Etna, poradnik jak wejść. Wycieczka po wulkanie - BelSole

Etna, poradnik jak wejść. Wycieczka po wulkanie

Etna to najwyższy szczyt Sycylii mierzący ponad 3350m n.p.m., w 2013 roku został wpisany na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Możemy się na niego dostać dzięki usługom przewodników, bądź też na własną rękę. Wbrew wyobrażeniom, Etna nie ma jednego wielkiego krateru z którego co jakiś czas wylewa się lawa. Kraterów jest co najmniej 270-280 i każdy z nich ma inną historię. W tym momencie najwyższym punktem Etny jest krater północno-wschodni powstały w wyniku erupcji w 1911 roku. Ostatnia Erupcja miała miejsce w 2019 roku w nocy z 30 na 31 maja. Aktywność rozpoczęła się z południowo-wschodniego krateru wulkanu. Jak dostać się i wejść na Etnę? Czy na Etnie jest niebezpiecznie? Dokąd możemy wejść na własną rękę? i co ze sobą zabrać? Wszystko Wam dokładnie opiszemy.

Jak dostać się na Etnę

Firmy turystyczne z Sycylii, a głównie z Katanii oferują nam usługi oprowadzania i wycieczek na Etnę. Możemy tam dostać się także sami wypożyczonym autem lub autobusem AST z Katanii z piazza Papa Giovanni XXIII. Sam dojazd do głównego schroniska Rifugio Giovanni Sapienza na poziomie 1900m n.p.m. i parkingu jest bardzo wygodny i doprowadzony drogą asfaltową. Polecamy jednak samochód z napędem 4×4, co może nam pomóc w przypadku zjechania z głównej trasy. Od tego poziomu możemy skorzystać z kolejki linowej na poziom 2500 m n.p.m.  lub też możemy przejść resztę trasy na piechotę. Po drodze miniemy słynną wieżę filozofa (Torre del Filosofo) idealną do zrobienia efektownego zdjęcia. Na ostatni Etap podróży możemy wejść tylko z wykwalifikowanym przewodnikiem, który posiada pozwolenie aby nas zabrać na sam”szczyt” Etny i poziom około 3300m n.p.m.

Wycieczki po Etnie

Wycieczki po Etnie samochodem terenowym

Wycieczki po Etnie zazwyczaj dzielą się na dwie kategorie: takie które zabiorą nas do mniej więcej poziomu schroniska Rifugio Giovanni Sapienza i oferują parę dodatkowych usług takich jak trekking na poziomie schroniska, zwiedzanie jaskiń zostawionych przez lawę, zwiedzanie Valle del Bove oraz degustacja lokalnych produktów. Drugim rodzajem wycieczki są te, które zabiorą nas na szczyt Etny, tutaj cena jest droższa i zazwyczaj łączy się z dłuższym trekkingiem na końcu. Ceny wycieczek na Etnę oscylują w okolicach 39 euro za wersje podstawową i około 99 – 120 euro za wersję z wejściem z przewodnikiem na 'szczyt’ Etny. Należy nadmienić, iż są także usługi zawierające transport autem terenowym od kolejki na wyższe poziomy wulkanu.

Czy wejście na Etnę jest niebezpieczne?

Jeden wulkanolog powie tak, drugi powie nie. Jednak jeśli nie mamy wyjątkowego pecha to jest to bezpieczny sposób na spędzenie czasu. Należy pamiętać o tym, że chodzimy po czynnym wulkanie. Nie to jest jednak najniebezpieczniejsze, kluczowym jest dobór odpowiednich butów do trekkingu. Skały i gruz po których chodzimy są niezwykle sypkie i luźne. Bardzo łatwo możemy „przejechać” się i upaść przez brak przyczepności. Powyżej pewnego poziomu w zależności od pory roku napotkamy śnieg oraz silny wiatr dlatego by się nie przeziębić warto ubrać się ciepło i dokładnie „na cebulkę”. Każde z biur turystycznych udostępnia informację jaki sprzęt zapewnia a jaki sami musimy sobie przywieźć.

Czy na Etnie jest zimno

Tak jest, jest także zdecydowanie chłodniej niż w Katanii czy Taorminie. Efekt zimna potęguje zazwyczaj silny wiatr, wiejący mocniej w raz z wysokością na której się znajdujemy. Polecamy ubrać się ciepło, najlepiej na tak zwaną cebulkę. Czy na Etnie jest śnieg? tak, zazwyczaj większość lub też cały rok – oczywiście tylko na pewnych poziomach. W marcu, kwietniu na Etnie możemy już wjechać na parking przy schronisku Rifugio Giovanni Sapienza i raczej nie napotkamy już białego puchu, za to powyżej górnej części kolejki już takowy napotkamy.

Widok Katania, Etna

Co zabrać na wycieczkę na Etnę

Czy będą potrzebne dobre buty? tak koniecznie. Do tego kijki trekkingowe, ciepły ubiór, kurtka przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa i rękawice. Do tego dobrze mieć ze sobą zapas wody pitnej i baton energetyczny. Wybierając wycieczkę, lub też jadąc samemu musimy ocenić nasze możliwości na ile możemy sobie pozwolić.

Ile trwa wejście na Etnę

Dojście z miejscowości Nicolosi do pierwszego poziomu i schroniska przy 2000m n.p.m to około 3-4h trekkingu pod górę. Etap od parkingu do szczytu Etny to kolejne 3,5h. Możemy skrócić i uprzyjemnić sobie drogę, dojeżdżając własnym autem lub busem do poziomu pierwszego schroniska. Następnie możemy skorzystać z kolejki linowej. Od tego miejsca do szczytu mamy 'tylko’ 2h. Kolejka Funivia dell’Etna niestety jest droga, bilet na nią kosztuje 30 euro.

Etna wybuch 2019

Ile kosztuje wycieczka na Etnę

Jeśli chcemy zaoszczędzić możemy wejść na satysfakcjonujący poziom za zero euro, jednak najciekawsze wycieczki prowadzące na sam szczyt to koszt około 100 euro, w tej cenie zazwyczaj dostajemy niezbędny sprzęt, opiekę przewodnika i bilet na Funivia dell’Etna (kolejkę górską). Możemy zakupić także wycieczkę objazdową za około 40-50 euro z darmowym poczęstunkiem.

Zakupy na Etnie, co kupić?

Region Etny słynie z wielu doskonałych włoskich produktów, znajdzie się coś dla fanów dobrej kuchni czyli miody smakowe, oliwy smakowe, pesto. Zwolennicy silnych trunków zasmakują w likierze Magma (ogień) Etny, o zachęcającym stężeniu 70% alkoholu w butelce. Warto kupić także figurki oraz biżuterię ze skał magmowych, wyróżnia je to, iż zazwyczaj robione są przez lokalnych rzemieślników i artystów. Więcej znajdziecie w poradniku 9 rzeczy, które należy kupić na Etnie

Czy można wejść na Etnę w 2019

Erupcje z 2019 roku nie spowodowały zmian w prowadzeniu wycieczek po terenie Etny i Regionalnym Parku Etny. Można jednak liczyć się z tym, iż w każdej chwili taki stan rzeczy może się zmienić. Ostatni wybuch miał miejsce 30 maja 2019 roku.

Atrakcje na Etnie

Mapa Etny

  1. Miasteczko Nicolosi, ostatnia miejscowość przed trasą trekkingu
  2. Monte Rossi – góra powstałą w wyniku erupcji w 1669 roku, jedna z najpotężniejszych w nowożytnej historii świata – lawa dotarła wtedy do samej Katanii pod bury zamka Urbino
  3. Monte Nero
  4. Schronisko Rifugio Giovanni Sapienza, parking oraz kolejka Funivia dell’Etna. 
  5. Grotta dei Tre Livelli – Grota stworzona przez spływające strumienie magmy.
  6. Valle del Bove – dolina wypełniona zaschniętą magmą, główne źródło pozyskiwania budulca oraz materiałów z których stworzone są pamiątki na Etnie
  7. Torre del filosofo – punkt widokowy oraz ścieżka na górę Etny
  8. Najwyższy punkt Etny
AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz