Ile kosztuje paliwo we Włoszech? Ceny benzyny i diesla - BelSole

Ile kosztuje paliwo we Włoszech? Ceny benzyny i diesla

Wiele osób udających się na wakacje samochodem do Włoch obawia się cen benzyny na stacjach benzynowych. Czy wyjazd własnym autem to dobry pomysł? Zobaczmy ile to kosztuje. Sprawdźmy ile kosztuje benzyna we Włoszech zarówno na północy jak i na południu. Ile kosztuje tankowanie we Włoszech? Ile trzeba zapłacić za benzynę, diesla czy gaz LPG na stacji?

Wyjeżdżając na wycieczkę poza granice Polski do kraju w którym płaci się w EUR można przeżyć niemiłą niespodziankę. O ile w porównaniu do miejscowych zarobków ceny benzyny za granicami Polski często są korzystniejsze dla lokalnych mieszkańców, o tyle przeliczanie EUR na złotówki sprawia, że dla Polaków benzyna za granicą jest zwykle droga. Jak to wygląda we Włoszech?

Ceny benzyny na stacjach benzynowych we Włoszech różnią się tak jak i w Polsce. Pod uwagę należy brać takie czynniki jak umiejscowienie stacji (przy autostradzie czy w drogim mieście jest drożej), koncern który ją prowadzi (Esso czy Repsol bywają droższe od lokalnych stacji), ceny różnią się też w zależności od regionu w którym się znajdujemy. Warto również pamiętać, że cena benzyny zależy od ceny ropy na ogólnoświatowych rynkach więc może zmienić się z dnia na dzień. Ile więc kosztuje benzyna, diesel i gaz LPG?


Ceny na stacjach na północy Włoch


W centrum Mediolanu na stacjach ENI za litr benzyny płacimy w granicach 1,409 EUR. Na stacjach ESSO jest nieco taniej w centrum cena to 1,406 EUR, a kawałek od centrum cena na Esso spada już do 1,389 EUR. Na stacjach Q8 można spodziewać się cen jeszcze niższych – w granicach 1,375.

Za diesla w okolicy Mediolanu płacimy mniej od benzyny. Od 1,299 za litr na ENI czy 1,289 na ESSO aż po 1,239 na ENI. Jeśli ktoś tankuje gaz w samochodzie musi spodziewać się ceny w granicach 0,559-0,56 za litr.


Ceny w środkowych Włoszech

W okolicach centrum Florencji za benzynę bezołowiową 95 płacimy mniej, niż na południu kraju. Na stacjach Esso w centrum Florencji benzyna kosztuje 1,389 ale już na Esso płacimy 1,319 EUR, a na stacjach koncernu Q8 zapłacimy 1,327 EUR za litr.

Diesel najdroższy jest na stacjach ENI gdzie za litr płacimy 1,289 EUR, taniej jest na Q8 – 1,227 EUR, a na stacjach Esso cena to około 1,219 EUR. Oczywiście niektóre lepiej położone stacje Esso czy Q8 mogą być droższe. Gaz LPG we Florencji dostępny na stacjach Q8 k kosztuje 0,589 za litr, na Tamoil jest nieco taniej 0,579 EUR za litr.

W Rzymie paliwo bywa tańsze niż we Florencji. W rozsądnej odległości od centrum miasta płacimy za litr benzyny od 1,270 EUR za litr na stacjach Retitalia przez 1,289 na stacjach IP, aż po 1,309 na ESSO lub nawet 1,329 EUR na dobrze położonych stacjach Q8 przy głównych drogach.


Ceny na południu Włoch


Ceny we Włoszech w sklepach na południu zwykle są niższe niż na północy kraju ale jeśli chodzi o ceny na stacjach benzynowych – nie do końca. W okolicy Consenza w centrum za litr benzyny 95 płacimy od 1,328 EUR na stacjach Tamoil po aż 1,358 na Q8 i 1,359 na ESSO. Litr diesla kosztuje tu od 1,199 na Tamoil po 1,219 na Q8 i aż po 1,376 na położonych przy wylotówce stacjach Esso.

Na Sycylii w centrum Palermo benzyna jest trochę tańsza. Litr kupimy za 1,287 na małych lokalnych stacjach przez 1,319 na Esso czy Tamoil po 1,364 na stacjach ENI. Diesel w Palermo to koszt od 1,197 na stacjach lokalnych, 1,189 na Esso, przez 1,207 na IP, aż po 1,220 na ENI.


Cena benzyny we Włoszech – podsumowanie

Jak wszędzie – pomiędzy różnymi koncernami i regionami kraju istnieją pewne różnice w cenach. Najdroższe są stacje koncernowe zapewniające zwykle jednak wyższą jakość obsługi, lepiej wyposażone sklepy i lepszą jakość paliwa. Najdrożej we Włoszech bywa na Esso, ENI czy Repsol. Tańszymi stacjami bywają stacje Q8. Trzeba spodziewać się, że cena benzyny we Włoszech oscyluje w okolicy 1,30-1,32 EUR za litr czyli (w przeliczeniu po dzisiejszym kursie) w granicach 5,82 zł za litr. To zdecydowanie więcej niż w Polsce więc nie polecamy jazdy paliwożernym V10 po krętych drogach Italii. Nie będzie to tania zabawa!

Jeśli chcecie poznać aktualne ceny benzyny we Włoszech to warto na swojego smartfona ściągnąć sobie aplikację Prezzi Benzina.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz