Włochy samochodem – przepisy drogowe we Włoszech, mandaty, porady - BelSole

Włochy samochodem – przepisy drogowe we Włoszech, mandaty, porady

Maserati, Ferrari, Lamborghini czy Alfa Romeo – nazwy jednych z najlepszych producentów samochodów nieodłącznie kojarzą się z Włochami. Jak jeździ się w ojczyźnie luksusowych superaut? Jakie są przepisy drogowe we Włoszech? Jaka jest kultura jazdy po włoskich drogach i jak szybko legalnie można jechać czerwonym supersamochodem z emblematem stojącego dęba konia na masce? O ograniczeniach prędkości we Włoszech, mandatach i najważniejszych przepisach drogowych. Włochy samochodem – zapraszamy.

Włochy – ograniczenia prędkości

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że w terenie zabudowanym we Włoszech wolno poruszać się z prędkością wynoszącą 50 km/h, tak samo jak w Polsce, Hiszpanii czy Portugalii. Poza terenem zabudowanym można jeździć maksymalnie 90 km/h samochodem osobowym. Na międzymiastowych trasach szybkiego ruchu ograniczenie prędkości we Włoszech wynosi 110 km/h. Włoskie autostrady pozwalają na jazdę z maksymalną prędkością wynoszącą 130 km/h. W złych warunkach drogowych limity to 90 km/h i 110 km/h. Oczywiście w ojczyźnie samochodów o mocy często przekraczającej ponad 500 KM nie trudno znaleźć kierowców, którzy nie do końca trzymają się limitów nałożonych przez prawo. Jeśli wynajęliście we Włoszech ferrari lub lamborghini i chcecie sprawdzić ile może z siebie dać czekają na Was mandaty.

Włochy – wysokość mandatów

Włochy samochodem- mandaty

Policja mierząca prędkość we Włoszech przyjmuje margines 5 km/h przy prędkościach poniżej 100 km/h. Powyżej 100 km/h margines tolerancji to 5%. Warto pamiętać, że we Włoszech funkcjonują również odcinkowe pomiary prędkości. Na tego typu drodze nie zostaniemy ukarani za najwyższą zarejestrowaną prędkość chwilową. Ile kosztują włoskie mandaty?

Za przekroczenie prędkości o 10 km/h grozi mandat w wysokości między 41 a 169 EUR, kwota jest zwiększana o 30% jeśli do przekroczenia doszło w nocy (między 22, a 7 rano). Przekroczenie prędkości w widełkach 11-40 km/h to mandat w granicach od 169 do 680 EUR, a za przekroczenie w widełkach między 41, a 60 km/h grozi kara w wysokości od 532 do 2127 EUR oraz zawieszenie prawa jazdy na okres od 1 do 3 miesięcy.

Mandat za przekroczenie prędkości o ponad 60 km/h we Włoszech to koszt od 829 do 3316 EUR. We Włoszech grozi dodatkowo kara zawieszenia prawa jazdy na okres od 6 do nawet 12 miesięcy. Kara za brak ważnego biletu parkingowego to zwykle 41 EUR. Tyle samo kosztuje mandat za jazdę bez dokumentu prawa jazdy przy sobie, a za używanie telefonu komórkowego bez specjalnego zestawu kara to od 161 do 646 EUR. Warto wspomnieć, że we Włoszech od pewnego czasu mówi się o podniesieniu wysokości mandatów.

Włochy – najważniejsze przepisy drogowe

Przepisy we Włoszech

Pozostałe przepisy drogowe we Włoszech nie różnią się zbytnio od przepisów w pozostałych krajach Unii Europejskiej. We Włoszech należy jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa zarówno z przodu jak i z tyłu, nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego. Nie wolno prowadzić pod wpływem alkoholu. We Włoszech należy posiadać odblaskową kamizelkę i trójkąt ostrzegawczy. W kraju obowiązuje też nakaz jazdy na światłach niezależnie od pogody.

Mimo wysokich mandatów i rygorystycznych przepisów Włosi nie zawsze stosują się do niskich limitów prędkości i jeżdżą dynamicznie. We Włoszech nie lubią zawalidróg jadących wyraźnie poniżej obowiązującego limitu. We Włoszech kierowcy wiedzą, że lewy pas to nie kółko różańcowe i jeśli będziecie go blokować możecie spodziewać się samochodu jadącego na zderzaku. Jadąc powoli możecie spodziewać się, że kierowca z tyłu będzie migać światłami z prośbą o przepuszczenie go. To powszechny i respektowany zwyczaj. We włoskich miastach ciężko o znalezienie miejsc parkingowych. We Włoszech najlepiej tankować na samoobsługowych stacjach benzynowych. Telefon alarmowy to 112. Warto przeczytać również informacje o przepisach drogowych w Portugalii i w Hiszpanii.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz