Jak zamówić kawę w Portugalii? Podpowiadamy! - BelSole

Jak zamówić kawę w Portugalii? Podpowiadamy!

Portugalczycy uważają, że mają najlepszą kawę na świecie. I chyba jest to prawda, ponieważ mała czarna towarzyszy im o każdej porze dnia. A do tego przygotowują ją na co najmniej kilkanaście sposobów. Jak zamówić kawę w Portugalii? Podpowiadamy!

Gdzie można napić się kawy?

W Portugalii kawiarnie są na każdym rogu. Portugalczycy zaczynają dzień od filiżanki kawy i tak samo go kończą. Małej czarnej nie pije się do posiłku, ale na jego zakończenie. Zamawiasz deser z kawą? Może Pasteis de Nata? Prawdopodobnie dostaniesz najpierw ciastko, a po jego zjedzeniu filiżankę z napojem. 

Jak zamówić kawę w Portugalii czarną, bez mleka?

Można krzyknąć: Cafe, se faz favor! I co dostaniemy? W Porto przypominającą espresso cimbalino, a w Lisbonie – bica. Legenda głosi, że nazwa bica wzięła się od kawiarni A Brasileira, która jako pierwsza zaserwowała czarny napój. Właściciele, widząc, że ludzie nie lubią gorzkiego trunku, postanowili postawić znak na ulicy, na którym zapisali: „Beba Isto Com The Cucar”, co znaczy – to pije się z cukrem.

Jednak to nie jedyne czarne kawy w menu. Możemy poprosić o:

curto – to mocniejsze espresso

cheio – espresso z wodą (prawie pełna filiżanka)

carioca – to takie americano w małej filiżance

abatanado – americano w dużej filiżance

Do tego kelner może zapytać, czy chcecie kawę w gorącej, czy zimnej filiżance, mniej wody, więcej wody, w dużej filiżance czy małej … opcji jest naprawdę bardzo dużo.

Jak zamówić kawę w Portugalii, ale z mlekiem?

W tym wypadku też mamy dość szeroki wybór. Meia de Leite to kawa z mlekiem w proporcjach 1:1, podawana w wysokiej szklance. Garoto (na południu) albo Pingo (na północy) to mała filiżanka z mleczną pianką, z kolei pingado zawiera w sobie odrobinę zimnego mleka. Oprócz typowo portugalskich rodzajów możecie zamówić dobrze znane cappuccino, macchiato albo latte.

Ile kosztuje kawa w Portugalii?

Za najzwyklejsza małą czarną zapłacisz najwyżej 1 EUR.  Oczywiście mówimy o standardowym barze. Kawa typu espresso w najsłynniejszej kawiarni w Porto Café Majestic kosztuje 5 EUR, a w lisbońskiej A Brasileira  – ok. 2 EUR.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz