia. Oto osiem najlepszych atrakcji tej niedocenianej wśród wielu wyspy. Zapraszamy na wyspę Safony i Ouzo!

 

Co zobaczyć na Lesbos?

 

zwiedzanie Lesbos
Piękne krajobrazy Lesbos

Lesbos to jedna z większych wysp greckich, jest to trzecia po Krecie i Rodos największa wyspa Grecji i znajduje się zaraz obok brzegów Turcji. Żyje tutaj ponad 83 000 ludzi. Jej stolicą i największym miastem jest Mitylena, główne miasto Lesbos. Lesbos nazywane jest szmaragdową wyspą, przez bogatą florę i faunę wyspy – jest tutaj całkiem sporo atrakcji i miejsc z piękną i bogatą naturą. Pomimo wielkości, nie jest ona tak jak inne wyspy znana z dużej ilości plaż – jednak nie oznacza, że ich tutaj nie ma.

Jak poruszać się po Lesbos? 

Opcji jest parę, możecie wypożyczyć samochód, jeździć taksówką lub skorzystać z busów sieci KTEL (https://www.ktel-lesvou.gr/) po Mitylenie możecie jeździć autobusami miejskimi (https://www.astika-mitilinis.gr/en)

Nie przedłużając, oto najlepsze atrakcje Lesbos i ich mapa. Na końcu artykułu zerknijcie jeszcze na część o tym co zjeść na Lesbos.

 

Akwedukt w Morii

 

Lesbos Moria Akwedukt

Co zobaczyć na Lesbos? Nie chodzi nam bynajmniej o Morię z Władcy Pierścieni Profesora J.R.R Tolkiena a o Morię na Lesbos. To mała miejscowość na południu wyspy, a w jej okolicy znajdziecie jeden z ciekawych zabytków na Lesbos – czyli rzymski wiadukt mieszczący się za zachód od miasteczka. Ma on 160 m i pochodzi z II wieku naszej ery. Kiedyś był on częścią długiej na 27 km sieci! Podwójne łuki z kamienia i cegły zabezpieczały stabilność konstrukcji – dziś, w części jest on zniszczony i nadgryziony przez ząb czasu. Dostać się do niego możecie z wioski starą brukowaną drogą, próżno szukać znaków, punktów informacyjnych czy kas biletowych. Zwiedzanie wiaduktu jest darmowe.

 

Safona na Lesbos

 

Safona to słynna poetka mieszkająca kiedyś na Lesbos i tutaj tworząca swoje największe dzieła. Żyła ona na przełomie VII i VI wieku przed naszą erą. Safona prócz tego, że była poetką, kształciła także młode dziewczęta w muzyce – darzyła je gorącym uczuciem i to właśnie od miejsca jej narodzenia czyli Lesbos powstał termin lesbijka do dziś znany na świecie. Możecie pójść śladami Safony i zwiedzić miejsca gdzie prawdopodobnie żyła. Narodziła się prawdopodobnie w Eresos lub Mitylenie i tutaj jest najwięcej nawiązań do Safony. 

 

Panagia Gorgona Lesbos

 

Panagia Gorgona Lesbos

Punkt widokowy na Lesbos? To jeden z tych małych uroczych greckich kościółków umiejscowiony nad morzem z pięknymi widokami wokół. Sama cerkiew jest mała, jednak to okoliczności przyrody są tutaj na pierwszym planie. Jest to idealne miejsca na zdjęcia i sesję zdjęciową. Stratis Myrivilis w swoich dziełach wspominał o tym miejscu. Z brzegu Lesbos w tym miejscu jak na dłoni widać wybrzeże Turcji. Polecamy!

 

Skamieniały las na Lesbos

 

Co zwiedzić na Lesbos? Ten cud natury jest domem dla wielowiekowych drzew, które zostały zamienione w kamień przez erupcję wulkanu. Las znajduje się w północno-zachodniej części wyspy i znajduje się blisko Sigri gdzie znajdziecie także Muzeum Historii Naturalnej Skamieniałego Lasu Lesbos.

Jest to jeden z najstarszych skamieniałych lasów na świecie – ma od 17 do 20 milionów lat – lawa i magma zatrzymały w tym miejscu czas. Park ma ponad 15 hektarów

Skamieniałości wskazują, że roślinność tutaj była wtedy subtropikalna, więcej ciekawych informacji znajdziecie w Muzeum Skamieniałego Lasu w Sigri. Bilet do Muzeum kosztuje 5 EUR, wejście do parku także kosztuje 5 EUR – możecie kupić je w kasie lub muzeum.

 

 

Źródła termalne Thermes Gera

 

Źródła te były wykorzystywane do celów leczniczych już w czasach starożytnych i mówi się, że mają właściwości lecznicze na różne dolegliwości. Z głębokości 2500 metrów tryska tutaj woda o temperaturze ponad 39 stopni. Dziś turyści mogą korzystać z kąpieli w ciepłych wodach źródeł za parę euro. Łaźnie to koszt od 3 EUR, Jacuzzi 6 EUR, Basen 5 EUR a prywatne łazienki 8 EUR za 45 min.

Znajdziecie tutaj też spa, aromaterapię oraz różne formy masażu. Obiekt otwarty jest codziennie od 9 do 21.

 

Zamek Mytilene

 

Zamek w Mitylenie

Budowa tego zamku zaczęła się już w VI wieku za czasów cesarza Justyniana na ruinach akropolu, ta imponująca forteca góruje nad miastem Mytilene i służy jako przypomnienie burzliwej przeszłości Lesbos. Przez wiele lat zamek i wyspa przechodziły z rąk do rąk, czy to bizantyjskich, tureckich, greckich czy weneckich.  W XIX wieku zmieniła się funkcja i charakter zamku. Zamek nabrał bardziej militarnego charakteru, a od lat 70 poprzedniego wieku stał się zabytkiem.

Wejście do zamku Mytilene kosztuje 1,5 EUR.

 

Góra Olympos

 

Najwyższa góra Lesbos oferuje oszałamiające panoramiczne widoki z jej szczytu. Olympos na Lesbos ma ponad 967 m wysokości i góruje nad wyspą z charakterystycznym kamienistym szczytem. Z góry możecie podziwiać także pobliską uroczą miejscowość Agiossos. 

 

Plomari Ouzo

 

Ouzo Plomari

Ouzo to znany alkohol z Grecji, a znaną marką Ouzo jest Plomari. Czyli jedną z najpopularniejszych marek Ouzo jest marka z Lesbos. W Plomari znajdziecie Muzeum Ouzo (The World of Ouzo) oraz destylarnie Ouzo. Ouzo produkuje się tutaj od 120 lat, zwiedzając kompleks będziecie mogli zobaczyć proces destylacji i spróbować składników i gotowych produktów. No chyba, że nie lubicie anyżu 😉

Muzeum otwarte jest od 10 do 15:00 od wtorku do soboty. Bilet kosztuje 2 EUR. Opa!

 

Panagia Glykofilousa

 

Panagia Glykofilousa

To imponujący kościół w wiosce Petra w którym możecie znaleźć słynną srebrną ikonę Matki Boskiej. Świątynia została zbudowana w XVIII wieku na miejscu w którym jak legenda głosi pojawiała się zaginiona ikona. Jest to popularne miejsce pielgrzymek ludzi z różnymi dolegliwościami.

 

Plaża Skala Eressos

 

Skala Eressos

To popularna plaża na Lesbos, bardzo dobrze oceniana przez turystów ze względu na klimat i atmosferę tego miejsca. W okolicy znajdziecie mnóstwo tawern, kawiarni i kafejek. Plaża w większości jest piaszczysto – żwirowa, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Im dalej na zachód tym ludzi będzie mniej i będziecie mieć więcej miejsca dla siebie.

 

Muzeum Archeologiczne w Mytilenie

 

W tym muzeum znajduje się imponująca kolekcja artefaktów z całej długiej i zróżnicowanej historii Lesbos, obejmującej czasy, aż do okresu rzymskiego. W Muzeum Archeologicznym w Mytilene znajdziecie dobrze zachowane mozaiki rzymskie oraz artefakty z bogatej historii tego regionu. Bilet do Muzeum Archeologicznego w Mytilene kosztuje 5 EUR, muzeum czynne jest codziennie do 15:00, prócz poniedziałków, kiedy to jest zamknięte.

 

 

Co zjeść na Lesbos?

 

co zjeść na Lesbos

Na Lesbos znajdziecie wiele przykładów lokalnej greckiej kuchni – w tym takiej spotykanej tylko lub prawie wyłącznie na Lesbos.  Polecamy Kalloni (sardele), Chachles, Kydonato, ser Ladotyri no i oczywiście wszystko na początek zaczęte lokalnym Plomari Ouzo! Warto spróbować sougania czyli cebuli faszerowanej, placków z serem giouzlemedes czy słynnego tutaj meze z owocami morza. Znajdziecie w kuchni na Lesbos wiele ryb (głównie sardynek), owoców morza, różnych serów i mnóstwo warzyw. Polecamy odwiedzić jakąś dobrą tawernę na Lesbos, na przykład tą: https://goo.gl/maps/AjRnUMz1tPdBe1vN7.

 

Mapa atrakcji Lesbos

 

mapa atrakcji Lesbos

1) Mitylena 2) Akwedukt rzymski w Morii 3) Gorące Źródła na Lesbos 4) Panagia Gorgona Lesbos 5) Skamieniały las na Lesbos 6) Muzeum Skanieniałego lasu i historii naturalnej 7) Zamek w Mitylenie 8) Góra Olympos 9) Fabryka Ouzo w Plomari 10) Plaża Skala Eressos 11) Muzeum Archeologiczne w Mitylenie 12) Panagia Glykofilousa

Lesbos to grecka wyspa, na której każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany poznaniem jej fascynującej historii, chłonięciem jej naturalnego piękna, czy po prostu relaksem na jednej z jej wielu idyllicznych plaż. Na co więc czekasz? Zacznij planować swoją podróż już dziś! Jeśli jednak jestes zainteresowany innymi wyspami, może warto sprawdzić atrakcje Rodos, atrakcje Krety lub atrakcje Kos? Zapraszamy!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz