Czy Hiszpania ma króla? Czy w Hiszpanii jest król? - BelSole

Czy Hiszpania ma króla? Czy w Hiszpanii jest król?

  •  

Hiszpania kojarzy się z radykalnie lewicowym rządem, lenistwem, flamenco i popijaniem sangrii. Niewiele osób zna system polityczny w Hiszpanii. Czy w Hiszpanii jest król? Czy Hiszpania ma króla?

W większości państw koncepcja dziedzicznego tronu i monarchów mających jakiekolwiek wpływy na politykę zostały już dawno zarzucone. W Hiszpanii w sumie też ale nie znaczy to, że Hiszpania nie ma króla.

Czy w Hiszapanii jest król? Tak. Hiszpania jest monarchią parlamentarną, a tytuł króla jest dziedziczny. Obecnie król Hiszpanii wywodzi się z dynastii Burbonów. Hiszpański król nie ma w swoich rękach zbyt wielu możliwości i władzy.

Co może król w Hiszpanii? Niewiele. Może wygłosić sobie orędzie do narodu, może udzielić prawa łaski, może mianować szefa rządu ale robi to tylko z przedstawicieli zwycięzkiej partii. Hiszpański król jest dowódcą hiszpańskiego wojska i może sterować nominacjami na wysokie stanowiska wojskowe.

Hiszpański król może rozwiązywać izby parlamentu ale robi to tylko na wniosek szefa rządu. Król w Hiszpanii nie może podpisywać ustaw. Jeśli zastanawiacie się gdzie mieszka król Hiszpanii to odpowiedzią na to pytanie jest Madryt i Pałac Królewski.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz