Wielkanoc w Rzymie - 5 ciekawostek - BelSole

Wielkanoc w Rzymie – 5 ciekawostek

Co roku w czasie Wielkanocy Rzym przeżywa oblężenie turystów. Droga Krzyżowa w Koloseum czy msze celebrowane przez papieża w Watykanie to tylko jedne z wielu atrakcji. Co jeszcze warto zobaczyć? Jak zwykle wygląda Wielkanoc w Rzymie? Jak w Watykanie?

Święta Wielkanocne jak co roku są świętem ruchomym, w 2021 roku we Włoszech są na początku kwietnia, Wielki Piątek jest 2 kwietnia, Wielkanoc w niedzielę 4 kwietnia a wielkanocny poniedziałek dzień później. W Rzymie podobnie jak w całych Włoszech, Święta Wielkanocne są bardzo ważne.

Wielkanoc w Rzymie 2021

Niestety to już kolejny rok, kiedy nie odbędą się tradycyjne ceremonie wielkanocne. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaleca, aby wszystkie obrzędy wyglądały jak w roku ubiegłym. Co to oznacza? Rok temu wszystkie uroczystości odbyły się tylko w Watykanie, i to bez udziału wiernych. Odwołana została msza Krzyżma Świętego, podczas której święcone są oleje używane do sakramentów. Droga Krzyżowa zamiast w Koloseum odbyła się na pustym placu przed Bazyliką św. Piotra. A jak było wcześniej?

Liguryjskie palmy

W Niedzielę Palmową Watykan pełen jest drzewek oliwnych oraz specjalnie wyplatanych parmureli, czyli palm z Ligurii. Dlaczego stamtąd? Według legendy papież Sykstus V polecił postawienie na placu św. Piotra 26-metrowego obelisku. Gdy liny były już tak napięte, że jeszcze chwila i by popękały, młody marynarz krzyknął, aby połać je wodą. To uratowało prace. Obelisk stanął, a zadowolony papież rozkazał, by kapitan powiedział, jaką chce nagrodę. Skromny człowiek poprosił o dożywotni przywilej dla siebie i swoich potomków, którym było dostarczanie papieżowi palm na Niedzielę Palmową.  Historia wydarzyła się w 1586 r. Odtąd na każdą Wielkanoc w Rzymie, miasteczka San Remo oraz Bordighera ręcznie wyrabiają palmy. Kompozycja składa się z 3 splecionych liści, które symbolizują Trójcę Świętą.

Droga Krzyżowa w Koloseum

Wieczorem w Wieki Piątek odbywa się wyjątkowa Droga Krzyżowa. Tradycję zapoczątkował papież Benedykt XIV w 1750 r. Umieścił on również pośrodku amfiteatru krzyż. Zwyczaj został przerwany po zjednoczeniu Włoch, usunięte zostały również wszystkie kapliczki oraz krzyż. Po podpisaniu traktatów laterańskich wrócił on na teren Koloseum, jednak nie na środek, lecz w boczne miejsce. Do zapomnianej tradycji powrócił jednorazowo papież Jan XXIII, natomiast całkowicie odnowił ją papież Paweł VI w 1964 roku.

Droga Krzyżowa to zawsze wielkie wydarzenie. Papież niesie drewniany krzyż, a wokoło płoną pochodnie. Od południa zamknięte są już ulice wokoło amfiteatru, a autobusy jeżdżą objazdami. Uroczystości rozpoczynają się o 21:15 i są transmitowane na cały świat.

Kwiaty prosto z Holandii

W Niedzielę Wielkanocą każdy zachwyca się pięknymi dekoracjami z kwiatów, jakie są ułożone na schodach prowadzących do Bazyliki św. Piotra. To dzieło jest darem Holenderskich florystów, którzy od ponad 35 lat upiększają Watykan.

Już w Wielki Piątek specjaliści od roślin z Holandii przygotowują kompozycje kwiatowe. W Wielką Sobotę układają je na Placu św. Piotra. Dekoracje pozostają na schodach tylko kilka dni, a cebulki przenosi się do watykańskich ogrodów.

Skąd wzięła się ta tradycja? Podczas wizyty Jana Pawła II w Holandii w 1985 r. na ulicach odbywały się liczne protesty antypapieskie. Nie wszyscy jednak byli przeciwni papieżowi. Biuro Kwiatowe z okazji pielgrzymki zorganizowało piękne ozdoby z kwiatów. Tak się one spodobały, że Holendrzy zobowiązali się do tworzenia każdego roku wielkanocnych dekoracji z kwiatów.

Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny to dla Włochów Pasquetta (Mała Wielkanoc) albo Lunedì dell’Angelo (Poniedziałek Anioła). W tym dniu Rzymianie, jak reszta Włochów, spędzają czas z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu. Od rana wszyscy pakują jedzenie i wyjeżdżają za miasto albo do pobliskich parków. Ulubionym miejscem piknikowym Rzymian jest Villa Pamphili. Jeśli jedziecie tam na piknik, musicie wybrać się jak najwcześniej, ponieważ później musicie liczyć się z korkami i problemem z parkowaniem. A jak zapomnieliście jedzenia – to jest tam restauracja, która sprzedaje gotowe, pełne pyszności kosze piknikowe.

Wielkanoc w Rzymie – co jeść?

W Rzymie łącza się tradycje ze wszystkich części Włoch. Dzieci z niecierpliwością czekają na czekoladowe jajka z niespodzianką. Dorośli zajadają się wielkanocnymi przysmakami. Na przykład coralliną (specjalnym salami), coratellą – czyli jagnięcymi podrobami smażonymi z karczochami, tortą pasqualiną – ciastem francuskim nadziewanym szpinakiem albo karczochami, albo wielkanocną pizzą al formaggio (z serem na słono).

A co jest na deser? Tradycyjne ciasto drożdżowe w kształcie gołębicy nazywane colomby albo pastiera napoletana – kruche ciasto z nadzieniem z gotowanego zboża, ricotty, z dodatkiem kandyzowanego cedru i aromatu kwiatu pomarańczy.

Jeszcze do niedawna na każdym stole było pieczone jagnię. Jednak od kilku lat przed Wielkanocą przeciwnicy uboju zwierząt, prowadzą kampanie przeciwko zabijaniu małych owieczek. Jest to pretekst, aby w ten dzień przygotować danie, który lubi każdy członek rodziny. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz