Czy do Włoch potrzebny jest paszport, dowód? Czy dla dziecka? - BelSole

Czy do Włoch potrzebny jest paszport, dowód? Czy dla dziecka?

Polska weszła do układu z Schengen 21 grudnia 2007 r. Od tej chwili obywatele naszego kraju mają możliwość swobodnego przekraczania granicy państw należących do strefy Schengen. Nie muszą przy tym legitymować się żadnym dokumentem – np. dowodem osobistym czy paszportem. Włochy dołączyły do Unii Europejskiej 1 stycznia 1958 roku, natomiast do srefy Schengen w październiku 1997 r.  Jakie dokumenty potrzebujemy aby dostać się do Włoch?  Czy potrzebujemy paszport? Dokumentem, który musimy posiadać aby móc przebywać na terenie Republiki Włoskiej jest właśnie paszport bądź dowód osobisty. Potrzebny on nam jest po to aby w razie kontroli, móc się wylegitymować czy to na lotnisku czy podczas rutynowej kontroli.

Czy możemy wjechać do Włoch z prawem jazdy

Prawo jazdy nie zastępuje ani dowodu osobistego ani paszportu(tymczasoweg0). Nie można użyć tego dokumentu na lotnisku. Posiadanie prawa jazdy jest niezbędne aby móc poruszać się pojazdami mechanicznymi, nie jest substytutem dokumentów wyżej wymienionych. Na terenie Unii Europejskiej uznawane są następujące kategorie: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE.

paszport_do_wloch

Dziecko i paszport a wjazd do Włoch

Jak wyrobić paszport jadąc do Włoch? Dla dziecka do lat 5-ciu: przy wyrobieniu dokumentu muszą być obecni oboje rodziców lub też jedno z nich z potwierdzeniem notarialnym. Wyjątkami od tej reguły są przypadki, kiedy rodzic jest nieznany, nie żyje bądź ma odebrane prawa. Koszt paszportu to 30zł dla  5 letniego dziecka i 60zł dla 13-letniego. Co jest potrzebne? Jedno kolorowe zdjęcie dziecka, dowód wpłaty. Wniosek dostaniecie w urzędzie.

Każde dziecko potrzebuje paszportu lub dowodu osobistego dla dziecka aby przebywać na terenie Włoch.

 

Ryanair, Wizzair i paszport na lotnisku

Czy na kontroli paszportowej musimy mieć paszport? Czy wystarczy dowód osobisty? Lecąc samolotem do Włoch czy to tanimi liniami jak Ryanair i Wizzair czy tez LOT-em, MUSIMY mieć paszport lub dowód osobisty na granicy. Nie ma możliwości aby ktokolwiek z obsługi wpuścił nas na samolot przez bramki jeśli nie posiadamy żadnego ważnego dokumentu. Wyjątkiem są loty krajowe, gdzie często dowód nie jest kontrolowany.

 

Utrata dowodu i paszportu we Włoszech, co zrobić?

Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu bądź paszportu? W przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów we Włoszech należy udać się do najbliższego konsulatu bądź ambasady. Pamiętajmy aby w pierwszej kolejności także zgłosić to lokalnym Carabinieri bądź Policji  – w zależności od regionu Włoch w jakim jesteśmy. Należy złożyć zawiadomienie o utracie dokumentów, aby otrzymać stosowne zaświadczenie i uniemożliwić użycie tych dokumentów przez nieuprawnioną osobę. Jeśli zgubimy tylko dowód a paszport został w Polsce to możemy skorzystać z usługi wysłania dokumentu przez kuriera – w przypadku usługi ekspresowej taki list może dojść nawet w 24h. Testowaliśmy taką usługę pomiędzy Walencją a Lublinem, DHL dostarczył list w 24h za 186zł do Hiszpanii z Polski.

 

Karta bankomatowa i wjazd do Włoch

Karta bankowa i bankomatowa nie zastępuje dowodu osobistego ani paszportu, pomimo tego, iż widnieje na niej nasze imię i nazwisko.

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz