Słynny bazar Mercado do Bolhao. Gdzie na swojskie zakupy w Porto?

Słynny bazar Mercado do Bolhao. Gdzie na swojskie zakupy w Porto?

Jadąc na wczasy w Porto warto przejść się po sklepach spożywczych w poszukiwaniu rzeczy, które warto kupić w mieście ale ciekawe zakupy można zrobić również w nieco bardziej tradycyjnym miejscu. Jeśli interesują Was zakupy w Porto na bazarze to najlepszym ku temu miejscem jest odwiedzenie słynnego targowiska Mercado do Bolhao. Co można tu kupić? Jakie są ceny na bazarku?

Bazar Bolhao w Porto (Mercado do Bolhao) jest zarówno jednym z najpopularniejszych targów w dzielnicy jak i w całym mieście. Popularności dorównuje słynnemu sklepikowi – A Perola do Bolhao. Neoklasycystyczna architektura zabudowań handlowych mieści najróżniejsze stragany.

Porto, Mercado do Bolhao

Na słynnym targowisku kupić można zarówno owoce i warzywa, jak i świeże ryby, mięsa i wędliny, a także spróbować lokalnych specjałów takich jak chociażby francesinha. Można też skosztować ulubionego portugalskiego wina zupełnie jak podczas wycieczki po piwnicach win w Porto.

Do kupienia również pieczywo czy kwiaty. Oczywiście jak to zwykle bywa na bazarze dostaniemy również masę rzeczy made in China. Jeśli jednak chcecie kupić jakąś z tradycyjnych pamiątek z Portugalii takich jak słynne azulejos czy korkowe wyroby to wizyta tu będzie owocną przechadzką.

Targowisko Mercado do Bolhao – historia

Porto, Mercado do Bolhao

Historia jednego z najbardziej znanych targowisk w Portugalii sięga 1839 roku. Wtedy decyzją Camara do Porto utworzono plac targowy na którym wkrótce później pojawiły się drewniane kramy. Z początkiem XX wieku targ okazał się już zbyt mały na potrzeby rozwijającego się miasta.

Planowano nową konstrukcję ale ze względu na kryzys ekonomiczny plan budowy porzucono. Dzisiejsze zabudowania targowiska Bolhao to efekt prac budowlanych z 1914 roku. Projektantem neoklasycystycznej hali targowej jest Correia de Silva.

Porto, Mercado do Bolhao

Nowa hala targowa jak na owe czasy była budynkiem dość nowoczesnym i godnym podziwu m.in. ze względu na nowoczesne materiały wykorzystane do budowy. Pierwotna konstrukcja została nieco zmodyfikowana. Zwłaszcza w latach 40-tych dobudowano tu nowe wejścia i nieco zmieniono wnętrze.

Hala targowa wielokrotnie okazywała się kością niezgody. Kilkukrotnie planowano przebudowy, których zamysł nie wszystkim się podobał. Współcześnie miłośnicy hali mogą już spać spokojnie. W 2013 roku obiekt zaliczono do budynków chronionych i ewentualne remonty nie zniszczą już zabytkowej bryły.

Zakupy na Mercado do Bolhao

Jak już wspomnieliśmy na kultowym wręcz targowisku dostępne są najróżniejszego rodzaju produkty. Targowisko podzielone jest na strefy kwiaciarek, rzeźników i rybaków, stoiska warzywne oraz małą gastronomię. Na bazarku skosztować można lokalnych specjałów w naprawdę niskich cenach. Do dostania również to co Polacy kochają najbardziej – wino. Do skosztowania na miejscu.

Wprawdzie targowisko od lat jest dużą atrakcją turystyczną i pełno tu turystów to i tak ceny nie są szokujące. Zwłaszcza, że wśród straganów spotkać można staruszki handlujące swoimi własnymi uprawami.

Mercado do Bolhao – dojazd i godziny otwarcia

Porto, Mercado do Bolhao

Słynne targowisko w Porto otwarte jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. W soboty handlują od 8:00 do 18:00. W niedziele i święta – nieczynne. Dojazd na bazar zlokalizowany przy Rua Fernandes Tomás nie jest trudny. Na bazar zlokalizowany w centrum miasta najlepiej dojechać liniami metra A, B, C, E lub F lub komunikacją naziemną liniami 5 M, 7 M, 8 M, 200, 300, 301, 305, 401, 502, 700, 701, 702, 800 oraz 801.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz