Czy Zakynthos jest bezpieczne? Na co trzeba uważać? - BelSole

Czy Zakynthos jest bezpieczne? Na co trzeba uważać?

Na Zakynthos możemy liczyć na wspaniałą, słoneczną pogodę, złote plaże i ciepłą wodę. Jednak czy Zakynthos jest bezpieczne? Czy można swobodnie pływać, jeździć autem i bawić się nocą w klubach? Sprawdzamy!

Czy Zakynthos jest bezpieczne?

Jak to wygląda na tle innych greckich wysp? Grecy to bardzo mili ludzie, jednak i wśród nich zdarzają się czarne owce. Na wyspie najbardziej narażeni jesteśmy na drobne kradzieże. Zdarza się, że sprawcy, jadąc na skuterze, wyrywają torebkę albo plecak i odjeżdżają bez śladu. Trzeba tu jednak wprost powiedzieć, że takie sytuacje nie są zbyt częste. Poza tym trzeba uważać na portfele, telefony oraz inne wartościowe rzeczy tak samo, jak w każdym innym miejscu na świecie. Nie zapominajmy, że turysta też może być złodziejem. Dlatego na plaży nie zostawiajcie cennych przedmiotów, a do kluby nie noście wszystkich kart i nie trzymajcie wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.

Służba zdrowia na Zakynthos

Przed wyjazdem warto postarać się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązują zasady w kraju pobytu, a nie pochodzenia. Co oznacza, że jeśli jakaś porada jest w Grecji płatna, a w Polsce darmowa, to niestety, ale będziecie musieli zapłacić. Polecamy zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie podróżne, szczególnie jeśli w planach macie uprawianie sportów wodnych.

Bezpieczeństwo na drogach

Wyspę najlepiej jest zwiedzać samochodem. Uważajcie jednak, ponieważ drogi są dość śliskie, a te boczne mają sporo dziur w nawierzchni. Przejeżdżając przez miasta, trzeba zwracać uwagę na skutery, które wyprzedzają z każdej strony. Wybierając się na objazd wyspy, warto zaopatrzyć się w mapę. Wiele dróg nie jest wcale oznaczona albo drogowskazy są wyłącznie w języku greckim. Niestety większość Greków nie jest mistrzami bezpiecznej i bezkolizyjnej jazdy. Często wyprzedzają na trzeciego i nie uważają przy parkowaniu na inne auta. Wynajmując samochód, przemyślcie wykupienie pełnego ubezpieczenia.

Na co jeszcze uważać na Zakynthos?

Niektóre plaże są dość żwirowe i łatwo o skaleczenia, dlatego zabierzcie ze sobą buty do chodzenia po wodzie. Przydadzą się też na innych greckich plażach, kiedy to nagrzany piasek parzy w stopy. Nie wolno zapominać też o kryjących się w przybrzeżnych wodach jeżowcach – ich ukucie jest bardzo bolesne. Na pewno nie pokąsają was rekiny na Zakynthos. Słońce na wyspie świeci przez 15 godzin, aby uniknąć odwodnienia oraz oparzeń słonecznych pamiętajcie o kremie z wysokim filtrem, nakryciu głowy oraz piciu kilku litrów wody dziennie. Warto też zabrać ze sobą krem kojący po opalaniu. Czerwona, spalona skóra może nie tylko sprawiać ból, ale i spowodować gorączkę. Jeśli nie jesteście przyzwyczajeni do jazdy po krętych i stromych drogach, polecamy zabrać leki na chorobę lokomocyjną.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz