czy we Włoszech autostrady są płatne? Sprawdzamy ceny!

czy we Włoszech autostrady są płatne?

Gdy świat nie staje na głowie Włochy są jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych na świecie. We Włoszech mamy wszystko – plaże, jeziora, góry, piękne miasta do zwiedzania. Jeśli jedziecie samochodem do Włoch zastanawiacie się pewnie ile kosztują autostrady we Włoszech. Dziś sprawdzimy czy są winiety we Włoszech i ile kosztują autostrady we Włoszech.

Każdy kto jeździ po Europie wie dobrze, że do jazdy po wielu autostradach i drogach szybkiego ruchu na naszym kontynencie konieczne jest wykupienie winiety. Winiety w Czechach, winiety na Słowacji czy winiety w Austrii to prosty sposób na uiszczenie opłaty za autostrady. We Włoszech winiet nie ma ale drogi są płatne.


Czy są winiety na Włochy

System autostrad we Włoszech przypomina system znany z Polski. Wiele fragmentów najważniejszych dróg w Italii to drogi płatne. Różnią się od siebie długością i ceną, podobnie jak w Polsce. Cena płatnej drogi we Włoszech zależy również od tego jaka firma zarządza płatnym odcinkiem.

Autostrady we Włoszech (wł. Autostrade) sięgają swoją historią 1924 roku gdy otwarto drogę z Mediolanu do Laghi w regionie Wenecja Euganejska. Dziś płatnych odcinków jest zbyt dużo, by przygotować listę wszystkich płatnych odcinków dróg we Włoszech.

Opłaty we Włoszech można dokonać na bramkach autostradowych gotówką, kartą debetową, kartą kredytową lub za pośrednictwem elektronicznego systemu Telepas.

Jeśli do Włoch jeździcie bardzo często to dobrym pomysłem jest wyposażenie się w karty pre-paid lub system Telepass pozwalający na elektroniczne płatności i omijanie kolejek na bramkach. Podobne rozwiązania stosowane są w Polsce więc nie są niczym obcym dla Polaków.


Ile kosztują autostrady we Włoszech

Ceny autostrad we Włoszech nie należą do niskich, niestety nie ma stałej stawki za kilometr jazdy. Cena autostrady różni się od wielu czynników. Dla przykładu przejazd odcinka z Rzymu do Bolzano o długości 656 kilometrów kosztować będzie użytkownika samochodu osobowego w granicach 48,50 EUR!

Na oficjalnej stronie autostrade.it znajduje się kalkulator opłat włoskich autostrad. Do mapy należy wprowadzić informacje o tym z jakiego miejsca wyjeżdżamy i do jakiego miejsca się wybieramy. Mapka wyświetli drogę oraz kwotę opłaty, którą trzeba zostawić na bramkach.


Darmowe drogi we Włoszech

Włoskie autostrady są dość drogie, to fakt niezaprzeczalny. Istnieje sposób na uniknięcie opłat – zamiast jazdy po autostradach (Autostrade) można wybrać sieć dróg szybkiego ruchu zwanych Strade Statali w skrócie SS.

 

Jeśli jedziecie do Włoch samochodem to warto przeczytać również artykuł o przepisach drogowych we Włoszech.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz