W jakim języku mówi się w Watykanie? Jaki język Watykanu?

Wielu pielgrzymów wybierających się do Watykanu zastanawia się w jakim języku mówią w Watykanie. Watykan w Rzymie zamieszkuje wielu najróżniejszych księży i biskupów z różnych stron świata. W jakim języku porozumiewają się w Stolicy Apostolskiej i jaki jest język Watykanu?

Jeśli zastanawiacie się jaki jest język urzędowy w Watykanie nadzorowanym przez Stolicę Apostolską (Sancta Sedes) i domyślacie się, że może mieć on związek z otaczającym Watykan Rzymem to nie jesteście w błędzie.

Jednym z urzędowych języków w Watykanie jest język włoski. Włoski nie jest jedynym językiem urzędowym w Watykanie. Drugim z urzędowych języków Watykanu, a ściślej mówiąc Stolicy Apostolskiej jest… język łaciński. Watykan w Rzymie jest jedynym miejscem w którym łacina wciąż uznawana jest za język urzędowy.

Oczywiście jak już wspomnieliśmy księża i siostry w Watykanie pochodzą z różnych zakątków świata. W Watykanie mieszkają również członkowie Straży Papieskiej dlatego w kraju używa się wielu różnych języków. Podobnie jest na oficjalnych stronach zarówno Watykanu jak i Stolicy Apostolskiej.

Większość z materiałów dostępna jest w języku włoskim ale tłumaczone są również na inne języki w tym oczywiście język polski i język naszych braci – węgierski.

Stolica Apostolska wydaje też własną gazetę L’Osservatore Romano dostępną w języku włoskim, francuskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim, polskim oraz malezyjskim.

Dodaj komentarz