Ile zarabia się w Niemczech? Zarobki i minimalna pensja - Niemcy 2023  - BelSole

Ile zarabia się w Niemczech? Zarobki i minimalna pensja – Niemcy 2023 

“Ile zarabia się w Niemczech?” To pytanie zadaje sobie wielu Polaków decydujących się podjąć pracę za granicą. Wielu z nich wybiera właśnie kraj naszego zachodniego sąsiada. Z tego powodu w tym artykule sprawdzimy, jakie są średnie zarobki i minimalne wynagrodzenie w 2023 roku w Niemczech. Dzięki temu dowiecie się, ile zarabia się w Niemczech w 2023 roku. 

 

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku w Niemczech

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia się w Niemczech w 2023 roku, sprawdźmy jak wygląda sytuacja z ustawową płacą minimalną w tym kraju. Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku w Niemczech to 12 euro brutto za godzinę pracy.  Minimalna pensja miesięczna  w Niemczech w 2023 roku wynosi 1981 euro i jest drugą najwyższą wśród krajów UE. 

 

Żeby uzmysłowić sobie, ile zarabia się w Niemczech w przypadku pobierania minimalnego wynagrodzenia, warto przewalutować niemieckie wypłaty na złotówki. Przy obecnych kursach, minimalna pensja w 2023 roku w Niemczech wynosi 9200 złotych brutto. Dla porównania, minimalne wynagrodzenie w Polsce to obecnie 3490 złotych brutto, a średnie zarobki w naszym kraju w styczniu 2023 roku wyniosły  6883 złotych. Odpowiadając na pytanie, ile zarabia się w Niemczech, łatwo dojdziemy do wniosku, że pracownicy z tego kraju mają znacznie wyższe wypłaty niż większość Polaków.

 

Średnie zarobki – 2023 Niemcy

 

Oceniając, ile zarabia się w Niemczech, należy też pamiętać, że większość osób pracujących w tym kraju uzyskuje wyższe wypłaty niż minimalne wynagrodzenie. Według różnych źródeł, średnie zarobki w 2023 roku w Niemczech oscylują w granicach 4 tysięcy euro, czyli około 18 700 złotych brutto, a więc prawie trzykrotnie więcej niż w Polsce. 

Teraz już wiesz, ile zarabia się w Niemczech w 2023 roku. Kwoty znacznie przewyższają wypłaty, na które może liczyć większość polskich pracowników. Z tego powodu niczym dziwnym jest to, że tyle osób podejmuje pracę zarobkową w Niemczech.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz