Czy Niemcy mają elektrownie atomowe? Czy je zamykają? - BelSole

Czy Niemcy mają elektrownie atomowe? Czy je zamykają?

Zastanawiacie się czy Niemcy mają elektrownie atomowe, czy może zamykają elektrownie atomowe? Jakie mają elektrownie i gdzie je mają? Zobaczcie o co Niemcom chodzi właściwie z elektrowniami atomowymi!

Czy Niemcy zamykają elektrownie atomowe? Czy je mają?

Tak, Niemcy mają elektrownie jądrowe. W 2016 roku w kraju działało dziewięć reaktorów jądrowych, które zaspokajały około 12% całkowitego zapotrzebowania Niemiec na energię elektryczną. Jednak rząd niemiecki zobowiązał się do wycofania się z energii jądrowej do 2022 roku. Decyzja ta została podjęta w następstwie katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii w 2011 roku. Dziewięć niemieckich reaktorów jądrowych znajduje się w krajach związkowych Badenia-Wirtembergia, Bawaria i Nadrenia Północna-Westfalia. Dziś aktywnych elektrowni atomowych w Niemczech jest tylko trzy w Emsland, Neckarwestheim i Isar. Znajdują się one na zachodzie i południu kraju.

Niemcy o elektrowniach atomowych

Energia jądrowa od wielu lat jest w Niemczech tematem kontrowersyjnym. Pierwsza elektrownia atomowa została zbudowana w latach 60. i w tym czasie pojawił się znaczny sprzeciw społeczny wobec technologia. W latach 70. i 80. w elektrowniach jądrowych na całym świecie doszło do wielu poważnych wypadków, m.in. w Three Mile Island w Stanach Zjednoczonych i w Czarnobylu na Ukrainie. Wypadki te spowodowały ponowną falę protestów społecznych w Niemczech, a na początku XXI wieku rząd niemiecki podjął decyzję o wycofaniu się z energetyki jądrowej.

Katastrofa w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii w 2011 roku była głównym czynnikiem, który wpłynął na decyzję niemieckiego rządu o wycofaniu się z energii atomowej. Wypadek w elektrowni Fukushima, spowodowany przez tsunami, które uderzyło w wybrzeże Japonii, doprowadził do uwolnienia materiałów radioaktywnych do środowiska. Wywołało to powszechne obawy społeczne dotyczące bezpieczeństwa energii jądrowej i doprowadził do tego, że rząd niemiecki zobowiązał się do wycofania się z energii jądrowej do 2022 roku.

Zobaczcie gdzie są najlepsze Kebaby w Berlinie międzyczasie 😉

Dlaczego Niemcy nie lubią elektrowni atomowych?

Niemcy są liderem w rozwoju energii odnawialnej, a kraj ten wyznaczył sobie ambitne cele w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Rząd niemiecki zobowiązał się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym bilansie energetycznym do 80% do roku 2050.

Jednak, czy to dobra droga? Wątpimy, że wygaszenie wszystkich elektrowni atomowych w Niemczech to dobry pomysł, zobaczcie ciekawy film Kurzgesagt, który szybko wyjaśnia tą kwestię:

 

Kiedy Niemcy zamkną elektrownie atomowe?

Planowo chcą to zrobić w roku 2022 lub 2023

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz