11 atrakcji Palermo, zwiedzanie mrocznego miasta

Bardzo często turyści wpadają tu na jeden dzień, biegną pomiędzy licznymi zabytkami i zmęczeni opuszczają Palermo z pewnym niesmakiem. Dlatego proponujemy jednak nieco dłuższą wycieczkę, przynajmniej trzydniową. Z naszym przewodnikiem z pewnością będzie ona niezwykła i udana. Należy odpowiednio przed samym wyjazdem odpowiednio się nastawić, nie oczekujmy tradycyjnego kurortu nadmorskiego. Palermo to miasto często mroczne, brudne i niepokojące – jednak ma w sobie “to coś”. A zatem – jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto zobaczyć w Palermo? Jakie atrakcje zwiedzić? 

Co zwiedzić w Palermo?

Palermo bez większego problemu można zwiedzać pieszo, bowiem większość najważniejszych atrakcji znajduje się bezpośrednio lub w sąsiedztwie dwóch krzyżujących się ulic –Via Vittorio Emanuele oraz Via Maqueda. Nawet jeśli chcemy zwiedzić atrakcje znajdujące się nieco dalej, też bez problemu możemy się tam przespacerować, np. do Pałacu Zisa czy Katakumb Kapucynów. Oczywiście można również skorzystać z komunikacji publicznej.

Zwiedzanie Palermo

Jeśli chodzi o komunikację publiczną w Palermo to obsługiwana jest ona przez firmę AMAT. W centrum miasta możemy skorzystać z busów lub też czterech linii tramwajowych. Bilety dostaniemy w kioskach i u kierowcy, ale te zakupione bezpośrednio w pojeździe są nieco droższe. W większości najważniejszych atrakcji dostaniemy materiały i opisy w języku angielskim. Niestety, w kościołach często są tylko po włosku. Co gorsza, dotyczy to również tablic informacyjnych z godzinami i dniami otwarcia, które znajdują się przed świątyniami.

Palermo ulice i śmieci

Oficjalny punkt informacji turystycznej w Palermo znajduje się przy Via Principe di Belmonte 92 i działa od poniedziałku do piątku między 8:00 a 14:30 (w czwartki do 18:30). Warto wiedzieć, że organizacja MICRO VisitPalermo.it prowadzi swój własny punkt informacji, który otwarty jest przez cały tydzień i mieści się przy Via Alloro 19.

Zobaczcie także cały wpis o Katedrze w Monreale i jej zwiedzaniu

Cattedrale di Palermo, Katedra w Palermo

Ile kosztuje wejście do katedry w Palermo? W jakich godzinach jest otwarta?  Katedra to niewątpliwe największa atrakcja turystyczna Palermo. Ta przepiękna i potężna świątynia została stworzona w wyniku wymieszania się kilku kultur oraz stylów architektonicznych. Wschodnia fasada Katedry zachowała oryginalny charakter normański, na który składają się: trzy absydy, okrągłe łuki i zakrzywione parapety. Z kolei południowa strona przyciąga uwagę swym gotycko-katalońskim portykiem, przez który wejdziemy. Co ciekawe, jedna z jego kolumn, na której widniej wczesny arabski napis, pochodzi z meczetu. Nad wejściem wisi XIII-wieczna mozaika Marii Panny na złotym tle. Dzwonnica Katedry pochodzi z XII wieku, została jednak przebudowana w 1840 roku.

Katedra w Palermo

Warto również zarezerwować sobie chociaż pół godziny na wejście na dach, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na miasto. Na podziwianie Palermo z dachu katedry mamy tylko 20 minut. Poza tym możemy tam wejść tylko w wyznaczonych godzinach – od 9:00 do 13:30 i kosztuje to 5 Euro od osoby.

Katedra w Palermo

Palazzo dei Normanni (Norman Palace)

Co jeszcze zobaczyć w Palermo? Pałac Normanów został zbudowany w IX wieku przez Arabów dla emira. Za panowania władców normańskich pałac ten stał się jeszcze wspanialszy. Jego normańska struktura pozostaje widoczna na froncie północno-wschodnim, na wysokości Torre Pisana z nieskazitelnymi kwadratowymi blokami z kamienia oraz ślepymi arkadami. Wewnątrz pałacu znajduje się typowy kwadratowy hall, nad którym w 1791 roku zbudowano obserwatorium. Wśród wielu niezwykłości tego obiektu na szczególną uwagę zasługuje The Sala di Ruggiero, która jest całkowicie pokryta mozaikami przedstawiającymi sceny myśliwskie i zwierzęce.

Pałac Normanów w Palermo

Na koniec warto przejść się parkiem Villa Bonanno, który jest zdecydowanie jednym z najładniejszych w Europie. Ile kosztuje bilet i jakie są godziny otwarcia? Wstęp do pałacu to koszt 12 Euro i jest możliwy w między 8:15 a 17:45, a w niedziele do 13:00.

Cappella Palatina

Jedną z głównych atrakcji w Palermo jest też sądowy kościół Normanów, który został konsekrowany w 1140 roku. Mozaiki znajdujące się w prezbiterium prawdopodobnie zostały ukończone w 1143 r., a w 1350 r. dodano mozaikę, znajdującą się na zachodniej ścianie pomiędzy Piotrem i Pawłem, przedstawiającą Chrystusa. W tej trójstopniowej bazylice kryje się mistyczny półmrok. Niezwykle efektownie wygląd drewniany sufit nawy środkowej, który urządzony jest w stylu arabskim, wraz ze stalaktytami pomalowanymi małymi scenami. Ambona stoi na przepięknie rzeźbionych filarach ozdobionych intarsją, zaś pulpity wyryte są symbolami Apostołów Marka i Jana.

Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio, zwany La Martorana, jest znany przede wszystkim z pięknych XII-wiecznych mozaik. Jego barokowy front został dodany, wraz z dzwonnicą, w latach 20. XVII wieku po trzęsieniu ziemi.

W 1200 r. do budowli tej dodano przedsionek, zachodnią stronę przedsionka i dzwonnicę. W XVII wieku do głównej konstrukcji włączono również przyczółek i otwarte atrium. W punkcie centralnym kościoła znajduje się Chrystus Pantokrator z greckim napisem: “Jestem światło świata”.

Muzeum Archeologiczne

Co jeszcze warto zobaczyć w Palermo? Absolutnie na uwagę zasługuje Muzeum Archeologiczne, w którym znajduje się niezwykła kolekcja zabytków. Museo Archeologico w Palermo jest jednym z najciekawszych we Włoszech i kryje w sobie znane na całym świecie znaleziska.

Przy XVII-wiecznym krużganku usytuowane są przedmioty egipskie i fenickie, w tym m.in. kamień z Palermo z hieroglificznym napisem, na którym znajduje się lista egipskich faraonów starożytnego imperium (3238-2990 p.n.e.). Na parterze jest terakotowa dekoracja ze świątyni w Selinunte, zaś  najważniejsza sala przedstawia prymitywne i klasyczne rzeźby ze świątyń w Selinunte. Na drugim piętrze znajduje się wydział ceramiki, w której możemy zobaczyć statuetki wotywne z Selinunte z terakoty czy chociażby brązy z cywilizacji etruskiej, greckiej oraz rzymskiej.

Catacombe dei Cappuccini (Katakumby Kapucynów)

Będąc w Palermo nie można też pominąć opactwa kapucynów, znanego z katakumb. Te podziemne przejścia, pochodzące z XVI wieku, wykute zostały w skale wulkanicznej i były używane jako miejsca pochówku aż do 1881 roku. Wewnątrz na zwiedzających na powitanie czeka makabryczna scena z około 8 000 zmumifikowanymi trupami, które uporządkowano według płci i statusu. W tym miejscu robienie zdjęć jest surowo zabronione.

Katakumby Kapucynów w Palermo

Palazzo Abatellis i Galleria Regionale della Sicilia

Palazzo Abatellis został zbudowany przez Matteo Carnelivari w 1490 roku dla Francesco Abatellis, który był wysoko postawionym dygnitarzem na dworze króla Ferdynanda z Hiszpanii. Od początku XVI do połowy XIX wieku służył jako klasztor, natomiast dziś znajduje się tam regionalna galeria sztuki. Ten kwadratowy budynek ma przepięknie zdobione drzwi oraz wewnętrzny dziedziniec. Natomiast niezwykła kolekcja obrazów znajduje się w starej kaplicy pałacowej.

Skrzyżowanie Quattro Canti

Doskonałym punktem orientacyjnym w Palermo jest skrzyżowanie ulic Via Maqueda i Via Vittorio Emanuele, które nazywane jest Quattro Canti. Z tego miejsca prowadzi prosta droga do Katedry, Placu Pretoria, portu, a nawet do Teatru Massimo. Skrzyżowanie to jest placem zbudowanym w formie ośmioboku, który przyozdobiony jest w hiszpańskim stylu. Cztery ściany Quattro Canti zdobią posągi, niezwykle efektownie prezentujące się w wieczornym świetle. W miejscu tym zatrzymują się wszystkie wycieczki.

Fontanna Pretoria – Fontanna Wstydu

Niedaleko Quattro Canti znajduje się miejska fontanna, z resztą jedna z ładniejszych w Europie. Określana jest kilkoma nazwami. Ze względu na nazwę placu, na którym się znajduje, nazywa się ją Fontana Pretoria, ale jej historyczna nazwa to Fonatana della Vergogna – Fontanna Wstydu.

Fontanna Pretoria, Fontana Wstydu w Palermo

Jest to zasługa 48 nagich posągów, które tak strasznie gorszyły zakonnice pobliskiego zakonu, że postanowiły one uszkodzić nosy męskim postaciom. Fontannę tę warto też obejrzeć z góry z kościoła św. Katarzyny. Wejście na taras kościoła i kapsułę można codziennie między 10:30 a 17:30 i kosztuje to 5 Euro.

Teatro Massimo

Giovanni Battista Basile i jego syn Ernesto zbudowali teatr w latach 1875-1897, zaś oficjalne otwarcie odbyło się 16 maja 1897 r., z udziałem „Falstaffa” Verdiego. Teatro Massimo w Palermo jest obecnie największym teatrem we Włoszech, a na jego widowni zasiąść może prawie 1400 osób. Warto wybrać się na jedno z przedstawień lub zwiedzić teatr z przewodnikiem. Ta przepiękna budowla zlokalizowana jest w samym centrum miasta, bez problemu więc można ją włączyć do planu zwiedzania.

Port La Cala w Palermo

Port La Cala w Palermo jest chętnie odwiedzany przez turystów, po pierwsze, dlatego że cumuje przy nim ogromna ilość jachtów, a po drugie na ich tle widnieje zjawiskowa, monumentalna formacja skalna.

Zatoka Palermo La Cala Port

Choć trochę tam wieje to sama droga do portu jest wyjątkowo przyjemna, przejdziemy bowiem obok kilku kościołów, tradycyjnych budynków, z pewnością miniemy kilku dyskutujących starszych – palermian, a także pędzących na skuterach, wołających coś po włosku chłopaków. Tutaj możemy odpocząć od zgiełku centrum Palermo – które według niektórych jest bardzo męczące.

Mapa atrakcji Palermo

Mapa atrakcji Palermo

1 ) Palermo Centrale – Dworzec główny Palermo

2) Museo Archeologico w Palermo

3) Teatro Massimo

4) Skrzyżowanie Quattro Canti

5) Fontanna Pretoria – Fontanna wstydu

6) Katedra Palermo

7) Palazzo de Normanni

8) Cappella Palatina

9) Katakumby Kapucynów

10) Port la Cala

11) Palazzo Abatellis i Galleria Regionale della Sicilia

Dodaj komentarz