Ile kościołów jest w Watykanie? Ile kościołów ma Watykan? TOP Lista - BelSole

Ile kościołów jest w Watykanie? Ile kościołów ma Watykan? TOP Lista

Rzym i Watykan najbardziej kojarzą się z bazyliką św. Piotra w Watykanie ale czy słynny kościół jest jedynym kościołem znajdującym się w Watykanie? Ile jest kościołów w Watykanie? Sprawdźmy to! Oto przegląd istniejących kościołów w Watykanie chociaż nie do wszystkich mogą dostać się zwykli pielgrzymi i turyści. Ile ich jest?

W Watykanie znajduje się kilka kościołów. Ile ich jest dowiecie się po przeczytaniu całego tekstu. Poza tym najbardziej oczywistym jakim jest bazylika św. Piotra znajdziemy tu przynajmniej kilka tego typu budynków o których napiszemy poniżej. Oczywiście świątyń w Watykanie jest wiele więcej niż tylko kościołów bowiem zalicza się do nich również kaplice ale dziś zajmujemy się kościołami.

Santi Martino e Sebastiano degli Svizzeri

Pierwszym z kościołów, który wymienimy w Watykanie jest kościół św. Marcina i Sebastiana. Oratorium powstało jako za panowania papieża Piusa V jako kaplica dla Gwardii Szwajcarskiej, która ma tu całodzienny dostęp. Budynek ukończono w 1568 roku. Do dziś kościół jest świątynią narodową Szwajcarów w Rzymie.

Sant’Anna dei Palafrenieri

Parafia św. Anny na Watykanie to kolejna świątynia w Watykanie wykorzystywana na potrzeby pracowników Kurii Rzymskiej oraz pielgrzymów odwiedzających Watykan. Budynek wzniesiony z inicjatywy papieża Piusa IV został konsekrowany w 1583 roku, chociaż tak naprawdę budowa została ukończona dopiero w 1775 roku.

Chiesa di Sant’Egidio a Borgo

Kolejny kościół w Watykanie znajduje się w miejscu do którego bez specjalnej przepustki nie mogą dostać się zwykli śmiertelnicy. Niewielka świątynia przez lata wykorzystywana jest przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, które otrzymało ją od papieża Piusa XI.

Chiesa di San Pellegrino

Kolejny z kościołów znajdujących się w Watykanie to świątynia poświęcona początkowo świętemu Peregrine z Auxerre. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Rzymie, którego historia sięga czasów panowania papieża Leona III. Obecnie budynek wykończony jest w barokowym stylu po przebudowie ale w tym miejscu świątynia stała już w VIII wieku naszej ery! Kościół przeznaczony był dla pielgrzymów a w 1977 roku oddano go żandarmerii i strażakom z Watykanu.

Santo Stefano degli Abissini

Czas na niewielki kościółek etiopski uznawany po dziś dzień za świątynię narodową Etiopiii w Rzymie. To malutka świątynia koptyjska, której historia sięga papieża Leona. W 1479 roku papież Sykstus IV oddał budynek we władanie Koptów. Fasada budynku pochodzi z XVIII wieku ale można tu dopatrzeć się znacznie starszych fragmentów starszych świątyń. Kościół może być zwiedzany przez zwykłych turystów i pielgrzymów.

Bazylika św. Piotra

Oczywiście najsłynniejszym kościołem znajdującym się w Watykanie na Wzgórzu Watykańskim jest Bazylika św. Piotra. To jedna z czterech największych bazylik większych w Rzymie tradycyjnie wzniesiona w miejscu pochówku św. Piotra, którego grób znajduje się pod ołtarzem głównym. Budowa Bazyliki św. Piotra rozpoczęła się 10 lutego 1608 roku, konsekrowano ją 18 listopada 1626 roku.

Kiedyś w Watykanie istniał jeszcze kościół Santo Stefano degli Ungheresi będący świątynią Węgrów ale został zburzony w 1778 roku by zrobić miejsce pod rozbudowę części bazyliki św. Piotra.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz