Czy na Islandii jest zimno? Klimat Islandii - BelSole

Czy na Islandii jest zimno? Klimat Islandii

Islandia, której bliżej do Grenlandii niż do Wielkiej Brytanii, nie jest uważana za ciepły kraj. Co więcej, nazwa wskazuje, że jest to właściwie „kraina lodu”, a więc nie można się wiele spodziewać po temperaturze. A więc czy na Islandii jest zimno?

Klimat Islandii

Południe wyspy znajduje się w klimacie umiarkowanym, natomiast północ w subpolarnym.  Islandia leży w bliskim sąsiedztwie koła podbiegunowego, lecz ze względu na ciepły prąd morski, można oczekiwać wyższej temperatury niż zakładana przez lokalizację. Okres zimowy jest długi, bez większych mrozów (średnia temperatura zimą w Rejkjawiku, jest taka sama jak w Mediolanie), ale latem brak wysokich temperatur. Sezon letni, turystyczny, zaczyna się pod koniec maja i kończy z początkiem września. Na początku lata dni są bardzo długie, słońce zachodzi około północy i wschodzi po 3 rano, a  w nocy i tak jest na tyle jasno, że można czytać gazetę. Zimą jasno jest tylko przez kilka godzin, ale za to, jest to świetna okazja do ujrzenia na własne oczy zorzy polarnej. Warunki klimatyczne bardzo różnią się także w zależności od regionu.

 

Czy na Islandii jest zimno?

 

Islandczycy stale żartują: ” Jeśli nie podoba Ci się aktualna pogoda, poczekaj tylko pięć minut”. Jest to oczywiście nawiązanie do jakże zmiennej w tym kraju pogody. W jednym momencie mamy słońce, a po chwili wielką ulewę, a wiatr i deszcz występują na Islandii bardzo często. W lecie możemy spodziewać się temperatury w nocy ok 8-9 stopni Celsjusza i tylko kilka stopni więcej w ciągu dnia. Lato charakteryzuje się małą amplitudą dobową temperatury.  Zima na Islandii jest chłodna, a w centralnej części temperatura utrzymuje się poniżej -10 stopni Celsjusza. W Rejkjawiku w tym czasie może być między -10°C do 10°C.

Mimo, że Islandia nie należy do typowych wakacyjnych destynacji, to zdecydowanie warto się tam wybrać o każdej porze roku. Zimą, mimo chłodu i ciemności, możemy być świadkiem wspaniałego pokazu zorzy polarnej, a także grzać się w wielu gorących źródłach dostępnych za darmo. Latem króluje piękna zieleń, a także są otwarte drogi, które w zimie pozostają zamknięte. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć jeszcze piękniejsze cześci Islandii, i uwierzcie, to jest tego warte.

Zobacz także:

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz