16 najlepsze atrakcje Palermo. Co zobaczyć w Palermo? Mroczne i brudne miasto? - BelSole

16 najlepsze atrakcje Palermo. Co zobaczyć w Palermo? Mroczne i brudne miasto?

Co zobaczyć w Palermo zapewnię zapyta niejeden z Was, który zna to miasto z opowieści. Nie dajcie się jednak zwieść. Palermo i atrakcje turystyczne idą w parze. Pełno jest tutaj ciekawych miejsc, które warto zwiedzić w Palermo. Co więc robić w Palermo? Co zobaczyć? Jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto zobaczyć w Palermo? Zapraszamy na nasz przewodnik i poradnik!

 

Co zobaczyć w Palermo?

 

Co zobaczyć w Palermo
Wybudowana w 1573 roku Porta Nuova

Bardzo często turyści wpadają tu na jeden dzień, biegną pomiędzy licznymi zabytkami i zmęczeni opuszczają Palermo z pewnym niesmakiem. Dlatego proponujemy jednak nieco dłuższą wycieczkę. Z naszym przewodnikiem z pewnością będzie mamy nadzieję ona niezwykła i udana. Należy odpowiednio przed samym wyjazdem odpowiednio się nastawić, nie oczekujmy tradycyjnego kurortu nadmorskiego. Palermo to miasto często mroczne, brudne i niepokojące – jednak ma w sobie „to coś”. Zapraszamy Was na zwiedzanie Palermo i odkrycie tego niedocenionego i owianego złą sławą miasta. Opowiemy Wam jakie atrakcje Palermo skrywa przed Wami i co zobaczyć w Palermo. Zwiedzanie Palermo nie jest specjalnie uciążliwe, większość z wymienionych tutaj atrakcji Palermo jest dostępna pieszo, niektóre z miejsc wymagają taksówki lub autobusu. Najdalszą atrakcją jest Katedra Monreale i Mondello. Palermo to jedno z tych 'mrocznych’ włoskich miast, obok Neapolu czy Katanii. Jest charakterystycznym punktem na mapie Włoch – ale warto tam lecieć, miasto ma niesamowity klimat.

Zwiedzanie Palermo

Jeśli chodzi o komunikację publiczną w Palermo to obsługiwana jest ona przez firmę AMAT. W centrum miasta możemy skorzystać z busów lub też czterech linii tramwajowych. Bilety dostaniemy w kioskach i u kierowcy, ale te zakupione bezpośrednio w pojeździe są nieco droższe. Po mieście znajdziecie wiele punktów informacyjnym z mapkami (jedną mamy dla Was pod koniec tego tekstu) oraz wiele tablic informacyjnych. Przy tych najważniejszych atrakcjach Palermo tablice są także po angielsku.

Zacznijmy więc listę najlepszych atrakcji w Palermo, oto co zobaczyć w Palermo:

 

Cattedrale di Palermo

 

Katedra w Palermo

Ile kosztuje wejście do katedry w Palermo? W jakich godzinach jest otwarta?  Katedra to niewątpliwe największa atrakcja turystyczna Palermo. Ta przepiękna i potężna świątynia została stworzona w wyniku wymieszania się kilku kultur oraz stylów architektonicznych w tym bizantyjskim, normańskim, islamskim, gotyckim, barokowym czy neoklasycystycznym. Rozpoczęto ją budować w 1185 roku a jej patronem jest Święta Rozalia. Katedra jest wizytówką miasta i góruje nad trasą pomiędzy Quatro Canti a Pałacem Normanów.

Warto także wejść na dach Katedry (7 EUR), czeka Was ponad 100 schodów – jednak widok wynagradza! 

Katedra w Palermo czynna jest codziennie od 7:00 do 19:00 z wyjątkiem niedziel, kiedy czynna jest od 8:00 do 13:00 i 16:00 do 19:00

Bilet do obszaru monumentalnego kosztuje 15 EUR za całość lub 8 EUR za bilet ulgowy (11-17 rż.)

Cena biletu do Katedry w Palermo

 

Palazzo dei Normanni

 

Pałac Normanów w Palermo

Co jeszcze zobaczyć w Palermo? To atrakcja Palermo znajdująca się w centrum miasta, nazywana jest także Pałacem Królewskim. Pałac jest najstarszą rezydencją królewską w Europie. Pałac w fundamentach posiada nawet części z epoki fenickiej i punickiej. Realnie jednak zbudowany został w 1130 roku, jego styl nawiązuje mocno do budowli arabskich i normańskich. Przez lata był on siedzibą władzy na wyspie, dziś rezyduje tutaj Zgromadzenie Regionalne Sycylii.

Został także wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na koniec warto przejść się parkiem Villa Bonanno znajdującym się zaraz obok Pałacu.

Ile kosztuje bilet i jakie są godziny otwarcia do Pałacu Normanów? Wstęp do pałacu to koszt 13,50 EUR i jest możliwy w między 8:30 a 16:30, a w niedziele do 11:30.

 

Cappella Palatina

 

Cappella Palatina

Inaczej nazywana Kaplicą Palatyńską. Znajduje się w Pałacu Normanów i została zbudowana w 1132 roku. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym Palermo. Złocone i bogato zdobione ściany i łuki przypominają zdobienia w Katedrze Monreale czy Bazylice Świętego Marka w Wenecji. 

Na mozaikach znajdziecie historię ze Starego i Nowego Testamentu. Na przodzie kaplicy oczywiście umiejscowiony jest Chrystus Pantokrator. Będąc w środku zobaczcie też jak wygląda wyjątkowo rzeźbiony sufit Muqarnas.

Bilet do Pałacu Normanów i Kaplicy Palatyńskiej w Palermo kosztuje 13,50 EUR (+1 EUR za booking).

 

Muzeum Archeologiczne

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Palermo? Absolutnie na uwagę zasługuje Muzeum Archeologiczne, w którym znajduje się niezwykła kolekcja zabytków. Museo Archeologico w Palermo jest jednym z najciekawszych we Włoszech i kryje w sobie znane na całym świecie znaleziska. Mieści się on w starym klasztorze Filipinów, w środku znajdziecie dwa bardzo ładne ogrody i podwórza.

Znajdziecie tutaj eksponaty między innymi z epoki greckiej i punickiej. Jak podaje strona muzeum:

Wśród licznych znalezisk na szczególną uwagę zasługują: cenny „Pietra di Palermo”, hieroglificzny napis z 2900 r. p.n.e.; Metopy ze świątyń Selinunte; rynny z głowami lwów; znaleziska cywilizacji etruskiej z Chiusi; Baran, posąg z brązu z III wieku pne; grupa z brązu „Herkules zabijający jelenia”, rzymskie dzieło z Pompei itp.

Muzeum otwarte jest od 9:00 do 19:00 (prócz niedzieli, kiedy to otwarte jest do 13:30) ostatnie wejście jest na 30 min przerz zamknięciem muzeum. Bilet do Muzeum Archeologicznego w Palermo kosztuje 6 EUR.  Muzeum mieści się przy Piazza Olivella, zaraz przy kościele Chiesa di Sant’Ignazio all’Olivella.

 

Catacombe dei Cappuccini

 

Katakumby Kapucynów w Palermo

Będąc w Palermo nie można też pominąć opactwa kapucynów, znanego z katakumb w którym znajduje się prawie 8 000 zmumifikowanych zwłok. Znajdziecie tam nie tylko ciała duchownych, lecz także normalnych mieszkańców. W środku znajduje się także ciało Rosalii Lombardo, dwuletniej dziewczynki, która zmarła w 1920 roku – która nadal wygląda jakby spokojnie spała, nazywana jest najpiękniejszą mumią na świecie.

Catacombe dei Cappuccini

Ciała są umieszczone w korytarzach na ścianach oraz w grobach i sarkofagach. 

W tym miejscu robienie zdjęć jest surowo zabronione.

Katakumby czynne są:

Codziennie rano 09:00 – 12:30 (ostatnie wejście 12:15)
po południu 15:00 – 17:30 (ostatnie wejście 17:15)

Bilet do Katakumb w Palermo w 2023 roku kosztuje 5 EUR za bilet cały i 3 EUR za ulgowy.

 

Castello della Zisa

 

Pałac Zisa

Castello, a w zasadzie Pallazzo – łączy on w sobie arabski styl z normańskim stylem, dzięki mauretańskiemu rzemieślnikowi, który w 1165 roku rozpoczął budowę tego pałacu. Nazwa Zisa pochodzi od arabskiego słowa al-Azīz, znaczącego „kochany”. To jeden z bardziej 'arabskich’ zabytków Palermo, wiele tutaj elementów architektonicznych charakterystycznych dla tego stylu, w tym muqarnas czy zaokrąglone łuki przy kolumnach i zdobienia ścienne. W środku jest ich zdecydowanie więcej niż na zewnątrz. Bilet do Pałacu Zisa kosztuje 6 EUR (normalny) i 3 EUR (ulgowy). W okolicy znajdziecie także ogród Zisa (przed wejściem).

 

Orto Botanico di Palermo

 

Orto Botanico di Palermo

Jeśli cenicie sobie zieleń i florę, zapraszamy Was na zwiedzanie i odpoczynek w Ogrodzie Botanicznym w Palermo (uniwersyteckim). Otwarto go w 1795 roku, zajmuje on 11 ha i znajdziecie w nim ponad 5 000 gatunków roślin. 

Bilet do Ogrodu Botanicznego w Palermo kosztuje 7 EUR. Godziny otwarcia zależne są od sezonu, w lecie ogrody są otwarte od 9:00 do 20:00 (ostatnie wejście 1 h przed zamknięciem)

Bilety możecie kupić na https://ecm.coopculture.it/index.php?option=com_snapp&view=event&id=10FD4C91-4C11-6F93-7656-01679C8AD780&catalogid=357B278E-DD83-2BC0-52A7-0167C5FF7A6A&lang=it

 

Galleria Regionale della Sicilia

 

Palazzo Abatellis zwany jest także Palazzo Patella – mieści się w nim Galeria sztuki Galleria Regionale della Sicilia. Powstał on w XV wieku i mieści w sobie dzieła średniowiecznych artystów sycylijskich. 

Wejście do Galleria Regionale Della Sicilia kosztuje 8 EUR dla osoby dorosłej oraz 4 EUR za bilet ulgowy. 

Galeria jest czynna:

Od wtorku do soboty od 9.00 do 19.00

Niedziele i święta od 9.00 do 13.30

 

Targ Mercato di Ballarò w Palermo

 

targ rybny Palermo

Może nie tak popularne jak te w Katanii, jednak tak samo klimatyczne i ciekawe jak w mieście na wschód od Palermo. Znajdziecie tutaj w Mercato di Ballarò wielu lokalsów, przekrzykujących się, sprzedających swoje towary, ryby, pamiątki, owoce czy warzywa. Znajdziecie tutaj wiele produktów i wiele możecie kupić za niezłą cenę. Zobaczcie co można zjeść ciekawego na Sycylii.

Mercato di Ballarò mieści się przy Via Ballaro, 90134.

Skrzyżowanie Quattro Canti

 

Co zobaczyć w Palermo? Doskonałym punktem orientacyjnym i ciekawym miejscem w Palermo jest skrzyżowanie ulic Via Maqueda i Via Vittorio Emanuele, które nazywane jest Quattro Canti. Z tego miejsca prowadzi prosta droga do Katedry, Placu Pretoria, portu, a nawet do Teatru Massimo. Skrzyżowanie to jest placem zbudowanym w formie ośmioboku, który przyozdobiony jest w hiszpańskim stylu. Cztery ściany Quattro Canti zdobią posągi, niezwykle efektownie prezentujące się w wieczornym świetle. 

Warto przejść się wokół placu by móc z bliska podziwiać posągi na każdej ze stron.

 

Cattedrale di Monreale

 

Katedra Monreale Palermo

To w zasadzie atrakcja okolicy Palermo, jednak możemy spokojnie subiektywnie ją ocenić jako najpiękniejsza katedra na całej Sycylii. Mieści się ona 20 min samochodem od centrum Palermo w miejscowości Monreale. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cały artykuł o tej świątyni.

Zobaczcie także cały wpis o Katedrze w Monreale i jej zwiedzaniu.

 

Fontanna Pretoria

 

Fontanna Wstydu

Niedaleko Quattro Canti przy Piazza Pretoria znajduje się fontanna wstydu – zawdzięcza ona swoją nazwę zgorszonym zakonnicom, które uszkadzały członki marmurowym posągom na fontannie. Określana jest kilkoma nazwami. Ze względu na nazwę placu, na którym się znajduje, nazywa się ją Fontana Pretoria, ale jej historyczna nazwa to Fonatana della Vergogna – Fontanna Wstydu. Pierwotnie, fontanna miała swoje miejsce we Florencji, jednak w 1574 roku przewieziono ją do Palermo w 644 częściach.

Jest to zasługa 48 nagich posągów, które tak strasznie gorszyły zakonnice pobliskiego zakonu, że postanowiły one uszkodzić nosy męskim postaciom. Fontannę tę warto też obejrzeć z góry z tarasu kościoła św. Katarzyny

 

Mondello

 

Mondello

Jeśli lubicie plażowanie, lazurową wodę i piaszczyste plaże możemy Wam polecić plażę Mondello w miasteczku o tej samej nazwie, które oddalone jest o około 15 kilometrów od centrum Palermo.

To jedna z najsłynniejszych plaż koło miasta i jedna z najpiękniejszych plaż na Sycylii. Mondello to piaszczysta plaża z białym piaskiem i mnóstwem infrastruktury w okolicy. Plaża słynie z molo z secesyjnym pawilonem. Uwaga, możecie tutaj spotkać celebrytów – to modne miejsce.

 

Teatro Massimo

 

Teatro Massimo

Teatro Massimo w Palermo jest obecnie największym teatrem we Włoszech, a na jego widowni zasiąść może prawie 1400 osób. Posiada też według wielu, jedną z najlepszych akustyk na świecie – co może zadowolić miłośników sztuki i muzyki. 

Budynek zaprojektował i zaczął budowę w 1874 roku Giovann Battista Filippo Basile, natomiast zakończył ją jego syn Ernesto.

Warto wybrać się na jedno z przedstawień lub zwiedzić teatr z przewodnikiem za 10 EUR od osoby. Ta przepiękna budowla zlokalizowana jest w samym centrum miasta, bez problemu więc można ją włączyć do planu zwiedzania.

 

Teatro Politeama Garibaldi

 

Teatro Politeama Garibaldi

To drugi popularny Teatr w Palermo, jest on siedzibą Orkiestry Symfonicznej Sycylii. Budowlę zakończono budować w 1891 roku według projektu Giuseppe Almeyde. Jego architektura jest bardzo charakterystyczna i jest ważnym przykładem architektury neoklasycystycznej. Na jego górze możecie dostrzec kwadrygę i płaskorzeźbę na 'łuku triumfalnym’ nad wejściem. Polecamy miłośnikom architektury i muzyki klasycznej!

Teatro Politeama mieści się przy Via Filippo Turati, 2.

 

Port La Cala w Palermo

 

Port La Cala w Palermo

Port La Cala w Palermo jest chętnie odwiedzany przez turystów, po pierwsze, dlatego że cumuje przy nim ogromna ilość jachtów, a po drugie daje trochę oddechu po dość mocno klaustrofobicznym centrum Palermo. To także miejsce gdzie znajdziecie sporo restauracji czy kawiarenek – idealne miejsce na odpoczynek po męczącym dniu!

Choć trochę tam wieje to sama droga do portu jest wyjątkowo przyjemna, przejdziemy bowiem obok kilku kościołów, tradycyjnych budynków, z pewnością miniemy kilku dyskutujących starszych – palermian, a także pędzących na skuterach, wołających coś po włosku chłopaków. Tutaj możemy odpocząć od zgiełku centrum Palermo – które według niektórych jest bardzo męczące.

 

Mapa atrakcji Palermo

 

Mapa atrakcji Palermo

1 ) Palermo Centrale – Dworzec główny Palermo

2) Museo Archeologico w Palermo

3) Teatro Massimo

4) Skrzyżowanie Quattro Canti

5) Fontanna Pretoria – Fontanna wstydu

6) Katedra Palermo

7) Palazzo de Normanni

8) Cappella Palatina

9) Katakumby Kapucynów

10) Port la Cala

11) Palazzo Abatellis i Galleria Regionale della Sicilia

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz