Za 2469 PLN na Cyprze ryzykowałem ŻYCIEM i... złapał mnie roaming - BelSole

Za 2469 PLN na Cyprze ryzykowałem ŻYCIEM i… złapał mnie roaming

Opowiem Wam dziś jak wygląda wycieczka na Cypr, czego się spodziewać, na co uważać i jakie wnioski należy z niej wyciągnąć. Cypr to wspaniała wyspa, ale jadąc tam na wakacje musicie pamiętać o paru rzeczach – zwłaszcza jadąc na Cypr Północny.

Zacznijmy od tego, że Cypr od 1974 roku po inwazji Turków jest podzielony na dwa zwaśnione ze sobą regiony w tym jeden pod kontrolą Turcji. Teoretycznie pomiędzy strefami można spokojnie podróżować, jednak trzeba uważać na parę rzeczy. Ten tekst będzie o obu częściach tego zwaśnionego kraju. Co należy zrobić przed wjazdem na Cypr Północny? Na pewno przygotować się teoretycznie, na bazie naszej wycieczki na Cypr, opowiem Wam na co należy uważać. 

 

Wypożyczenie auta na Cyprze Północnym?

wypożyczenie auta Cypr

Auto się ta pożyczyć na Cyprze północnym, ale lepiej to zrobić na południu. Możecie pożyczyć, ale tylko po to by jeździć na północnej stronie… nie wjedziecie nim na stronę południową. Co innego, jeśli pożyczycie auto na południu – wtedy upewnijcie się czy w firmie wypożyczającej jest możliwy wjazd na Cypr Północny. Większe firmy zazwyczaj się nie zgadzają, ale nie sprawdzają tego, mniejsze często po prostu się zgadzają – więc dlatego polecamy małe lokalne wypożyczalnie. W małych firmach są także mniejsze naciski na stan auta które zwracacie i raczej nikt nie stara się Was oszukać, tak jak w wielkich sieciówkach. My auto znaleźliśmy u uroczej Polki, która miała samochody w bardzo niskiej cenie, była bardzo wyrozumiała i wyjaśniła na co i jak uważać.

Porada 1: Wybierzcie małą lokalną ale dobrze ocenianą wypożyczalnie samochodów na Cyprze Południowym, nie Północnym.

 

Wjazd i wycieczka na Cypr Północny

Cypr Północny wycieczka

Wypożyczyliście auto, wjeżdżacie na Cypr północny, co teraz? Musicie zapłacić 25 EUR za ubezpieczenie i dostaniecie specjalny papier, który musicie ze sobą mieć do kontroli. TERAZ BARDZO WAŻNEPolicja Cypru Północnego sadzi mandaty za przekroczenie prędkości jak szalona – i bez przesady, każda mała wioska obsiana jest kontrolami prędkości i suszarkami. Mandaty są wysokie, a do tego nie możecie wyjechać z Cypru Północnego nie regulując zadłużenia! Uważajcie na to mocno! Starajcie się też mieć zapas i podstawowe elementy naprawcze kół, niektóre z drużek są dość mocno dziurawe, zwłaszcza w parkach. Na Cyprze Północnym nie ma pomocy konsularnej, a pomoc drogowa może być bardzo droga.

Porada 2: Nie przekraczamy prędkości na Cyprze Północnym! Na południu jest zdecydowanie mniej rejestratorów.

 

Roaming na Cyprze

Roaming Cypr Północny

Uważajcie na roaming na Cyprze, otóż – wiedzieliśmy o tym, że dane komórkowe są horrendalnie drogie, bo na części północnej są tureckie sieci komórkowe. Wyłączyliśmy więc dane komórkowe w telefonach, po całym dniu na Cyprze Północnym wróciliśmy do apartamentu do Larnaki – i tutaj niespodzianka: pomimo tego, że byliśmy ponad 16 km od niezamieszkanych terenów Cypru Północnego to telefon i tak dalej nie wylogował się z sieci tureckiej. Co za tym idzie – po włączeniu danych komórkowych, dostaliśmy po 10 minutach informację, że przekroczono bezpieczny limit 260 PLN i zablokowano nam transmisje danych. Pamiętajcie, pomimo tego, że wyłączamy dane – pilnujmy także tego czy dalej jesteśmy zalogowani w odpowiedniej sieci, zwłaszcza, że nowe komórki z androidem nie informują domyślnie o nazwie sieci nad navbarem na ekranie.

Porada 3: Samo wyłączenie danych nie wystarczy – ustawcie sobie ręczny wybór sieci. W Larnace złapiecie sieci tureckie.

 

Robienie zdjęć na Cyprze i Cyprze Północnym

Robienie zdjęć Cypr

Cypr pełen jest baz wojskowych, a Cypr Północny ma dzielnicę Warosia. Obu miejsc fotografować oficjalnie nie można i nie jest to miła wskazówka jak deptanie trawnika pod blokiem – NIE MOŻNA. Oczywiście jakiś wojskowy musi Was zobaczyć i dopiero wtedy zwróci Wam uwagę lub co gorsza zamknie by sprawdzić kim jesteście. Tyczy się to zwłaszcza terenów zamkniętej dzielnicy Famagusty i miasta widmo. My zdjęcia mamy, ale należy mocno uważać.

Porada 4: Obiekt wojskowy lub Warosia? NIE robimy zdjęć, przynajmniej nie wśród wojskowych.

 

Ruch lewostronny na Cyprze

ruch lewostronny Cypr

Jak jeździć po lewej stronie? Ja, na przykład prawie wpadłem pod ciężarówkę przez ruch lewostronny. Ale nie przez to, że wjechałem pod prąd, czy pojechałem rondem w prawo czy też wjechałem na pas nie z tej strony – problem w jeździe po lewej strony jest na początku dość prozaiczny. Kolejność obserwowania pasów, z której strony wyjedzie na nas auto ma znaczenie. Zazwyczaj wyjeżdżając w ruchu prawostronnym w lewo z podporządkowanej sprawdzamy sobie stronę lewą, nic nie jedzie,… możemy trochę podjechać i zobaczyć stronę prawą. W ruchu lewostronnym jak jedziesz w lewo to sprawdzanie strony lewej w pierwszej kolejności jest błędem. Jak podjedziesz odruchowo, wbijasz się pod jadącą na Ciebie ciężarówkę, tak jak my to zrobiliśmy. Weźcie też automat w wypożyczalni, warto zapłacić trochę więcej i skupiać się na mniejszej ilości rzeczy. Pamiętajcie, w ruchu lewostronnym patrzcie zawsze wszędzie 2 razy i się upewniajcie o bezpieczeństwie.

Porada 5: Odpowiednio kontrolujcie drogę i pasy ruchu, człowiek na dużo przyzwyczajeń.

Porada 6: Weźcie też skrzynię automatyczną, a nie manualną!

 

Osły i barany na drodze

Cypr owce

Nie, nie chodzi o pijanych kierowców. To może mały problem, ale uważajcie na zwierzęta na drodze, pełno jest tutaj owiec i osłów – zwłaszcza na Cyprze Północnym. Te na półwyspie Dipkarpaz nawet blokują drogę w oczekiwaniu na jakieś smakołyki w postaci marchewki. Uważajcie zwłaszcza, jeśli macie pożyczone auto, by go nie porysować.

Porada 6: Na Dipkarpaz weźcie marchewki na myto!

 

Czas i światło słoneczne

zachód słońca Cypr

Ta uwaga nie będzie się tyczyć każdego, ale my polecieliśmy na Cypr w listopadzie, nie lubimy upałów a wtedy panowały bezpieczne 26-28 stopni. I jeśli lubicie chodzić na trekking, pamiętajcie, że słońce zachodzi bardzo wcześnie i koło 17:20 może być już ciemno jeśli polecicie pod koniec roku. Zatem idąc na trekking do parku narodowego w Akamas, pamiętajcie o tym by dobrze zaplanować wycieczkę i wrócić jeszcze 'za jasnego’ do auta.

Porada 7: Planujcie trekking podczas krótkich dni.

 

Wycieczka na Cypr to doskonały pomysł

Cypr wycieczka

Pomimo tego wszystkie co napisałem, wycieczka na Cypr to doskonały pomysł – i jest to jedna z najlepiej zapamiętanych przez nas wypraw w życiu, a byliśmy już w paru miejscach. Widoki są piękne, ludzie wspaniali a Cypr Północny pomimo braku wsparcia konsularnego był raczej bezpieczny. Nie obawialiśmy się ani przez chwilę(prócz tej ciężarówki). Polecamy wyjazd na Cypr z całego serca, tutaj możecie poczytać o najlepszych atrakcjach Cypru, tutaj Larnaki, tutaj Pafos a tutaj Famagusty

Porada 8 NAJWAŻNIEJSZA: Wycieczka na Cypr to doskonały pomysł i polecę raz jeszcze.

 

Wycieczka na Cypr cena

Wycieczka na Cypr Cena

Na wycieczkę tygodniową wydaliśmy około 2400 PLN za dwie osoby + wypady do knajp i pamiątki – więc nie tak źle. Cena oczywiście zależy też od tego gdzie śpicie, my spaliśmy w apartamencie pod Pafos i w Larnace, auto wypożyczyliśmy na cały okres a loty kupilismy w Ryanair. Z dodatkowych kosztów musicie też dodać ubezpieczenie za auto na północ jeśli tam jedziecie, za przejście na nogach nie płaci się ubezpieczenia. Jeśli interesuje Was więcej informacji o cenie, zobaczcie czy Cypr jest drogi czy tani.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz