Czy potrzebny jest test na Cypr? Czy obowiązuje kwarantanna? - BelSole

Czy potrzebny jest test na Cypr? Czy obowiązuje kwarantanna?

O wakacjach na Cyprze marzy wiele osób, a i miejscowi z niecierpliwością czekają na turystów. Jak wygląda obecna sytuacja na Cyprze? Czy obowiązuje kwarantanna? Czy potrzebny jest test na Cypr? Jakie są tam obostrzenia?

Czy potrzebny jest test na Cypr?

Władze Cypru wprowadziły 4 kategorie państw: Green, Orange, Red i Grey. W zależności od typu obowiązuje podróżnego kwarantanna, testy przed, a także i po przylocie. Obecnie Polska znajduje się w strefie czerwonej. Oznacza to, że wyjeżdżając na Cypr, nie obowiązuje kwarantanna, ale musicie na lotnisku pokazać negatywny wynik testu PCR, który został wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. Kolejny czeka Was po przylocie. Za niego zapłacicie też sami. Koszt testu na lotnisku w Larnace to 30 EUR, w Pafos – 32 EUR. Wynik powinien być dostępny w ciągu 3 godzin i przesłany podróżnemu, jako SMS. Dzieci do lat 12 nie muszą robić testów.

Władze Cypru aktualizują listę państw przypisanych do poszczególnych kategorii co tydzień. Jest to uzależnione od stopnia zagrożenia epidemicznego. Listy znajdziecie na stronie CyprFlightPass.

Jeśli chcecie wiedzieć jakie inne dokumenty na Cypr potrzebujecie, zapraszamy do artykułu Czy na Cypr trzeba paszport czy dowód osobisty?

Czy zaszczepieni muszą mieć test?

Od 10 maja osoby, które posiadają ważne świadectwo szczepień, nie muszą robić testów przed wjazdem na Cypr. Nie muszą również odbywać kwarantanny. Trzeba tylko pamiętać, że między podaniem szczepionki a datą podróży musi upłynąć 14 dni. Akceptowane szczepionki to: Pfizer / BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Janssen oraz Sputnik V. Przed podróżą musicie przesłać na platformę Cyprus Flight Pass skan zaświadczenia o szczepieniu.

Czy ozdrowieńcy muszą robić test?

Na razie ozdrowieńców obowiązują takie same zasady jak niezaszczepionych.

Obowiązek posiadania CyprFlightPass i wyrywkowe testy

Nie zależnie czy macie szczepienia, czy nie, musicie mieć CyprFlightPass. Deklarację trzeba wypełnić na co najmniej 24 godziny przed odlotem. Zawiera ona między innymi kwestionariusz z pytaniami na temat odbytych podróży, samopoczucia i świadomych kontaktów z chorymi na Covid -19 oraz oświadczenie, że podróżuje się na własną odpowiedzialność i w razie zarażenia nie będzie się wysuwać roszczeń wobec Cypru i usługodawców. Cyprus Flight Pass możecie wypełnić na stronie internetowej cyprusflightpass.gov.cy. Dokumenty są też dostępne w punktach odprawy na lotniskach.

Cypryjskie Ministerstwo Zdrowia informuje też, że będzie przejeżdżających turystów wyrywkowo kierować na testy PCR. W tym przypadku nie ma znaczenia czy macie szczepienie, czy nie.

Jakie są restrykcje na Cyprze?

Na tę chwilę obowiązuje zakaz przemieszczania się w godzinach: 23.00-5.00. W pomieszczeniach zamkniętych oraz miejscach publicznych na zewnątrz musicie mieć założone maseczki. Bez maseczek można być na plażach, basenach oraz innych miejscach przeznaczonych do aktywności fizycznej.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz