Ceny we Włoszech 2021. Ile kosztują zakupy? Czy drogo?

Wyjazd do Włoch dla wielu osób wciąż kojarzy się z luksusem. Nie każdego rodaka stać na wyjazd do Rzymu, wakacje w Wenecji czy obiad w Portofino, nie znaczy to wcale że zwykły Polak nie może pojechać do Włoch! Czy we Włoszech jest drogo? Nie jest! Jeśli zastanawiacie się czy jechać do Włoch ale boicie się cen w sklepach to nie macie czego. Oto ceny we Włoszech 2021. Ile kosztują zakupy? Jakie są ceny w jedzenia w sklepach, restauracji czy pamiątek? Oto nasze zestawienie cen we Włoszech i kosztów życia. Wcale nie jest drogo.

Ile kosztuje życie we Włoszech?

koszty życia we włoszech

Czy życie we Włoszech jest drogie? Jeden włoski pizzaman powie tak, drugi nie. Wszystko zależy od regionu w którym będziecie mieszkać – czym innym jest Lombardia czym innym Basilicata. Porównując najdroższy i jeden z najtańszych regionów Włoch: Lombardię i Sycylię, możemy wysnuć następujące wnioski: żywność w Mediolanie potrafi być o około 30-40% droższa niż w Katanii. Na przykład pomarańcze są ponad 2 razy droższe – 1 EUR za kg w Katanii 2,5 EUR za kg w Mediolanie. Ser kosztuje o około 60% więcej (8 EUR do 14 EUR), za to woda jest tańsza na północy i butelka 1,5 l kosztuje o 30% mniej w Lombardii. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej na południe Włoch tym na ogół taniej. 

Ceny noclegów we Włoszech

Ile średnio kosztują noclegi we Włoszech? Najpopularniejsze hotele 3-gwiazdkowe, ze śniadaniem to wydatek od 240-300 PLN za dobę dla dwóch osób w centrum. Apartamenty kosztują mniej w zależności od ilości osób jaka znajdzie się w mieszkaniu – możecie znaleźć mieszkania w cenie 300-500 PLN za dobę dla 5 osób, w tym niestety ktoś będzie musiał spać na kanapie.

Wille w sezonie nad wybrzeżem to koszt od minimum 2 000 PLN za dobę, jednak mowa o dużej willi z wieloma sypialniami, basenem i parkingiem. Jeśli szukacie fajnych ofert noclegu, zobaczcie Polskie Noclegi we Włoszech. Przygotowano tam dla Was specjalną ofertę promocyjną. Możecie też poszukać wynajmu na Airbnb.

Ceny w restauracjach we Włoszech

ceny w restauracjach włochy

Ceny pizzy w średniej klasie restauracji lub Tratorii to od 5-6 EUR za margeritę do 12-13 EUR za specjalne pizze – średnio pizzę będziecie mogli kupić za około 8 EUR. Pasty (makarony) to wydatek od 5 EUR za najtańsze opcje w Apulii lub Sycylii (np. orchiette z sosem pomidorowym i serem), przez 8-9 EUR za tradycyjny makaron do 20-30 EUR za specjalne pasty jak np. tagiatelle z truflami.

Obiad w dobrej restauracji kosztuje od 50 EUR w górę za 2 osoby. Wykwintne lokale wysokiej klasy takie Rome Cavalieri w hotelu Astoria w Rzymie czy Oro w Wenecji są nieco droższe, ale jeśli szukacie cen we Włoszech to pewnie i tak nie zawitacie w ich progi. Tu przyjdzie zapłacić nieco więcej nawet w granicach 100-200 EUR od osoby.

Kawa w kawiarniach kosztuje od 0,80 EUR za espresso do 2 EUR za cappuccino – różnice tutaj nie są duże. Wyjątkiem są najsłynniejsze kawiarnie świata takie jak na przykład Cafe Florian w Wenecji, ale tu raczej nie spotkacie Polaków. Wino domowe kosztuje od 5 EUR za 1l karafkę do nawet 25 EUR za karafkę.

Ceny usług we Włoszech

Przemieszczanie się po Włoszech nie jest drogie, ceny taksówek za 1km to około 1 EUR na południu i 1.30 EUR na północy. Usługi fryzjerskie to około 60 EUR za koloryzację lub 10 EUR za golenie brody u barbera w Bari, combo broda + włosy kosztuje około 25 EUR. Wyjście do kina, to cena około 8,50 EUR za bilet a karnet na siłownie to wydatek 50 EUR.

Ceny pamiątek we Włoszech

pamiątki włchy

Cena za mały magnes to około 1 do 3 EUR, w zależności od tego czy kupicie chiński czy robiony na miejscu. Tak samo jest z brelokami, wisiorkami i otwieraczami do piwa. Lokalne pamiątki i rękodzieła są już zdecydowanie droższe, apulijska ceramika startuje od 10 EUR za figurkę, sycylijskie marionetki kosztują od 10 do nawet 100 EUR. 

Ceny w sklepach we Włoszech

ceny we włoszech

We Włoszech pełno jest znanych Wam sklepów takich jak Lidl czy Carrefour, są też jednak te bardziej lokalne jak Coop czy Esselunga. Ceny w nich różnią się w zależności od regionu, ale ogólne promocje często są ogólnokrajowe. 

Przykłady cen produktów w roku 2020 we Włoszech.

 

Ceny serów, mięs i wędlin we Włoszech

ceny serów we włoszech

Pierś z kurczaka – 4,60 EUR za kg

Mozarella – 3.16 EUR za kg

Ser Straciatella – 10.50 EUR za kg

Bastone di Salame – 6,76 EUR za kg

Mortadella di Bologna – 11 EUR za kg

Taleggio – 11 EUR za kg

Łosoś filet – 9 EUR za kg

Prosciutto crudo – 14,60 EUR za kg

Salame Milano – 21 EUR za kg

Ventricina Calabrese Picante – 12 EUR za kg

Ricottine – 2.95 EUR za kg

Mascarpone – 3.56 EUR za kg

 

Ceny Napojów we Włoszech

ceny we włoszech

Piwo butelkowane – 2.69 EUR za 6 butelek

Słodki napój gazowany – 0,99 EUR za 1,75l

Coca-Cola – 6 EUR za 16 puszek 0.33

 

Ceny Słodyczy we Włoszech

ceny słodyczy we włoszech

Płatki owsiane Corn Flakes – 1.64 EUR za kg

Nutella B-ready – 2.29 EUR za 10 sztuk

Ciastka maślane – 1.59 EUR za kg

Czekolada Nestle – 1 EUR za tabliczkę

Ciastka Mulino Bianco czekoladowe – 3.50 za kg

Opakowanie Baci – 30 EUR za kg

Oreo – 1 EUR za opakowanie

Czekolada Lindt klasyczna – 1.69 EUR za tabliczkę 100g

Ciastka Loacker – 11 EUR za kg

 

Ceny wina i alkoholi we Włoszech

ceny wina włochy

Aperol – 8 EUR za butelkę 0,7l

Campari – 11 EUR za butelkę 0,7l

Alagna, Marsala Fine I.P. 1 l – 4 EUR za 1l

Mionetto, Valdobbiadene Prosecco DOCG 75 cl – 8 EUR za 0,75 l

Dogarina, Prosecco Superiore Valdobbiadene Brut 75 – 7,40 EUR za 0,75l

Viticoltori Arquatesi, Gutturnio 75 cl – 4 EUR za 0,75l

Castello Banfi, Rosso di Montalcino DOC 75 cl – 10 EUR za 0,75l

G. Verdi, Lambrusco 75 cl – 3 EUR za 0,75l

SìPuro, Chianti 75 cl – 7 EUR za 0,75l

Marcello, Lambrusco dell’Emilia IGP vino spumante rosso dry 75 cl – 7,60 EUR za 0,75l

Averna, Amaro Siciliano 70 cl – 11 EUR za 0,7l

Cantine di Dolianova, Dolia Monica di Sardegna DOC 75 cl – 3,79 EUR za 0,75l

Ferrari, Demi-Sec Trentodoc 75 cl – 15 EUR za 0,75l

Cantina Bolzano, Sauvignon 75 cl – 11 EUR za 0,75l

Nonino, Grappa Tradizione 100 cl – 18 EUR za 1l

Wyborowa wódka – 9 EUR za 0,70l

Pasqua, Pinot Chardonnay delle Venezie 75 cl – 4,30 EUR za 0,75l

 

Ceny makaronu i ryżu we Włoszech

Barilla Penne  – od 0.79 EUR za kg 

Gran Gallo, Risotti riso Carnaroli 1 kg – 4 EUR za 1kg

Risotto tani ryż – 2 EUR za 1kg

 

Ceny oliwy we Włoszech

Monini, olio extra vergine di oliva Classico 1 l – 7 EUR za 1l

Costa d’Oro, Extra olio extra vergine di oliva 1 l – 6 EUR za 1l

Carapelli, il Nobile olio extra vergine di oliva 1 l – 9 EUR za 1l

Il Cicalino Toscano, olio extra vergine di oliva IGP 500 ml – 8,39 EUR za 0.5l

Bonamini, olio extra vergine di oliva Veneto Valpolicella 750 ml – 12 EUR za 0.75l

Dodaj komentarz