Top 11: Atrakcje Helsinek, co warto zobaczyć i zwiedzić? - BelSole

Top 11: Atrakcje Helsinek, co warto zobaczyć i zwiedzić?

Czeka Was wycieczka do stolicy Finlandii i nie wiecie co zobaczyć w Helsinkach? Jakie najlepsze atrakcje czekają na Was? Oto przewodnik i poradnik po zabytkach, muzeach, parkach i kościołach Helsinek. Tylko tych najlepszych, które najbardziej warto zobaczyć i zwiedzić.

 

Suomenlinna

Suomenlinna

To według wielu najlepsza atrakcja Helsinek, ta wyspa forteca nieopodal miasta pełna jest zabytków i zieleni. Jak dostać się na Suomenlinnę? Najlepiej promem z przystani przy Kauppatori w centrum miasta. Na wyspie znajdziecie wiele muzeów poświęconych militariom, zabawkom oraz fortyfikacji. Ta Fińska Twierdza została wpisana w 1991 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z ciekawostek, na wyspie możecie zagrać w grę terenową dla najmłodszych i tych starszych trochę też. Bilet na prom kosztuje tylko 2,8 EUR liniami HSL i kupicie je w automatach, a podróż trwa około 15min. Promy na Wyspę Twierdzę Suomenlinna w Helsinkach odpływają parę razy na godzinę.

 

Kościół Temppeliaukio 

 

Temppeliaukio Kościół

Co zobaczyć jeszcze w Helsinkach? Ten bardzo dziwny kościół znajduje się w centrum miasta nieopodal Dworca Głównego w dzielnicy Töölö. Został zbudowany w 1969 roku, więc jest całkiem nowym budynkiem. Jest charakterystyczny ze względu na walory architektoniczne oraz wbudowanie w pobliskie skały – często nazywany jest skalnym kościołem. Z zewnątrz nie robi dużego wrażenia, jednak w środku jest fascynujący i jest to według nas jedna z ciekawszych rzeczy w Helsinkach, którą możecie zobaczyć. Projekt został przygotowany przez braci Timo i Tuomo Suomalainen. Aby wejść musicie zakupić bilety do Temppeliaukio za 3,40 EUR, jest więc jest to tania atrakcja Helsinek.

 

Sobór Uspieński w Helsinkach

sobór w Helsinkach

Ta Katedra mieści się we wschodniej części centrum na półwyspie Katajanokka i widać ją pięknie z Kauppatori i podobnie jak w przypadku Katedry w centrum widać w niej mocny nacisk kultury rosyjskiej. Ta prawosławna katedra wykonana z czerwonej cegły ze złotymi kopułami została wybudowana w 1868 roku a jej architektem był Aleksey Gornostayev. W środku znajdziecie piękne ikony i zdobienia charakterystyczne dla prawosławnych świątyń.

 

Park Kaivopuisto

Macie dość Muzeów i kościołów? To możecie wybrać tą atrakcje Helsinek. Park na południu półwyspu leży bezpośrednio nad zatoką fińską, znajdziecie tam spokój i pełno zieleni. To najstarszy i najbardziej znany park w Helsinkach, swoją nazwę zawdzięcza XIX-wiecznemu uzdrowisku, które tutaj właśnie się mieściło

 

Muzeum Sztuki Ateneum

 

Ateneum Muzeum

Jeśli nie macie dość muzeów w Helsinkach, to to na pewno się Wam spodoba. Muzeum Sztuki Ateneum jest największe i najstarsze w Finlandii. Posiada największą kolekcję obrazów i rzeźb w Finlandii. W sumie kolekcja obejmuje ponad 4300 obrazów i ponad 750 rzeźb. Muzeum przyjmuje gości od 1888 roku, a sam budynek wybudowany został rok wcześniej. Bilet do Muzeum Sztuki Ateneum kosztuje 17 EUR, otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach: Wtorek 10-18, Środa 10-20, Czwartek 10-20, Piątek 10-18, Sobota i Niedziela 10-17.

 

Vanha Kauppahalli

 

Helsinki Targ

Chcecie zrobić zakupy w Helsinkach? Powinniście się udać do Hali Targowej w samym centrum nieopodal Katedry na bulwarze Helsinek. Halę wybudowano w 1889 roku a budynek został zaprojektowany przez Gustafa Nyströma. W hali Targowej znajdziecie wiele lokalnych produktów, serów, wędlin z renifera oraz fińskich dżemów. Znajdziecie tutaj też w okolicy dużo miejsc do jedzenia oraz straganów w okolicy. Pamiętajcie tylko, żeby wcześniej sprawdzić ceny w Finlandiiby nie wpaść w pułapkę na turystów w postaci zawyżonych cen.

 

Katedra w Helsinkach

 

Katedra w Helsinkach

To najbardziej charakterystyczny punkt miasta, góruje nad Placem Senackim, głównym placem miasta. Helsingin tuomiokirkko została wybudowana teoretycznie w 1850 roku, a ponad 100 lat później w 1952 roku oficjalnie budowę zakończono. Zaprojektował ją Carl Ludwig Engel w stylu neo klacysystycznym.  Widać w nim duże wzorowanie się na architekturze z Petersburga, sama budowla zresztą była ufundowana przez Cara Rosji Mikołaja I. Do Katedry prowadzą wysokie schody z głównego placu Helsinek, a z góry roztacza się piękny widok na miasto. 

 

Muzeum Kiasma

 

Kiasma Muzeum

Kiasma to Muzeum sztuki współczesnej w Helsinkach mieszczące się przy Mannerheiminaukio 2 w samym centrum miasta. Póki co Muzeum do 2022 roku do wiosny pozostaje zamknięte ze względu na remont. Jednak jak już zostanie otworzone czekać na Was będzie ponad 8000 dzieł sztuki z wielu kategorii z regionu, nie tylko z Finlandii, ale i Skandynawii, Rosji czy krajów bałtyckich. Bilet do muzeum kosztuje 15 EUR, ale cena w 2022 pewnie się zmieni.

 

Sibelius Rzeźba i Park

Sibelius Park

Jean Sibelius to słynny fiński kompozytor a park ten i słynna rzeźba mieszcząca się na jego terenie został zbudowany na jego cześć. Abstrakcyjny pomnik, zatytułowany Passio Musicae, został stworzony przez Eilę Hiltunen i jest tak zwaną muzyczną rzeźbą – 600 stalowych rurek podczas powiewu wiatru zaczyna rozbrzmiewać i wydawać dźwięki.

 

Kościół w Kallio

Zaprojektowany przez Larsa Soncka wygląda bardziej jak siedziba jakiegoś czarnego charakteru z filmu o Bondzie. Charakteru świątyni nadaje granitowa 65 metrowa wieża, podobna formą bardziej do wieżowców w Nowym Jorku aniżeli do kościołów w Europie. Melodia dzwonów na wieży została skomponowana przez Jeana Sibeliusa w 1911 roku.

 

Otwarty park Seurasaari

 

Seurasaari Park

Ta wyspa dzielnica niedaleko centrum Helsinek mieści ciekawą atrakcję jaką jest skansen park drewnianych starych domków i budowli z całej Finlandii. Skansen promuje aktywnie fińską architekturę. W okolicy znajdziecie też jedną plażę nudystów. Jak przyjedziecie w Noc Świętojańską, to tradycją na wybrzeżu jest rozpalanie ogromnego ogniska, można je obserwować z brzegu lub z łodzi.

 

To nie wszystkie atrakcje Helsinek

 

Helsinki co zobaczyć

Oczywiście znajdziecie tutaj też wiele nawiązań do Muminków, warto też przejść się alejkami Esplanadi by popodziwiać okoliczną architekturę kamieniczek. Warto także obejrzeć dokładnie budynek Dworca Głównego skąd możecie dostać się nawet do Świętego Mikołaja do Rovaniemi. Warto także udać się do ZOO oraz do Ogrodu Botanicznego w Helsinkach. Samych atrakcji znajdziecie na co najmniej parę dni aktywnego zwiedzania. Jeśli jednak macie ograniczony czas, możecie skupić się na regionie Kauppatori, Katedry w Helsinkach oraz Kościoła Temppeliaukio i wyspie fortecy Suomenlinna.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz