Top 7: Co kupić w Czarnogórze? Co przywieźć? Zakupy w 2024 - BelSole

Top 7: Co kupić w Czarnogórze? Co przywieźć? Zakupy w 2024

Z wakacji najczęściej przywozimy magnesy na lodówkę, kubki oraz wyroby z muszelek. Szukacie oryginalnych pamiątek? Podpowiadamy co kupić w Czarnogórze i co przywieźć z tego pięknego bałkańskiego kraju

 

Zakupy w Czarnogórze

 

Zacznijmy od tego, że na zakupy powinniście przygotować oficjalną walutę Czarnogóry, czyli… euro. Zapłacicie za większość rzeczy w sklepach kartą, jednak warto mieć trochę gotówki ze sobą. Czarnogóra nie jest drogim krajem dlatego zakupy w tym kraju nie zrujnują waszych kieszeni. Pamiętajcie też o limitach wwozowych jeśli chodzi o alkohol, sery i wyroby mięsne!

Jeśli będziecie jechać autem, warto pomyśleć o zabezpieczeniu pewnych produktów w lodówce, jeśli będziecie lecieć samolotem z Podgoricy, pamiętajcie o limitach płynów w bagażu podręcznym (100 ml na buteleczkę). Warto większe butelki nadać w bagażu rejestrowanym oraz zabezpieczyć je na przykład folią bąbelkową oraz papierem i siatkami.

 

Oliwa domowej roboty

 

oliwa z Czarnogóry

Gaje oliwne znajdują się w całej Czarnogórze. Na targowiskach znajdziecie przepyszną oliwę z oliwek domowej roboty (maslinovo ulje). Oczywiście produkty pochodzą z przydomowych gajów. W nadmorskich miejscowościach możecie kupić też oliwę do ciała. Jest ona bardziej mętna od spożywczej i często jest zanieczyszczona resztkami z tłoczenia. Może też zawierać różne dodatki, np. zioła. Cena jest zachęcająca, bo już od 2 EUR za butelkę!

 

Wino z Czarnogóry

 

wino z Czarnogóry

Butelka dobrego wina to zawsze dobry pomysł. A w Czarnogórze znajdziecie wyśmienite wina. Najsłynniejszy trunek to Vranac. Jest to czerwone, wytrawne i gęste wino, o niemalże czarnym kolorze. Ma ok. 12 procent. Jeśli lubicie białe wina to polecamy wytrawny Krstač. Ten szczep winogron uprawiany jest w okolicach Podgoricy.

Ile kosztuje wino w Czarnogórze? Zobaczcie artykuł o cenach w Czarnogórze.

 

Alkohol z Czarnogóry

 

loza Czarnogóra

Miłośnicy mocniejszych alkoholi mają do wyboru popularną na całych Bałkanach Rakiję. Jest to bardzo mocny destylat z przefermentowanych owoców. Trunek najlepiej jest kupić od miejscowych gospodarzy. Delikatny smak ma Loza, czyli mocna wódka (50%) z winogron. Do tego jest niemal bezwonna. Jeśli w domu chcecie poczuć prawdziwy klimat Czarnogóry, kupcie tradycyjny kieliszek do rakii. Jest to tygielek z wąską szyjką.

 

Njeguški pršut

 

Wędzona szynka w Czarnogórze
Wędzona szynka w Czarnogórze

Suszona, wieprzowa szynka pršut to doskonała kulinarna pamiątka z Czarnogóry. Możecie kupić całą nogę albo próżniowo pakowane plasterki. Najsławniejsza szynka pochodzi z górskiej miejscowości Njeguš. Swoją wyjątkowość zawdzięcza moczeniu w solance i kilkumiesięcznemu suszeniu. Pamiętajcie, że nie możecie jej wwozić do Unii Europejskiej 🙂

 

Wyroby ze skóry i wełny

 

wełna Czarnogóra
Wyroby z wełny w Czarnogórze

W rejonach górskich bez trudu kupicie wyroby z wełny. Ciepłe swetry czy skarpetki mogą przydać się podczas górskich wędrówek. Oryginalną pamiątką będą ręcznie robione buty. W górach wyrabia się pasterski obuwie, zwane opanci. Jest to ichniejsza odmiana naszych kierpców. Niektórzy szewcy nadal wyrabiają też buty do noszenia na co dzień.

 

Tygielek na kawę i szklaneczki

 

tygielek kawa
Tygielek na kawę w Czarnogórze

Jeśli smakowała Wam kawa w Czarnogórze, to polecamy kupić tygielek do jej zaparzania. Nazywa się on džezva. Garnuszek ma szerszym dół, dzióbek i długą rączką. Kupicie go praktycznie wszędzie. Uzupełnieniem zestawy będą tradycyjne miniaturowe szklaneczki bez uszka, czyli fildžan.

 

Ikony i klasztorne wyroby

 

tamjan
Tamjan używany do kadzidełek

W Czarnogórze jest wiele cerkwi i monastyrów. W tych miejsca najczęściej znajdują się sklepiki z ikonami. Oprócz obrazów możecie przywieść krzyże, kadzidełka, pobłogosławioną wodę albo brojanicę. Jest to prawosławny sznur modlitewny. Przeważnie jest zrobiony z wełny i składa się z 100, 33 lub 30 węzełków. W sklepikach możecie też kupić tamjan, czyli żywicę stosowaną do okadzania cerkwi i domów. Jest ona zapakowana w papierowe torebki i umieszczona w ozdobnych pudełeczkach.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz