Jakie gniazdka są w Chorwacji? Czy potrzebna przejściówka? - BelSole

Jakie gniazdka są w Chorwacji? Czy potrzebna przejściówka?

Wyjazd własnym samochodem do Chorwacji to ostatnio popularny sposób podróżowania wśród Polaków. Jeśli znajdujecie się w grupie osób, które wybierają się do Chorwacji po raz pierwszy to pewnie zastanawiacie się jakie są gniazdka w Chorwacji. Sprawdzamy jakie są gniazdka w Chorwacji i czy do Chorwacji potrzebna jest przejściówka? Czy gniazdka w Chorwacji są takie same jak w Polsce?

Kwestia tego czy gniazdka w Chorwacji są takie same jak w Polsce czy nie została już szeroko opisana na różnych blogach ale niektóre wpisy mogą Was zmylić. Teoretycznie gniazdka w Chorwacji są inne niż w Polsce ale nie znaczy to, że do Chorwacji potrzebna jest przejściówka. Dlaczego?

Najpopularniejszym typem gniazdek w Polsce są gniazdka typu E określane czasem jako gniazdka belgijskie lub francuskie. Tego typu gniazdo ma dwa otwory – fazowy i neutralny oraz bolec będący uziemieniem znajdujący się powyżej, na środku gniazdka. W Chorwacji używa się innych gniazdek elektrycznych.


Jakie gniazdka i wtyczki są w Chorwacji?

Chorwacja używa standardu gniazdek takiego samego jak chociażby Ukraina, czyli gniazdek w standardach C i F. Najczęściej stosowane gniazdko elektryczne w Chorwacji różni się sposobem uziemienia od gniazdka w Polsce. Gniazdo typu F posiada zagłębienia z których wystają sprężynki uziemiające urządzenie. Co to oznacza?

Wtyczka urządzeń przywiezionych z Polski będzie pasować do gniazdka w Chorwacji i do Chorwacji nie trzeba przejściówki jeśli nie zależy wam koniecznie na uziemieniu sprzętu. Jeśli koniecznie musicie posiadać uziemienie bo bierzecie ze sobą drogiego MacBooka lub inny wartościowy sprzęt to warto zainteresować się przejściówką. W lepszych hotelach przejściówki są do dostania u obsługi.

Prąd w Chorwacji jest taki sam jak w Polsce. Napięcie to 230 V, a natężenie prądu w Chorwacji to 50 Hz.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz