Zakynthos zachwyca pięknymi plażami, skalistymi zatoczkami i zielenią. Jak na wyspę grecką jest tam sporo dni deszczowych. A co się pojawia, jak jest wilgoć i ciepło? Chyba najbardziej znienawidzone stworzenia – komary. Sprawdzamy, czy na Zakynthos są komary? Podpowiadamy jak się zabezpieczyć przed nimi!
Czy na Zakynthos są komary?
Komary do życia potrzebują ciepła oraz małych, płytkich kałuż. Takie pojawiają się po chwilowych intensywnych deszczach. W szczycie sezonu możemy wprawdzie trafić tylko na dosłownie kilka dni deszczowych, ale to często wystarczy. Ogólnie na Zakynthos jest ciepło w lecie. Zatem jeśli pytacie, czy na Zakynthos są komary – mówimy, tak są. Sprzyjające warunki do życia stwarza im nie tylko pogoda, ale i właściciele ogrodów i przyhotelowych trawników. Intensywne podlewanie sprawia, że w zakamarkach pod drzewami, albo krzewami tworzą się bajorka – czyli idealne środowisko dla komarów.
Dlaczego komary gryzą?
Komary a właściwe komarzyce gryzą nie dla przyjemności, ale aby przedłużyć gatunek. Samice potrzebują ludzkiej krwi w okresie lęgowym. Z niej pozyskują białko do rozwoju złożonych przez siebie jaj. Owady są aktywne najczęściej rano, do przedpołudnia i wieczorem między godziną 18 a 21.
Komary na Zakynthos – jak się ochronić?
Jest kilka sposobów na krwiożercze komary. Trzeba pamiętać, aby po zmroku nie zapalać od razu światła, tylko wpierw przysłonić okna moskitierą. Jeśli nie ma jej w oknach – polecamy kupić podróżną wersję (najtańsze w internecie kosztują około 20-30 zł). Warto wiedzieć, że komary nie lubią ruchu powietrza dlatego, jeśli w pokoju macie wentylator albo klimatyzację – polecamy je włączyć.
W sklepach dostępne są specjalne urządzenia, które nazywają się elektrofumigatory. Po włożeniu końcówki do kontaktu przepływający prąd podgrzewa płyn znajdujący się w zbiorniczku. W ten sposób wytwarzają się odstraszające komary opary. Przy zakupie pamiętajcie, aby sprawdzić, do jakiej powierzchni przeznaczony jest dany preparat.
W sklepach można też kupić odstraszające komary kadzidła i krążki. Niestety nie każdy toleruje dym i zapach kadzidła.
Inną metodą jest nasmarowanie się specjalnymi środkami. Na rynku dostępne są preparaty z 3 związkami: DEET, ikarydyną oraz IR3535. DEET to substancja toksyczna i może podrażniać skórę, nie wolno jej stosować u małych dzieci. Ikardyna jest bezpieczna i nadaje się dla najmłodszych. Z kolei IR3535 to substancja najłagodniejsza, niegroźny dla środowiska naturalnego i ulegająca biodegradacji. Niestety też najmniej skuteczna.
Wiele osób chwali sobie smarowanie się naturalnymi olejkami eterycznymi. Ponoć skuteczne są m.in. olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy, eukaliptusowy, goździków, trawy cytrynowej oraz miętowy. Niestety trzeba się smarować nimi dość często, ponieważ szybko się utleniają i tracą zapach.
Wiecie, jak to jest z komarami? Raz są, raz ich nie ma. Na Zante jest tak samo, jak w Polsce. Dlatego, jeśli chcecie, aby wakacje na Zakynthos były udane – zabierzecie środki przeciw komarom. Choćby na wszelki wypadek.
Zobacz także:
- Czy w Grecji są rekiny? Czy rekiny są w morzu i atakują?
- Top 15 Plaż Grecji, najładniejsze i najlepsze! Którą plażę wybrać?
- Top 11. Jaką grecką wyspę wybrać? Która najładniejsza? Która bezpieczna?
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |