Czy na Zakynthos są rekiny? Na co uważać w wodzie? - BelSole

Czy na Zakynthos są rekiny? Na co uważać w wodzie?

Dryfujesz sobie na materacu albo spokojnie snurkujesz. Słońce mocno grzeje, a woda przyjemnie chłodzi. Nagle widzisz wystającą ponad taflę wody płetwę. Jakie masz pierwsze skojarzenie? Rekin – myślisz i uciekasz z krzykiem z wody. Takie historie przydarzają się w filmach, ale czy tylko? Lecisz na wakacje na wyspy greckie? Chcesz wiedzieć, czy na Zakynthos są rekiny? Przeczytaj, a się dowiesz!

Czy na Zakynthos są rekiny?

Specjaliści twierdzą, że w całym basenie Morza Śródziemnego pływa około 47 gatunków rekinów – w tym 20 drapieżnych. Zatem można przypuszczać, że w pobliżu Zante też się pojawiają, jednak mało kto je widział, a tym bardziej został zaatakowany przez nie. Jednak trzeba dodać, że według greckich statystyk, w przeciągu ostatnich 160 lat było 14 przypadków ataków rekinów na ludzi, w tym 11 śmiertelnych. Rekiny najczęściej atakowały w pobliżu Korfu. Zatem całkiem blisko od Zakynthos. Prawdopodobnie człowiek stanął im na drodze do Morza Adriatyckiego.

Legenda o rekinie

Jak nie możecie spotkać się oko w oko z prawdziwym rekinem, to polecamy poszukać śladu po jego zębach. Na Zante krąży taka oto opowieść. 

Dawno temu po Morzu Jońskim płynął głodny, ogromny rekin. Nie wiedząc czemu „ugryzł” Przylądek Gerakas. Jak można się spodziewać, nie wyszło mu to na zdrowie i już nigdy nie pokazał się w tym miejscu. Ponoć ten nieszczęśliwy „gryz” jest powodem, dla którego w wodach w pobliżu Zakynthos nie ma rekinów. Uszczknięty zębami rekina ląd możecie oglądać, opływając południową część wyspy, czyli Przylądek Gerakas (Gerakas Cape) będący najbardziej wysuniętą częścią półwyspu Vassilikos.

Jak nie na rekina, to na co trzeba uważać na Zakynthos?

Jeśli znudzą się Wam piękne, piaszczyste greckie plaże i zapragniecie dla odmiany pochodzić po tych kamiennych, lepiej włóżcie buty. W czystej, ciepłej przybrzeżnej wodzie lubią skryć się jeżowce. Nadepnięcie na jego kolce to bolesne doświadczenie. Rana po spotkaniu z jeżowcem może się goić nawet 2 tygodnie. Całe szczęście nie ma ich zbyt wiele. Jednak jak mówi przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony. Nie zapominajcie, że kamienie również potrafią być ostre, dlatego zapamiętajcie – kamienista plaża równa się buty do chodzenia w wodzie.

Snurkując i pływając w jaskiniach, uważajcie na meduzy. Zetknięcie się z ich parzydełkami jest niezwykle bolesne. Poparzenia mogą się długo i ciężko goić.

Zatem jak chcecie spotkać rekina to niestety na Zante macie małą nikłą szansę. Za to uważajcie na jeżowce i meduzy. Spotkanie z nimi może nie zagraża życiu większości z nas – ale jest bardzo nieprzyjemne.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz