Flaga Grecji - co oznacza? Wiecie? - BelSole

Flaga Grecji – co oznacza? Wiecie?

Flaga grecka wraz z Panteonem to najpopularniejsze symbole tego kraju. Biało-niebieskie barwy kojarzą się z greckimi domami i morzem. Czy faktycznie to było inspiracją do stworzenia narodowego sztandaru? Flaga Grecji – co oznacza? 

Jak wygląda flaga Grecji?

Flaga Grecji składa się z dziewięciu niebiesko-białych pasów i białego krzyża na niebieskim tle w lewym górnym rogu. Proporcje jej boków zawsze wynoszą 2:3. Zobaczycie ją w całym kraju – na budynkach, w miejscach publicznych, promach, a czasem na balkonach prywatnych domów.

Ciekawostką jest to, że w specyfikacji greckiej flagi nie ma dokładnie określonego odcienia niebieskiego. Sugeruje się jasny odcień tej barwy (gdzie niebieski definiuje się jako kolor spokojnego morza lub bezchmurnego nieba). 

Kiedy powstała flaga Grecji?

W czasach starożytnych nie istniały flagi we współczesnym znaczeniu. Przyjmuje się, że pierwszą flagą, jaka pojawiła się na terytorium Grecji, był rzymski sztandar wojskowy. W okresie bizantyjskim i średniowiecznym flagami oznaczano granice lądowe i posługiwano się nimi na polach bitew. 

Momentem początków ukształtowania się flagi greckiej, takiej, jaką znamy, była rewolucja przeciw panowaniu Imperium Osmańskiego w 1821 r. Wtedy pojawił się element krzyża, który miał wyrażać szacunek do wiary prawosławnej i być kontrastem dla osmańskiego półksiężyca. Ponadto na ówczesnych flagach często cytowano starożytne hasła: 'wolność albo śmierć’ oraz 'z tarczą albo na tarczy’.

Pierwsza niebiesko-biała flaga Grecji pojawiła się w 1807 roku na wyspie Skiathos. Była to prosta niebieska chorągiew z białym krzyżem, który dzielił ją na cztery równe prostokąty.

W 1822 roku została przyjęta pierwsza konstytucja Grecji. Jeden z akapitów mówił, że kolory flagi będą biało-niebieskie, jednak nie określał dokładnie jej wzoru. Najczęściej używano tego z Skiathos. 

Ostateczny deseń flagi Grecji został zatwierdzony dopiero w 1978 roku!

Flaga Grecji co oznacza?

Grecja Flaga

Jest wiele interpretacji tego, co wyraża flaga Grecji. Według jednej z nich kolory symbolizują błękit Morza Egejskiego i białe fale. Inna mówi, że niebieski reprezentuje morze i niebo oraz jego role w życiu Greków, biały – czystą walkę o niepodległość. Krzyż zaś tradycję chrześcijańską Grecji.

Interpretacja ilości pasków również jest wielowątkowa.

Pierwszy mówi, że dziewięć pasków odpowiada ilości sylab, jakie ma hasło 'wolność albo śmierć’.  Innym wyjaśnieniem jest to, że samo greckie słowo wolność, ma dziewięć liter. Trzecia interpretacja jest taka, że cztery białe pasy to kierunki świata, a pięć niebieskich to morza okalające Grecję.

Ciekawostki o fladze Grecji

  • Flaga grecka powiewa na budynkach publicznych od godziny 8.00 do zachodu słońca. W niektóre święta flaga może pozostać na maszcie w nocy.
  • Istnieją szczegółowe wytyczne, w jaki sposób ma być przymocowana do masztu – nie może więc np. zwisać z balkonu przymocowana do barierki.
  • Zużytej flagi nie wolno wyrzucać do kosza. Powinna zostać zniszczona, najlepiej przez ceremonialny ogień.
  • Największa grecka flaga znajduje się na wyspie Zakintos, na przylądku Keri. Jej powierzchnia wynosi 680 metrów kwadratowych.
AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz