Czy w Portugalii słońce góruje w zenicie? - BelSole

Czy w Portugalii słońce góruje w zenicie?

Zastanawiacie się czy w Portugalii słońce góruje kiedykolwiek w zenicie? Czy promienie słoneczne padają pod kątem 90 stopni? Czy jest Portugalia leży na Zwrotniku Raka lub na równiku?

Co to znaczy, że słońce jest w zenicie? Oznacza to tylko tyle, że promienie słońca padają dokładnie pod kątem 90 stopni na ziemię. 

Zasada jest taka, podczas nachylenia ziemi wobec słońca, jego promienie padają prostopadle, czyli pod kątem 90 stopni w pewnym zakresie terytoriów na ziemi. Zakres ten oznaczony jest Zwrotnikami Raka na północy i Koziorożca na południu, i tak sobie Słońce w Zenicie podąża od jednego do drugiego zwrotnika przez równik i z powrotem. Na północy na Zwrotniku Raka jest w zenicie 20-21 czerwca w czasie przesilenia czerwcowego, a na południu nad Zwrotnikiem Koziorożca 21-22 grudnia w czasie przesilenia zimowego. Nad równikiem pada dokładnie pod kątem 90 stopni i słońce jest w zenicie 20-21 marca o 22-23 września w trakcie równonocy wiosennej i jesiennej. Pozostaje teraz pytanie…

Czy w Portugalii słońce góruje w zenicie?

Najdalej wysunięty punkt Portugalii znajduje się około na wyspach obok Madery na Wyspach Selvagens około 30° N szerokości geograficznej północnej. Na jakiej znajduje się zwrotnik raka? Zwrotnik raka znajduje się 23°26′12.1″ szerokości geograficznej północnej, czyli około 7 stopni mniej. Czy Portugalia leży pod zwrotnikiem raka? Oznacza to tylko tyle, że słońce wahając się, nie dochodzi nigdy do terenów Portugalii. Słońce więc w Portugalii nie góruje w zenicie.

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz