Czy Niemcy lubią Polaków? Czy lubią Polskę? - BelSole

Czy Niemcy lubią Polaków? Czy lubią Polskę?

Głowę zaprząta Wam pytanie czy Niemcy lubią Polskę i Polaków? Czy należy się czegoś bać jadąc do Niemiec jako Polak? 

Niemcy i Polacy mają skomplikowaną historię. Przez wieki byli zgorzkniałymi rywalami, walczącymi o terytorium i zasoby. Jednak w ostatnich latach relacje między tymi dwoma krajami znacznie się poprawiły. Obecnie Niemcy i Polacy ściśle współpracują w wielu sprawach, a wiele osób z obu krajów postrzega siebie nawzajem pozytywnie. Choć nadal istnieją pewne napięcia między Niemcami i Polakami, to jednak ogólne relacje są o wiele bardziej pozytywne niż kiedyś.

Pamiętajcie też, że przez wiele lat a nawet wieków to właśnie zachodnia granica Polski była tą spokojniejszą – zazwyczaj na wschodzi toczyliśmy walki i podboje. 

Jak Niemcy kojarzą Polskę? Głównie z pięknymi krajobrazami, Warszawą oraz…wódką. 59% Niemców uważa, że dzieci w obu krajach powinny się uczyć wspólnej historii obu krajów. Polacy kojarzą Niemcy z nazistami, obozami oraz pewnym austriackim malarzem. Nie znamy się jak widać zbyt dobrze, bo ponad 2/3 mieszkańców obu krajów nie odwiedziło nigdy sąsiada.

Czy Niemcy lubią Polaków?

Niestety jednak według badań w 2018 roku, więcej Polaków lubi Niemców, niż Niemców lubi Polaków. Wśród ludzi odwiedzających regularnie sąsiedni kraj, ten procent jest odwrotny, 70% odwiedzających Polskę Niemców lubi Polaków.

Prawda jest raczej taka, że to jednak paradoksalnie my bardziej lubimy Niemców, niż Niemcy nas (według badania Barometru Polska Niemcy z 2018). Spadkowy trend naszych sąsiadów trwa od 2000 roku, my za to z roku na rok co raz bardziej lubimy Niemców – pewnie zmieni się to po sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. Na pewno obie nacje uważają, że Niemcy i Polska są silnie ze sobą powiązane ekonomicznie i powinny mieć dobre stosunki w przyszłości. 

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz