9 rzeczy które warto przywieźć z Etny i Katanii. Co kupić we Włoszech? - BelSole

9 rzeczy które warto przywieźć z Etny i Katanii. Co kupić we Włoszech?

Zbocza Etny i okolicznych wzgórz obfitują w żyzną glebę oraz dogodne warunki pogodowe dla rosnących tam roślin. Rolnicy z Sycylii wykorzystali ten potencjał i sprzedają jedne z najlepszych produktów, które warto kupić we Włoszech. Wyjątkowe skały ze wzgórz stosowane są także w budownictwie, architekturze oraz jubilerstwie. Co należy kupić na Etnie lub w Katanii? Co przywieźć ze sobą z Etny? Oto lista rzeczy, które warto kupić we Włoszech na Sycylii.

Likiery Magma Etny / Sospiro dell’Etna

magma ogie etny alkohol likier

Włochy nie słynną z wysokoprocentowych alkoholi, wyjątkiem są słynna Grappa i Magma Etny. To likier z 70% zawartością alkoholu o smaku wiśniowym w kolorze magmy oraz ognia. Kosztuje od 15 do 17 EUR za pół litra w zależności od wersji w sklepach z lokalną żywnością. My naszą kupiliśmy u podnóża Etny w miejscowości Zafferana Etnea w sklepie Oro d’Etna.

Miody smakowe z Etny

Miody z Etny Zafferana Etnea

Miód nazywany są złotem Etny. Większość pszczelarzy pochodzi z Zafferana Etnea a pasieki i pszczoły pochodzące ze wschodniego zbocza Etny produkują według wielu najlepszy miód we Włoszech. Sycylijczycy postanowili urozmaicić swoje produkty przez dodatki smakowe. W sklepach w Katanii znajdziemy takie smaki jak: miód pistacjowy, miód melonowy, miód pomarańczowy, miód cytrynowy, miód truskawkowy, miód truflowy, miód orzechowy czy miód eukaliptusowy.  Ile kosztuje miód smakowy na Sycylii? Ceny zaczynają się od 1,9 EUR za 45 gramów, 3,5 euro za 125 gram oraz 6,5 EUR za 250 gramów.

Oliwy smakowe z Sycylii

oliwa smakowa sycylia etna czosnkowa

Podobnie jak z miodami, warunki na uprawę drzew oliwnych na Sycylii są znakomite przez żyzną glebę oraz wysokie temperatury. Na zboczach Etny do Oliwy Extra Virgin dodaje się składniki nadające odpowiedni smak, od przypraw i ziół takich jak bazylia, oregano, rozmaryn po czosnek, cebulę i papryczki chilli.  Ile kosztuje oliwa smakowa na Sycylii? Cena za 0,1 litra wynosi  3,7 EUR , natomiast za 0,25 litra 5,5 EUR. Polecamy oliwę czosnkową!

Pistacje i produkty pistacjowe z Sycylii Pistacchio di Bronte

Pistacje Di Bronte

Jeśli miód nazywamy złotem Etny, to pistacje muszą być diamentami. Najpopularniejszy produkt pochodzący z Sycylii i okolic Etny. Dodajemy je do deserów, Canollo, lodów Ciuri-Ciuri czy do potraw wytrawnych takich jak makarony. W sklepach znajdziemy także pesto pistacjowe, które możemy dodać do swojej włoskiej pasty. Dla fanów alkoholu, znajdzie się także likier z pistacji za 14.50EUR

Biżuteria ze skały wulkanicznej z Etny

kolczyki z lawy biżuteria z magmy

Prezent w postaci kolczyków zrobionych z wulkanicznej skały zostanie na długo w pamięci. Dlatego może warto zakupić komplet biżuterii będąc w Katanii czy w schronisku Rifugio Giovanni Sapienza. Wyroby jubilerskie ze skały lawowej charakteryzują się surowym wyglądem oraz przenikliwym czarnym kolorem. Zazwyczaj połączone są ze srebrem oraz złotem. Idealne na prezent z Sycylii.

Rzeźby i figurki ze skały wulkanicznej z Etny

słon z magmy lawy Katania

Podobnie jak w przypadku biżuterii, rzeźbiarze z Sycylii mają dość materiału na swoje dzieła i pamiątki. W każdym sklepie z pamiątkami znajdziemy małe figurki ze skał magmowych w okazyjnych cenach. Ich największą zaletą jest fakt, iż są ręcznie robione co jest wyjątkowe na tle zalewu chińskiej tandety. Dla bardziej ambitnych zostają także atelier rzeźbiarzy w stolicy wschodniej Sycylii.

Kosmetyki z miodem z Etny

kosmetyki z sycylii z miodu

Miód z Etny wykorzystywany jest także w przemyśle kosmetycznym. Jakie kosmetyki możemy kupić na Sycylii z miodu? między innymi, kremy do twarzy, mydła z miodem, mydła z propolis, olejek propolis czy pyłek kwiatowy. Ceny kremów z miodem, za słoiczek 50ml oscylują w okolicach 24 euro. 150 gramów mydła to koszt około 2,4 EUR.

Wino DOC z Etny

Wino z Sycylii jakie kupic

Nie samymi mocnymi alkoholami człowiek żyje, a każdy wie – że, jeśli Sycylia i Włochy to także wino, i to najlepsze z certyfikatem DOC. Gdzie indziej znajdziemy wino rosnące na tarasach z lawy. Polecane przez nas alkohole to Wina białe Vena Aetna – Etna DOC White  szczepów: Carricante 65%, Cataratto 20%, Minnella Bianca 15% oraz czerwone De Rerum Aetna szczepu Nerello Mascalese 100%, hodowane są na wysokości 500m n.p.m na glebie wulkanicznej na wschodniej części góry Etny. Czerwone wino leżakuje 18 miesięcy w beczkach z Sycylijskiego orzecha.

Bukiet De Rerum Etna: elegancki, bogaty, z namiastką kakao, skóry oraz czerwonych owoców. Smak wytrawny, aksamitny i intensywny – aromat trwały. Bukiet Vena Aetna – Etna DOC White: nuty kwiatowe, owocowe, sycylijskich ziół wchodzące w smak „ziemisty”. Smak świeży i bogaty.

Marionetki z Sycylii, Pupi Siciliani

Używane w tak zwanym Opera dej Pupi, jest popularną formą rozrywki od paru wieków. Figurki możnych i rycerzy w tradycyjnych stronach zdobią Katańskie sklepy z pamiątkami. Tradycja wywodzi się z dwóch miast, Katanii i Palermo. Jednak różnią się rozmiarem – te ze wschodniej Sycylii są większe. Jest to charakterystyczny suwenir z Sycylii, dlatego warto sprawić sobie taką pamiątkę. Koszt jednej marionetki zaczyna się od 15EUR,  ceny najdroższych to nawet ponad 200EUR.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz