Top 11: Sztokholm, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć i zwiedzić?

Jedziecie na wycieczkę do Sztokholmu? Zastanawiacie się jakie atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić w Sztokholmie? Oto nasza relacja i zestawienie po najlepszych miejscach stolicy Szwecji. Przewodnik ten przygotowaliśmy z myślą o atrakcjach, które warto zobaczyć i zwiedzić w Sztokholmie jadąc na weekend na wycieczkę.

 

Gamla Stan Stare Miasto

 
Gamla Stan

Gamla Stan to wysepka i centrum Starego Miasta Sztokholmu. Pełna jest kamieniczek jak z bajki lub filmów o Harrym Potterze. Miasto pochodzi z XIII wieku i składa się ze średniowiecznych alejek, brukowanych uliczek i archaicznej architektury. Czarne dachy i stonowane acz kolorowe elewacje nadają temu miejscu skandynawski charakter. Wąskie uliczki często mają mniej niż 1 metr szerokości. Na tej wyspie znajdziecie także inne wymienione później atrakcje Sztokholmu jak na przykład, Muzeum Nobla czy Pałac Królewski. Głównymi ulicami wyspy są Västerlånggatan w centrum oraz Skeppsron przy bulwarze. Gamla Stan nie jest duża, jej długość to niecały 1 km a szerokość to około 500m – warto odwiedzić tą atrakcje Sztokholmu jeśli macie ograniczony czas. Uważajcie, bo wjazd na teren Starego Miasta samochodem jest ograniczony.

 

Vasa Muzeum, Vasamuseet

 
Muzeum Vasa

To według nas najlepsza atrakcja Sztokholmu, Muzeum Vasa nie jest poświęcone, ani ceramice, ani królowi. Poświęcone jest okrętowi wojennemu Vasa, który zatonął 1628 roku w zatoce. Po 333 latach został wyciągnięty w stanie prawie nienaruszonym w 98%. Dziś stoi w całości w Muzeum, gdzie możemy poznać jego historię. Vasa robi ogromne wrażenie swoją wielkością, jeśli kiedyś mieliście wyobrażenie jak duży może być wojenny statek z 1628 roku, to ten na pewno zweryfikuje wasze przemyślenia. Jest wielki i potężny.

Vasa Museum Sztokholm

Muzeum Vasa mieści się na wyspie nieopodal centrum miasta. Możecie tutaj dojść bulwarem, co polecamy ponieważ można zwiedzić piękne rejony Sztokholmu i zatoczek. Po środku obiektu znajduje się statek a wokół niego na paru piętrach można oglądać eksponaty związane z Vasą i marynarką szwedzką. Znajdziecie też ciekawostkę o porażce Szwedów z Polakami w bitwie pod Oliwą. Bilet do Muzeum Vasa kosztuje 170 SEK, czyli około 75 PLN – WARTO! Adres muzeum: Galärvarvsvägen 14. 

 

Skansen

 
Skansen Sztokholm

Słowo Skansen wzięło się właśnie od nazwy własnej dokładnie tego muzeum. Skansen jest najstarszym na świecie muzeum na otwartym powietrzu, otwartym w 1891 roku.  Skansen w Sztokholmie znajduje się na wyspie Djurgården i zajmuje jego pokaźną część po jej wschodniej stronie. W skansenie znajdują się oczywiście przykłady z architektury drewnianej regionu. Możesz tutaj poznać historię Szwecji i dowiedzieć się jak kiedyś żyli Szwedzi. Wejście do Skansenu kosztuje od 70 do 220 SEK w zależności od sezonu i pory roku. 

 

Wyspa Djurgården

 
Wyspa Djurgarden

Ta wyspa na której też mieści się Vasa Muzeum to  jeden z ulubionych terenów rekreacyjnych i turystycznych mieszkańców Sztokholmu. Dostać się tam możecie tramwajem z Sergels torg. Prócz muzeów takich jak Muzeum Vasa, muzeum Abby, muzeum Nordyckie, Skanensu znajduje się także olbrzymi park i tereny leśne i wypoczynkowe. Na wyspie znajdziecie też wiele ciekawych willi m.in Lusthusporten, Jägarhyddan czy Täcka udden. Dobrze jest w sezonie letnim wziąć rower na wyspę, bo miejsce bardzo duże i pełne atrakcji.

 

Ratusz w Sztokholmie

Sztokholm Ratusz

Ciężko pominąć Ratusz w Sztokholmie mieszczący się zaraz nad brzegiem kanału blisko Dworca Głównego i centrum w Kungsholmen. Budowa ratusza rozpoczęła się w 1911 r., A inauguracja odbyła się 12 lat później, w noc świętojańską 1923 roku. Budynek jest zbudowany w stylu renesansowym i często mówi się, iż jest podobny do budynków architektury weneckiej. Ma kilka podobieństw to Pałacu Dożów na Placu Świętego Marka, między innymi w kolumnadzie na ścianie budynku. Możecie zwiedzić Ratusz w Sztokholmie, bilety kosztują 130 SEK, a wycieczka trwa 45 minut. Możecie wejść także na wieże ratuszową by podziwiać panoramę Sztokholmu. Wieża ma 106 metrów. Bilet na tą atrakcje kosztuje 80 SEK. Zwiedzanie wieży możliwe jest tylko od maja do września. 

 

Stacje Metra Sztokholm

 
Stacje Metra w Sztokholmie

Stacje Metra w Sztokholmie możecie kojarzyć ze zdjęć w internecie. Gołe skalne ściany są wizytówką Metra w Sztokholmie. Samo metro ma 100 stacji i monad 105 km długości. Najsłynniejszą stacją jest ta w Radhuset, znana z wielu fotografii. Pamiętajcie, żeby wejść za bramki musicie posiadać bilet. Bilety możecie ładować na kartę SL Access, za kartę płacicie 20 SEK, a za sam bilet jednorazowy zapłacicie 38 SEK. Bilety 24 h kosztują 160 SEK a 72 h 315 SEK.

 

Pałac Królewski w Sztokholmie

Pałac Królewski Sztokholm

Pałac Królewski w Sztokholmie znajduje się na Gamla Stan, czyli najpiękniejszej części Starego Miasta. Ten barokowy budynek został zaprojektowany przez Nocodemusa Tessina. W Pałacu Królewskim w Sztokholmie oczywiście żyje królewska para i jest jednym z największych pałaców w Europie, ma ponad 600 pokoi na 11 piętrach. Obiekty prócz tradycyjnego zwiedzania oferują także wystawy, koncerty i wykłady. W związku z pandemią Muzeum jest zamknięte do odwołania. Informacje znajdziecie na https://www.kungligaslotten.se/.

 

Fotografiska Museet, Muzeum Fotografii

muzeum fotografii Sztokholm

Kolejne ciekawe Muzeum w Sztokholmie, tym razem fotografii. W zasadzie to nie tylko muzeum ale także miejsce warsztatów i jedzenia, w Fotogrfiska znajduje się najlepsza restauracja muzealna roku 2017. Możecie tutaj podziwiać wystawy lub też uczestniczyć w kursie fotografii albo zakupić sobie jeden z wielu fotoalbumów dostępnych w sklepie muzealnym. Bilety do Muzeum Fotografii w Sztokholmie kosztują od 155 do 235 SEK. Muzeum znajduje się przy Stadsgårdshamnen 22, 116 45 Stockholm.

 

Skyview

 
Skyview Sztokholm

Na szczycie Ericsson Globe, czyli największej sferycznej budowy na świecie mierzącej 130 metrów znajduje się kolejka gondolowa. Możecie do niej wsiąść i podziwiać widoki z południowej strony miasta. Gondole odjeżdżają co 10 minut a cała atrakcja trwa około 30 minut, bilety kosztują około 150 SEK – teraz jednak kolejka jest zamknięta i nie wiadomo ile będą kosztować po otwarciu. Jeśli szukacie fajnych widoków my jednak polecimy wieżę ratuszową bardziej niż tą atrakcje. Skyview znajduje się przy Globentorget 2.

 

Katedra w Sztokholmie

Sztokholm Katedra

Storkyrkan, Wielki Kościół, Domkyrka – to inne nazwy tej najstarszej świątyni w Sztokholmie. Konsekrowana została w 1306 roku. Znajduje się jak wiele innych atrakcji na wyspach Gamla Stan, zbudowana została z cegły oraz piaskowca. Nie jest to też duża katedra, ma zaledwie 63 na 37 metrów. Kościół wewnątrz jest barokowy. Bardzo znaną rzeźbą mieszczącą się we wnętrzach Katedry w Sztokholmie jest Święty Jerzy walczący ze smokiem z 1489 roku. 

 

Muzeum Nobla

Muzeum Nobla Sztokholm

Obok Abby to jeden z bardziej znanych Szwedów, znany ze swojej ‘miłości’ do matematyków ten wybitny uczony odpowiadał za wynalezienie dynamitu. Dziś jego imię honoruje Nagrodę dla ludzi nauki. W Muzeum znajdziecie wydarzenia i wystawy związane z tematami naukowymi, społecznymi oraz edukacyjnymi. Bilet do Muzeum Nobla w Sztokholmie kosztuje 130 SEK, dzieciaki do 18 lat mogą wejść do obiektu za darmo.

 

Inne najlepsze atrakcje Sztokholmu

 
Co zobaczyć w Sztokholmie

Sztokholm to piękne miasto, zrobiło na nas najlepsze wrażenie ze wszystkich stolic skandynawskich krajów. Co jeszcze możecie zobaczyć w Sztokholmie? Co warto? Na pewno Muzeum Abby, niedaleko Muzeum Vasy, Moderna Museet na wyspie obok. Warto też przepłynąć się promem po kanałach Sztokholmu lub popłynąć gdzieś w niedaleką głuszę jedną ze zorganizowanych wycieczek, ceny atrakcji w Sztokholmie są zazwyczaj drogie, więc i te usługi tanie nie będą.

mapa atrakcji Sztokholm

Warto też przejść się ulicami nowoczesnego centrum Norrmalm i zobaczyć budynek parlamentu na wysepce pomiędzy Norrmalm oraz Gamla Stan a także bulwarami w kierunku Vasa Muzeum by popodziwiać architekturę epickich kamienic. Niedaleko Sztokholmu na zachód znajdziecie także Pałac Drottningolm z XVII wieku, też warty odwiedzenia.

Zobacz także:

Dodaj komentarz