Czy potrzebny jest test do Grecji? Jakie obostrzenia są w Grecji? - BelSole

Czy potrzebny jest test do Grecji? Jakie obostrzenia są w Grecji?

Grecja to jeden z ulubionych kierunków Polaków. Antyczne zabytki, gwarantowana wysoka temperatura powietrza i wody to klucz do udanego wypoczynku. Rząd grecki od dawna zapowiadał otwarcie kraju na turystkę zagraniczną. Sprawdzamy, czy potrzebny jest test do Grecji i jakie panują tam obostrzenia.

Czy potrzebny jest test do Grecji?

Od 14 maja Grecja znosi kwarantannę i podróżni z Polski i innych krajów UE muszą tylko posiadać negatywny wynik testu PCR w kierunku Covid-19, wykonany nie później niż 72 godziny przed przybyciem. Test ten jest obowiązkowy dla wszystkich turystów (w tym dzieci powyżej 5 roku życia), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w kraju wyjazdu.

Czy zaszczepieni muszą mieć test?

Nie. Jeśli od pełnego zaszczepienia upłynęło 14 dni i mamy świadectwo szczepienie. Dopuszczalne szczepionki to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca / Oxford, Novavax, Johnson + Johnson / Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm. Zaświadczenie musi zawierać pełne dane, tj. imię i nazwisko, liczbę dawek oraz odpowiadające im daty. Dokument musi być sporządzony w języku: greckim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim albo rosyjskim.

Czy ozdrowieńcy muszą robić test?

Nie, jeśli wyzdrowieliśmy z COVID w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Trzeba wtedy zdobyć zaświadczenie o pozytywnym wyniku testu molekularnego PCR, potwierdzające, że posiadacz wyzdrowiał z zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wykonanego co najmniej 2 miesiące przed przybyciem, ale nie później niż 9 miesięcy. 

Uwaga na wyrywkowe testy na lotnisku

Grecja zastrzega sobie pobieranie próbek do testów antygenowych RAPID od losowo wybranych osób. Tych, co nie wyrażą zgody na test, służby graniczne mają prawo nie wpuścić do kraju. Gdy okaże się, że mamy wynik pozytywny, zostaniemy umieszczeni w hotelu na kwarantannie i jeszcze raz nas przetestują, aby potwierdzić zakażenie wirusem. Izolacja trwa 10 dni, a koszty zakwaterowania w hotelach pokrywa państwo greckie.

Obowiązek rejestracji PLF i kod QR

Przed wylotem (najpóźniej 24 godziny przed odprawą)  koniecznie musimy wypełnić formularz PLF i wygenerować kod QR. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. W formularzu PLF trzeba podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Swój kod QR musi mieć każdy podróżny, w tym każde dziecko. PLF można znaleźć w aplikacji Visit Greece i na stronie travel.gov.gr.

A co z połączeniami promowymi?

Od 14 maja Grecja zniosła kwarantannę dla pasażerów przybywających promem do portów Patra, Igoumenitsa i Korfu. Niestety połączenia morskie z Albanią i Turcją nadal są ograniczone.

Czy granice lądowe są otwarte?

Czynne są przejścia graniczne z Bułgarią w miejscowościach Promachonas i Nymphaio (Nymphaea) oraz z Północną Macedonią w miejscowości Evzoni.

Jakie są restrykcje w Grecjii?

W Grecji jest nadal obowiązek noszenia niemedycznych masek w pomieszczeniach i na zewnątrz. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi kara grzywny w wysokości od 300 EUR. Na terenie całego kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się od 23:00 do 5:00. Restauracje są czynne, ale można zjeść tylko na zewnątrz, wyjątkiem są restauracje, bary i kawiarnie działające w hotelach i obsługujące wyłącznie swoich gości. Jeśli czekacie na stolik, musicie mieć na twarzy maskę. Przy jednym stoliku może siedzieć maksymalnie 6 osób.

Jeśli planujecie wakacje w Grecji, polecamy sprawdzać aktualne informacje na stronie https://travel.gov.gr/.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz