Portugalia samochodem - najważniejsze informacje, porady i przepisy - BelSole

Portugalia samochodem – najważniejsze informacje, porady i przepisy

Jadąc z Polski samochodem do Portugalii trzeba liczyć się w sumie z ponad 30 godzinami jazdy. Mimo to niektórzy decydują się na wycieczkę przez całą Europę, której celem jest Porto czy Lizbona. Zdecydowanie więcej osób wynajmuje samochód w Portugalii. Dla nich wszystkich przygotowaliśmy poradnik dotyczący przepisów drogowych w Portugalii. Jadąc samochodem do Portugalii warto wiedzieć o wysokości mandatów, ograniczeniach prędkości i rzeczach które wolno, a których nie wolno robić jadąc autem po Portugalii.

Portugalia – ograniczenia prędkości

Osoby przyzwyczajone do jazdy po Europie nie będą miały zbyt wielu trudności z opanowaniem przepisów drogowych w Portugalii. W terenie zabudowanym w Portugalii ograniczenie prędkości to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym można poruszać się z prędkością 90 km/h samochodem osobowym i 70 km/h autem z przyczepą. Na trasach międzymiastowych z oddzielonymi pasami ruchu prędkość maksymalna to odpowiednio 100 i 80 km/h. Na autostradzie w Portugalii można jechać z prędkością 120 km/h. Osoby przekraczające dozwoloną prędkość muszą liczyć się z obecnością lotnych kontroli prędkości oraz fotoradarów.

Portugalia – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Portugalia samochodem

Auta zarejestrowane w Portugalii muszą być wyposażone w odblaskową kamizelkę. Kamizelkę muszą mieć na sobie wszyscy pasażerowie i kierowca, którzy opuszczają auto na przykład w przypadku awarii. Nie ma konkretnych regulacji dotyczących apteczki samochodowej ani gaśnicy ale na obowiązkowym wyposażeniu auta musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy. Letnie opony muszą mieć minimum 1,6 mm bieżnika. Nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, nie trzeba też wozić zestawu zapasowych żarówek.

Mandaty w Portugalii

Osoby przyłapane na łamaniu ograniczeń prędkości muszą liczyć się z mandatami. Za przekroczenie prędkości do 20 km/h w terenie zabudowanym mandat wynosi od 60 do 300 EUR. Te same widełki obowiązują w przypadku przekroczenia prędkości do 30 km/h poza terenem zabudowanym. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym w granicach 21-40 km/h to mandat w wysokości od 120 do 600 EUR oraz zakaz jazdy po portugalskich drogach od 1 do 12 miesięcy. Taką samą karą grozi przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym w granicach od 31 do 60 km/h.

Znacznie droższe i bardziej dotkliwe kary grożą za wyższe przekroczenia prędkości. Karą za przekroczenie o 41-60 km/h w terenie zabudowanym jest mandat w widełkach od 300 do 1500 EUR i możliwość utraty prawa do jazdy po portugalskich drogach na okres od 2 do nawet 24 miesięcy. Taką samą karą grozi przekroczenie prędkości od 61 do 80 km/h poza terenem zabudowanym. Przekroczenie o więcej niż 61 km/h w terenie zabudowanym lub o ponad 80 km/h poza terenem zabudowanym to mandat w widełkach od 500 do 2500 EUR i cofnięcie prawa jazdy na okres od 1 do 12 miesięcy.

Portugalia – pozostałe najważniejsze przepisy

Portugalia samochodem przepisy

Poza mandatami i ograniczeniami prędkości warto również poznać wybrane ważne przepisy obowiązujące w Portugalii. Jeżdżąc po portugalskich drogach zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego. Wszyscy pasażerowie muszą podróżować z zapiętymi pasami, dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą jeździć w foteliku.

Jeśli chodzi o jazdę na światłach to światła muszą być włączone w tunelach. Nie ma obowiązku jazdy na światłach przez cały dzień ale w dzisiejszych czasach i tak w większości samochodów światła włączają się automatycznie. Jeżdżąc w Portugalii należy mieć ze sobą prawo jazdy, ubezpieczenie i dowód rejestracyjny. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5‰. Numer alarmowy w Portugalii to 112. Część dróg w Portugalii jest płatna, płatne bywają również mosty i tunele. Pasami oznaczonymi na zielono mogą poruszać się jedynie pojazdy wyposażone w automatyczny system płatności ViaVerde. Warto zobaczyć również informacje o przepisach drogowych w Hiszpanii.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz