Czy Chorwacja to Bałkany? Czy Chorwacja leży na Bałkanach? - BelSole

Czy Chorwacja to Bałkany? Czy Chorwacja leży na Bałkanach?

Chorwacja to ulubiona wakacyjna destynacja wielu naszych rodaków. Co roku setki tysięcy Polaków wyrusza na południe, aby doświadczyć chorwackiego słońca, kamienistych plaż oraz wyjątkowej chorwackiej gościnności. Każdy z nich powinien wiedzieć czy Chorwacja leży na Półwyspie Bałkańskim i czy Chorwacja to część Bałkanów.

Chorwacja – czy to Bałkany? Położenie oraz kultura Chorwacji

Nie będziemy Was zwodzić. Odpowiemy na to pytanie prosto z mostu. Chorwacja to Bałkany. Chorwacja leży na Bałkanach. O przynależności Chorwacji do Bałkanów świadczy szereg czynników.

Pierwszy i najważniejszy z nich, to położenie Chorwacji na mapie Europy. Chorwacja leży na Półwyspie Bałkańskim, czyli potocznie na Bałkanach. Granice półwyspu wyznaczane są przez Morze Adriatyckie, Morze Jońskie, Morze Czarne oraz Morze Marmara. Jeżeli więc wybieracie się na plażowanie do Chorwacji, musicie wiedzieć, że wypoczywać będziecie nad Adriatykiem.

 

Bałkańska kultura i historia w Chorwacji

Ponadto Chorwacja zalicza się do Bałkanów również kulturowo. Chorwaci dzielą kulturę i historię z innymi narodami zamieszkującymi Bałkany. Chorwacja toczyła wiele wojen na Bałkanach, a jej wojskowi dokonywali w ich czasie wielu zbrodni wojennych (pod tym względem ustępując jednak narodom takim jak Serbowie czy Bośniacy). Również język chorwacki jest bardzo podobny do innych języków występujących na Bałkanach.

 Zobaczcie najpiękniejsze plaże w Chorwacji!

Czy w Chorwacji jest kuchnia bałkańska? Co jedzą Chorwaci? Bałkańskie jedzenie w Chorwacji

Mamy świetną wiadomość dla fanów kuchni bałkańskiej! W prawie każdej restauracji w Chorwacji bez problemu zjecie przysmaki takie jak cevapcici, pljeskavica czy sałatka szopska – królowa wszystkich sałatek. 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz