Gdzie są Alpy? Gdzie leżą? Położenie i Mapa. DOKŁADNIE wyjaśniamy! - BelSole

Gdzie są Alpy? Gdzie leżą? Położenie i Mapa. DOKŁADNIE wyjaśniamy!

Artykuł ten będzie opisywał dokładne położenie Alp, odpowiemy na pytanie gdzie leżą Alpy. Sprawdzamy położenie Alp oraz pokażemy Wam mapę gdzie leżą Alpy.

Zacznijmy od tego, że Alpy to najwyższe pasmo górskie całkowicie leżące w Europie. Przechodzi ono przez takie kraje jak: Austria, Francja, Szwajcaria, Niemcy, Włochy, Liechtenstein, Monako oraz Słowenia. Więcej o krajach przez, które przechodzą Alpy

Góry te powstały po zderzeniu się płyt tektonicznych Afryki i Euroazji, dziś ich najwyższym szczytem jest Mont Blanc mierzący 4808 m n.p.m.

 

Gdzie leżą i są Alpy? Geografia położenia Alp

Alpy leżą w środkowej Europie i ukształtowane są one w formę łuku lub corissanta. Łuk alpejski zaczyna się od Morza Śródziemnego od Nicei i Monaco, przechodzi następnie przez granicę włosko-francuską, aż do Szwajcarii. Następnie przez Szwajcarię i Włochy do Liechtensteinu do Austrii i Niemiec. Łuk potem przechodzi przez Austrię i Włochy do Słowenii i do Wiednia w Austrii. Niektórzy wspominają i dodają też, iż wzgórza Koszeb na Węgrzech należą do Alp.

Na północy sięga on Bawarii i Wiednia, na południu do Bergamo, Nicei i Verony.

Jaka część alp, należy do jakiego kraju? 28,7% Alp leży w Austrii (ponad 60% Austrii), 27,2% we Włoszech, 21,4% we Francji i 13,2% w Szwajcarii(ponad 40% kraju).

Łączny łuk alp ma długość ponad 1200 km i szerokość ponad 250 km w środkowej części, cała powierzchnia Alp to ponad 200 000 km2

 

Podział Alp, gdzie leżą Alpy zachodnie a gdzie Alpy wschodnie?

Alpy dzielone są także na te wschodnie i zachodnie, granica przebiega od jeziora bodeńskiego przez granicę szwajcarsko-austriacką, zachodnią granicą Liechentensteinu, przez Ren w Szwajcarii, następnie dochodzi do jeziora Como i przez brzeg z miejscowościami Varenna i Lecco do rzeki Adda.

Występuje też klasyfikacja dzieląca Alpy na wschodnie, zachodnie i centralne.

 

Mapa położenia Alp

gdzie są Alpy mapa

 

 

W jakim klimacie leżą Alpy?

W zależności od tego czy będą to Alpy północno-zachodnie czy też południowe, wpływ na nie będą mieć inne strefy klimatu: Na południe ma wpływ strefa klimatu podzwrotnikowego, natomiast na północny-zachód strefa umiarkowana. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz