Czy na Sycylii jest lotnisko? Czy na wakacje na Sycylii latają czartery? - BelSole

Czy na Sycylii jest lotnisko? Czy na wakacje na Sycylii latają czartery?

Ostatnio ustalaliśmy czy Sycylia jest wyspą, dziś przyglądniemy się infrastrukturze na Sycylii. Czy na Sycylii są lotniska? Sprawdzamy czy jest jakieś lotnisko na Sycylii i czy są to lotniska międzynarodowe czy lokalne. Sprawdzamy czy na wyspie lądują loty czarterowe i czy przylatuje tu Wizzair i Ryanair. Oto informacje na temat lotnisk na Sycylii.

Czy na Sycylii są lotniska?

Sycylia należy do biedniejszych regionów Włoch ale znajduje się w Unii Europejskiej i Europie więc nikogo nie powinno zdziwić to, że na Sycylii jest lotnisko. A nawet lotniska bowiem jest ich tu kilka. Na Sycylii są zarówno lotniska międzynarodowe jak i lotniska lokalne. Na Sycylii znajduje się również jedno lotnisko wojskowe będące bazą włoskich sił zbrojnych.

Jakie lotniska międzynarodowe możemy wymienić na Sycylii? Największym jest lotnisko w Katanii czyli port lotniczy Katania-Fontanarossa oznaczony trzyliterowym kodem CTA. Lotnisko w Katanii położone jest 5 kilometrów na południe od miasta. W 2018 roku odprawiono tu prawie 10 mln pasażerów. Na lotnisko to od 5 kwietnia 2019 roku z Krakowa lata Ryanair, a od 3 maja 2019 roku również Wizz Air. Na lotnisko CTA na Sycylii można dolecieć też Wizz Airem z Katowic i Warszawy. Poza tym latać stąd można na bardzo wiele lotnisk w całej Europie. Sezonowo ląduje tu wiele najróżniejszych linii czarterowych.

Drugim co do wielkości międzynarodowym portem lotniczym na Sycylii jest lotnisko Falcone Borsellino znane jako porto lotniczy Palermo. Nazwa lotniska upamiętnia dwóch sędziów zamordowanych przez mafię. Lotnisko oznaczone jest trzyliterowym kodem PMO. W 2018 roku odprawiono stąd ponad 6,5 mln pasażerów. Z lotniska w Palermo (zobacz największe atrakcje w Palermo) latają m.in. linie easyJet, Ryanair oraz latająca do Warszawy czeska linia Travel Service. Lotnisko położone jest w odległości około 35 kilometrów od miasta.

Trzecim międzynarodowym lotniskiem na Sycylii jest lotnisko Trapani-Birgi imienia Vincenzo Florio znane jako port lotniczy Trapani o kodzie TPS. Lotnisko to nie zalicza się już jednak do zbyt dużych. W 2018 roku z portu Trapani-Birgi odprawiono 480 tysięcy pasażerów w lotach międzynarodowych. Latają stąd głównie linie lotnicze Alitalia, Blue Air, Danis Air Transport oraz Ryanair. Lotnisko poza funkcjami cywilnymi jest równocześnie bazą wojskową. Lotnisko znajduje się około 15 kilometrów od Trapani.

Ostatnim z większych lotnisk jest otwarte w nowej cywilnej odsłonie 30 maja 2013 roku lotnisko Aeroporto di Comiso czyli po polsku port lotniczy Comiso. Lotnisko położone około 5 kilometrów na północ od sycylijskiego Comiso oznaczone jest trzyliterowym kodem CIY. Z Comiso odbywają się głównie loty wewnętrzne do Mediolanu, Pizy, Turynu i Rzymu, ale latający stąd Ryanair obsługuje też loty międzynarodowe, podobnie jak Air Malta oraz sezonowo Brussels Airlines i Thomas Cook Airlines. W 2018 roku poleciało stąd tylko 424 tysiące pasażerów.

Pozostałe lotniska na Sycylii

Cztery międzynarodowe porty lotnicze nie są oczywiście jedynymi lotniskami na Sycylii. Ruch krajowy obsługują również lotniska Lampedusa (LMP), Pantelleria (PNL) oraz Palermo-Boccadifalco pozbawione kodu IATA.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz