Top 13: Co kupić w Chorwacji? Jakie pamiątki przywieźć? - BelSole

Top 13: Co kupić w Chorwacji? Jakie pamiątki przywieźć?

Wspomnienia to najwspanialsza pamiątka z wakacji. Aby jednak je przywołać, warto kupić kilka drobiazgów. Zastanawiacie się co kupić w Chorwacji? Jakie pamiątki przywieźć? Podpowiadamy, w co warto się zaopatrzyć przed powrotem do kraju.

 

Co kupić w Chorwacji? Coś do picia!

Chorwacja pełna jest pysznych lekkich i mocniejszych alkoholi, a także napojów bezalkoholowych w całkiem niskich cenach.

 

Rakija

 

rakija Chorwacja

 Raki to najpopularniejszy trunek na całych Bałkanach. Zawiera od 40 do 70% alkoholu. Powstaje na bazie różnych owoców, np. winogron, śliwek albo moreli. Często jest też wzbogacana miodem, ziołami lub orzechami. Jeśli macie możliwość, polecamy kupić butelkę od miejscowego gospodarza. Z pewnością będzie mocniejsza i bardziej aromatyczna niż ta ze sklepu.

 

Marashino

 

Marashino Chorwacja

Nie lubicie mocnych alkoholi? Zatem polecamy Marashino. Jest to likier z destylowanych wiśni Maraschino, które porastają całe wybrzeże Dalmatyńskie. Oryginalnie był wytwarzany przez dominikańskich mnichów około 500 lat temu.

 

Wino z Chorwacji

 

wino z Chorwacji

 Jak nie likier albo raki to może wino? Chorwackie jest mniej popularne, ale równie aromatyczne, jak francuskie. Najpopularniejsze marki to Dingač, Plavac, Prošek, Graševina i Pošip.

 

Co kupić w Chorwacji? Coś do jedzenia!

 

Nie tylko napoje są warte kupienia w Chorwacji, kupcie także coś do jedzenia.

 

Serduszka Licitar

 

Tradycja wypieku pierników sięga w Chorwacji XVI w. Ich kształty nie były przypadkowe. Na przykład piernik w formie podkowy był prezentem na nowe mieszkanie, a konik ozdobą na choinkę. Obecnie najbardziej popularne są piernikowe serca, nazywane licitar. Tradycyjnie były wręczane najważniejszym gościom na weselu oraz wybrance serca. Pierniczki są lukrowane na czerwono i bogato zdobione. Jeśli zależy Wam na tradycyjnym wypieku, kupcie je od lokalnych rzemieślników, a nie w sklepach z pamiątkami.

 

Kulen

 

Kulen Chorwacja

Ci, co lubią mięso z pewnością zasmakowali w kulen. Jest to tradycyjna kiełbasa, zrobiona z chudej mielonej wieprzowiny z dodatkiem ostrej papryki i czosnku. Cały proces produkcji trwa ok. 9 miesięcy. Kiełbasę najpierw się wędzi, a potem zostawia, aby dojrzała.

Szynka Pršut

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby szynki parmeńskiej. Proces wytwarzania dalmatyńskiej Pršut jest do niej podobny. Powstaje ze świeżego udźca specjalnie karmionej świni. Najpierw gospodyni go przyprawia. Następnie wkłada go do wędzarni, a potem suszu na powietrzu. Jak macie miejsce w bagażniku to możecie kupić cały udziec. Reszta może zaopatrzyć się w pakowane próżniowo plastry.

Podobną szynkę kupicie w Czarnogórze.

 

Paški ser

 

Jak lubicie chorwackie wino, to ten ser będzie do niego idealny. Jest twardy, słony i nieco pikantny. Powstaje z mleka owiec hodowanych na wyspie Pag. 

 

Oliwa z oliwek

 

oliwa Chorwacja

Chorwacka oliwa niczym nie ustępuje tej greckiej, włoskiej czy hiszpańskiej. A kupiona wprost od gospodarza jest nawet o niebo lepsza.

 

Miód

 

miód Chorwacja

Słodka pamiątka w postaci słoiczka miodu to zawsze dobry pomysł. Z Chorwacji polecamy przywieść miód lawendowy, szałwiowy (kaduljin med) albo kasztanowy (kestenov med). Jeśli znajdziecie się w okolicy doliny Neretvy i miasteczka Opuzen, to koniecznie skosztujcie i kupcie miód mandarynkowy.

Co jeszcze warto przywieść z Chorwacji?

Jakie pamiątki lub prezenty przywieźć z Chorwacji? Oto, lista najciekawszych rzeczy do kupienia.

 

Paška čipka

 

Chorwackie koronki są słynne na cały świat, do tego stopnia, że lokalna sztuka koronkarstwa została wpisana Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejsze ośrodki znajdują się na wyspach Pag i Hvar. Powstają w nich koronkowe serwety, obrusy, albo niewielkie dekoracje, które można oprawić jak obraz.

 

Biżuteria z Białego Marmuru.

 

Na wyspie Brač wydobywa się wspaniały biały marmur. Z niego powstały m.in.starożytny Pałac Dioklecjana w Splicie oraz Biały Dom w Waszyngtonie. Oprócz biżuterii z marmuru powstają figurki, świeczniki, magnesy na lodówkę, zegary, moździerze i wiele innych przedmiotów. Na pewno każdy z Was coś sobie wybierze.

 

Lawenda z Chorwacji

 

lawenda Chorwacja

Jeśli dotychczas myśleliście, że lawendowe pola są tylko w Prowansji, to się myliliście. Wystarczy, że w porze kwitnienia pojedziecie na Hvar, a zobaczycie sięgające po horyzont lawendowe łąki. W Chorwacji z dodatkiem lawendy wyrabia się wszelakie kosmetyki, mydła, olejki oraz miody. Na prezent można kupić pachnącą lawendę w ozdobnych woreczkach.

 

Kryształy z Samobora

 

Samobor to niewielkie miasteczko, które słynie wysokiej jakości ręcznie szlifowanego szkła. Znajdziecie tutaj wyroby artystyczne, od koronkowych wzorów, po czyste, proste linie i nowoczesny design.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz