Czy Watykan jest w Rzymie? Gdzie jest Watykan? Lokalizacja

Czy Watykan jest w Rzymie? Gdzie jest Watykan? Lokalizacja

Wielu turystów jadących do Rzymu ma ochotę nie tylko na zobaczenie słynnej fontanny di Trevi czy zjedzenie największych włoskich przysmaków. Dla nas, polskich patriotów i Katolików, wyjazd do Włoch to również możliwość odwiedzenia Stolicy Piotrowej – oddania hołdu Janowi Pawłowi II i innym papieżom, zwiedzenie Bazyliki św. Piotra. Wiele osób zastanawia się gdzie jest Watykan. Czy Watykan jest w Rzymie? Sprawdźmy to.

Kiedyś słynny zespół Varius Manx wykonywał piosenkę „Najmniejsze państwo świata” ale autorzy tekstu wprowadzili Was w błąd. Najmniejszym państwem świata nie jesteśmy „Ty i ja”. Tak naprawdę nie ma takiego państwa „Ty i ja”! Najmniejszym państwem świata jest Watykan. Gdzie leży?

Czy Watykan jest w Rzymie? Tak! Stolicą Watykanu jest Rzym. Watykan to tak naprawdę wydzielona część Rzymu, enklawa na terytorium Włoch o powierzchni 49 hektarów.

 

Watykan w całości znajduje się w Rzymie. Niewielkie państwo jest z trzech stron otoczone murami, a jego najważniejszym i najbardziej znanym zabytkiem jest Bazylika św. Piotra oraz plac św. Piotra. Wartymi uwagi są też słynne ogrody watykańskie. Watykan zlokalizowany jest nieco na północ od centrum Rzymu w dzielnicy (rione) Borgo.

Watykan jest niepodległym państwem zamieszkałym przez około 1000 osób. Rządzi nim głowa Kościoła Katolickiego czyli Biskup Rzymu – Papież chociaż technicznie rzecz biorąc Watykan ma swojego prezydenta – od 2011 roku Prezydentem Gubernatoratu Państwa Watykańskiego jest kardynał diakon Giuseppe Bartello.

Jeśli ktoś zapyta Was gdzie leży Watykan i czy Watykan jest w Rzymie to już wiecie – jest!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz