Czy w Portugalii sklepy są otwarte w niedziele? Czy zakaz handlu? - BelSole

Czy w Portugalii sklepy są otwarte w niedziele? Czy zakaz handlu?

Chcecie odwiedzić sklep lub aptekę w niedzielę w Portugalii? Nie wiecie czy w tą konkretną niedzielę sklepy są otwarte w Porto lub Lizbonie? Dziś sprawdzamy czy w Portugalii jest zakaz handlu w niedziele i czy sklepy są czynne czy nie. Czy są niedziele handlowe?

 W 2019 przez Portugalię przetoczyła się debata zapoczątkowana przez biskupa Porto o tym czy sklepy i centra handlowe powinny być otwarte w ostatni dzień tygodnia( lub pierwszy jeśli jesteście wyznania mojżeszowego). Petycja o zakaz handlu zebrała nieco ponad 78 000 podpisów w ponad 10 milionowym kraju. Portugalski rząd jednak nie dał wywrzeć na sobie presji środowisk domagających się zakazu handlu. Dalej będziecie mogli robić zakupy w Portugalii?

W Portugalii w 2020 sklepy, apteki i centra handlowe są otwarte w niedzielę, jednak są pewne wyjątki.

Duże sieci takie jak Pingo Doce, czyli portugalska Biedronka są otwarte w niedzielę. Małe prywatne sklepiki, zwłaszcza te w mniejszych miejscowościach są często pozamykane w niedzielę. Kwestia tego kiedy sklepy jest otwarte w Portugalii, zależy od właścicieli, nie od rządu w tym momencie. Brak zakazu handlu nie oznacza przecież, że jest nakaz handlu. Poczta w Portugalii zazwyczaj działa w godzinach 8:30-22:00, a w weekendy od 9:00 do 18:00.

Pamiętajcie jednak o tym, że: często małe sklepy zamykane są już popołudniu w sobotę, a otwierane są dopiero w poniedziałek. Duże sieci otwierane są zazwyczaj koło 8:00 lub 9:00 rano, aż do 21:00 codziennie.

Oto także święta w które bardzo prawdopodobne większość sklepów będzie zamknięte:

1 stycznia, Nowy Rok, środa
10 kwietnia, Wielki Piątek, piątek
12 kwietnia, Wielka Niedziela, niedziela
25 kwietnia, Święto Wyzwolenia (Dia da Liberdade), sobota
1 maja, Święto Pracy, piątek
10 czerwca, Dzień Portugalii, środa
11 czerwca, Boże Ciało, czwartek
24 czerwca, w miastach Porto, Grabia, Figueira da Foz i Almada świętowany jest Dzień św. Jana, środa
15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sobota
8 września, w niektórych regionach świętowane Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, wtorek
5 października, Dzień Republiki, poniedziałek
1 listopada, Wszystkich Świętych, niedziela
1 grudnia, Dzień Odzyskania Niepodległości, wtorek
8 grudnia, Niepokalane Poczęcie NMP, wtorek
25 grudnia, Boże Narodzenie, piątek

Więcej o dniach wolnych w Portugalii, przeczytacie tutaj.

Otrzymaliśmy także pytanie od naszego zaniepokojonego czytelnika: Czy Polak, którego obowiązuje zakaz handlu w Polsce – może robić zakupy zagranicą? Nie łamie on prawa?

Odpowiadamy: Tak, bez żadnych wątpliwości!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz