Czy w Hiszpanii sklepy sa otwarte w niedziele? Czy zakaz handlu? - BelSole

Czy w Hiszpanii sklepy sa otwarte w niedziele? Czy zakaz handlu?

Od kiedy w Polsce miłościwie nam panujący pozamykali sklepy w niedziele i zakazali normalnego prowadzenia handlu wielu turystów z Polski zastanawia się czy w turystycznej destynacji do której się udają sklepy również są zamknięte. Jeśli planujecie wakacje w Hiszpanii i zastanawiacie się czy w Hiszpanii jest zakaz handlu to dziś przychodzimy Wam z pomocą. Czy w Hiszpanii sklepy są otwarte w niedziele? Czy są niedziele handlowe?

Najgłupszymi regulacjami handlu, poza Polską oczywiście, charakteryzują się w Europie Niemcy, a nie Hiszpania. Nie oznacza to jednak, że hiszpańskie przepisy są bliskie ideałowi wolnego rynku. Czy w Hiszpanii sklepy są zamknięte w niedziele? I tak i nie.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Hiszpanii można było prowadzić biznes bez ograniczeń i samemu decydować o tym czy będzie się stało za ladą, czy nie. Obecnie sprawa ma się inaczej. Nie ma odgórnie narzuconego zakazu handlu w niedzielę w Hiszpanii. Kwestia zamknięcia lub otwarcia sklepów leży w gesii hiszpańskich wspólnot autonomicznych. W Hiszpanii jest 17 wspólnot autonomicznych więc nie będziemy pisać o niedzielach handlowych i niehandlowych w każdej z nich z osobna. Warto podkreślić, że chociażby w Madrycie czy Walencji generalnie zakazu handlu nie ma.

Warto jednak podkreślić, że zwyczajowo tylko jedna niedziela w miesiącu w Hiszpanii to niedziela handlowa. Większość regionów decyduje się na pierwszą niedzielę handlową w miesiącu, a następne to niedziele niehandlowe. Więcej niedziel handlowych jest też w gorącym okresie przedświątecznym.

Czy wszystkie sklepy są zamknięte w każdą niedzielę? Nie. Niewielkie sklepy rodzinne i średniej wielkości sklepy, restauracje, piekarnie, księgarnie czy knajpy są zawsze czynne w niedziele. Sklepy w turystycznych lokalizacjach takich jak Zaragoza, Palma de Mallorca czy większość Katalonii (z wyjątkiem Barcelony) też pozostają otwarte w niedziele.

Mimo klimatu politycznego dalekiemu od ideałów wolnego rynku w Hiszpanii sprawa zakazu handlu jest zdecydowanie mniej upierdliwa niż w Polsce.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz